Sompo Japan Sigorta acentelerine ‘Liderlik Sözü’ verdi

Sompo Japan Sigorta, geçirdiği dönüşüm ve yenilenme kapsamında “Liderlik Sözü” konseptiyle 27-30 Eylül tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir yanından gelen acenteleri ile Kıbrıs’ta buluştu.

Sompo Japan Sigorta uzun bir aranın ardından Kıbrıs Elexus Otel’de 350’den fazla acentesinin katılımı ile ses getiren bir toplantıya imza attı. Sompo Japan Sigorta CEO’su Recai Dalaş son yıllarda sektör ortalamasının oldukça üzerinde büyüme gerçekleştiren Sompo Japan Sigorta’nın başarısının nedenlerini ve bundan sonraki süreçteki hedeflerini ‘Liderlik Sözü’ mottosuyla acentelerle paylaştı. 

Sompo Japan Sigorta Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özer Şimşek ise, pazarlama ve satış alanlarında yaşanan değişimden bahsederek şirketin yeni marka kimliği ve bakış açısını aktardı. Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın Türkiye ekonomisine ilişkin yaptığı değerlendirmelerle devam eden buluşma, çalıştay ve değerlendirme toplantılarıyla sürdü.

‘SOMPO JAPAN SİGORTA BU SEKTÖRÜN KAPLANIDIR’

27 Eylül 2018, Perşembe günü Kıbrıs’a gelen acenteler daha ilk geceden Sompo Japan Gecesi etkinliğinde bir araya gelerek müzik eşliğinde keyifli bir akşam geçirdiler.

Cuma günü ise benzersiz açılış filmi ve dans show’larla başlayan ana toplantıda ilk sunumu Sompo Japan Sigorta Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özer Şimşek yaptı. Şimşek, “Sompo Japan Sigorta akılcı yönetimi ile çevik, hızlı ve rekabeti ile güçlü bir şirket. Doğadan bir metafor yaparsak Sompo Japan bu sektörün kaplanıdır” diyerek şirketin kısa sürede sergilediği performansa dikkat çekti.

Bundan sonraki süreçte zirveyi hedeflediklerini belirten Şimşek, bu hedefi gerçekleştirirken her zaman olduğu gibi acentelerin yanında olacaklarını vurgulayarak, onların hayatını nasıl kolaylaştıracaklarından bahsetti. Halihazırda dijital çağa entegrasyonu en yüksek şirketlerden biri olarak iş süreçleri, pazarlama faaliyetleri, hasar süreçleri, ürünler,  kanal yönetimi, yeni gelir modeli gibi önemli süreç ve yenilikleri acentelere aktardı.

‘RAKİPLERİMİZİN ÜZERİNDE BÜYÜME ORANINA SAHİBİZ’

Bireysel kasko alanında sektör lideri olduklarının altını çizen Özer Şimşek, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sompo Japan Sigorta olarak zorunlu trafik sigortasına önem veriyoruz. Bu bakımdan trafik havuz üretiminde ve dışarıda sektörde 2. sıradayız. Seyahat sağlık sigortasında sektör lideriyiz. Kurumsal anlamda da yeni gelişmeler yaşanacak. Hasar süreçlerimizi müşterilerimizi ana merkezimize alarak iyileştireceğiz. Tüm bu gelişmeler ışığında Sompo Japan Sigorta’yı değerlendirdiğimizde rakiplerimizin üzerinde bir büyüme oranına sahip olduğumuzu görüyoruz.”

Acente ve müşterilerinin taleplerini en iyi değerlendiren şirket olduklarını ifade eden Şimşek, “Empati yeteneği ile çözümler üretip kendimizi her zaman yeni ve diri tutan, en önemlisi de adil olan bir şirketiz. Bu nedenle sizlere liderlik sözü veriyoruz” sözleriyle sunumunu tamamladı. Daha sonra, şirketin tüm icra kurulu üyelerini ve CEO Recai Dalaş’ı sahneye davet ederek bu sözü tüm üst yönetim olarak verdiklerine vurgu yaptı. 

‘BAŞARIMIZIN SIRRI KURUM KÜLTÜRÜMÜZÜ YARATMAK’

Toplantının ikinci bölümü, Sompo Japan Sigorta CEO’su Recai Dalaş’ın sunumuyla devam etti. Şirketin kurulduğu günden bugüne kadar olan sürece ilişkin bir değerlendirme yaparak Sompo Japan Sigorta’nın 2018 hedeflerini aktaran Recai Dalaş, “Sompo Japan Sigorta olarak, birçok zor koşulu geride bırakıp, bugün son derece önemli başarılar yakalayan, sektör liderliğine oynayan bir şirket durumuna geldik. Geldiğimiz noktada rakiplerimizi takip etmek yerine kendi kültürümüzü yaratarak farklılaşma yolunda başarılı bir şekilde ilerliyoruz. İstikrarlı yönetimimiz, çalışanlarımız ve aldığımız sonuçlarla tartışmasız en başarılı ve en güvenilir şirketlerden biri olduk. 2010 yılında 319 milyon lira prim üretimi gerçekleştirirken, 2018 yılsonunda 2.7 milyar lira prim üretimi gerçekleştireceğiz. Pazar payımız %2.8’den %5.4’e yükseldi. Özsermayemiz 5 milyon liradan 190 milyon liraya çıktı. 754 olan acente sayımız 2018 yılında 2.250’yi geçti” dedi.

‘KâRLILIK BÜYÜMENİN YAKITIDIR’

2011 yılına kadar bilinçli olarak büyümemeyi tercih ettiklerinin altını çizen Recai Dalaş sözlerini şu sürdürdü: “Kârlılık büyümenin yakıtıdır anlayışıyla 2012’den itibaren kesintisiz bir büyüme sürecine girdik. Şimdi geldiğimiz noktada sektör 5 lira zarar ederken, biz 8 lira operasyonel kâr elde ediyoruz. Bu bakımdan değerlendirdiğimizde son 2 yılda %40’ın üzerinde bir gelişim söz konusu. Bu, sermayedarın ortaya koyduğu sermayesini 2 yılda geri alması demektir ki bu bir dünya rekorudur.”

Sunumların ardından 2017 yılının Türkiye ve Bölgeler bazında başarı elde eden acentelerine ödülleri takdim edildi. Keyifli törenin ardından toplu fotoğraf çekimi yapıldı. 

Toplantı sonrası kimi acenteler Kıbrıs turu kapsamında tarihi güzellikleri görürken diğerleri e-spor turnuvası ile stres attı. 

Akşam yemeğinin ardından acenteler Pamela & Ümit Besen eşliğinde güzel bir gece geçirdi.  

ÖZGÜR DEMİRTAŞ’TAN ACENTELERE TAVSİYELER

Sompo Japan Sigorta Acenteler Toplantısı’nın üçüncü günü Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın etkileyici sunumu “Gelecek Beklenenden Daha Hızlı Gelecek” ile başladı. 

Acentelere Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, mevcut süreçte işlerinin devamlılığı konusunda acentelere çok çarpıcı tavsiyelerde bulundu.

ACENTELERİ BEKLEYEN YENİLİKLER ANLATILDI

Öğleden sonra gerçekleştirilen oturumlarda Sompo Japan Sigorta Pazarlama Koordinatörü Doğukan Karakaya, Geleceğin Sigortacılığı, Dijital Sigortacılık ve Dijital Acente kavramlarından bahsederek, “Ejento Mobil, Müşteri Web, Sosyal Medya Yönetimi ve Müşteri Analitiği” konularında Sompo Japan Sigorta acentelerini gelecekte hangi yeniliklerin beklediğini aktardığı bir sunum gerçekleştirdi. 

Ayrıca PriceWaterHause Coopers danışmanı Olsan Sözen ise “Kişisel Verilerin Korunması Kanunun Acentelere Etkisi” başlıklı bir oturum gerçekleştirdi.

‘SOMPO HOLDING, SOMPO JAPAN’A GÜVENİYOR’

Üçüncü günün akşamında gerçekleştirilen Gala Yemeği Sompo Japan Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Junichi Tanaka’nın konuşmasıyla başladı. 130 yıl önce Japonya’da kurulan Sompo Grubu’nun 2017 yıl sonu itibarıyla 20 milyar dolar prim üretimi gerçekleştirdiğini söyleyen Junichi Tanaka, Sompo Japan Sigorta’nın grubun en önemli şirketlerinden biri olduğuna değindi. Junichi Tanaka, “Sompo Grubu, Recai Dalaş’ın CEO olarak liderlik ettiği Sompo Japan Sigorta’ya tamamen güveniyor. Sompo Holding, Sompo Japan Sigorta’nın her zaman hızlı ve doğru zamanda aldığı yönetim kararlarına ve stratejilerine saygı duymaktadır” diyerek sözlerine son verdi.

15 yıl ve üzeri çalışılan acentelere plaketleri takdim edildikten sonra acenteler ünlü sanatçı Aşkın Nur Yengi’nin canlı performansıyla keyifli geceyi tamamladı. 

Dolu dolu geçen 3 günün ardından, toplantının özenle hazırlandığını ve iyi düşünülerek kurgulandığını belirten acenteler, 2019 yılında da Sompo Japan Sigorta Acenteler Toplantısı’nı heyecanla beklediklerini söyleyerek toplantıdan memnuniyetle ayrıldılar.

7 Kasım 2018

İlgili Haberler

Yazarlar