Oğul Doğa Gökşin

“Son iki yılda yapılan düzenlemelerin yargı kararlarındaki etkisi yakında görülecek”

Aktüerler Derneği’nin düzenlediği konferansta konuşan Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Arif Hikmet Cesur, son 2 yıl içinde yapılan düzenlemelerin üst yargı organları tarafından içtihat haline getirilmesi ile bundan sonra yargı kararlarının daha çok sigorta şirketlerinin lehine, diğer bir ifade ile  yapılan düzenleme değişikliklerini uygulama yönünde olacağını, bunun da sigorta şirketlerinin lehine sonuç vereceğini söyledi.

Aktüerler Derneği’nin Uluslararası Aktüerler Birliği (IAA – International Actuarial Association) ile birlikte Milli Reasürans Konferans Salonu’nda düzenlediği, hem yurt içi hem de yurt dışından katılımcı ve konuşmacıların yer aldığı bölgesel konferansta Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Arif Hikmet Cesur, sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği, tavan uygulaması sebebiyle sektörün trafik sigortasında  2.1 milyar lira zarar edeceğini savunmuştu. Geçtiğimiz günlerde bir şirket yöneticisi de bu zararın 3 milyar liraya yaklaşacağını tahmin etmişti. Bu hesaplamalara karşı çıkan Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Arif Hikmet Cesur, tarifelere üst sınır getirilmesi sonucu bu yıl ve gelecek yıllarda ortaya çıkacak zararın diğer branşlardan gelen kârlarla telafi edilebilecek düzeyde kalacağını belirtti. Cesur özetle, tavan fiyattaki aylık artışın %1’den %1.5’a çıkmasının, acentelerin komisyonlarının havuza devredilen branşlarda %10’un altına çekilmesinin, ayrıca havuz kapsamında yer alan poliçelerde 5, 6 ve 7’nci basamaklardaki indirim oranlarının azaltılmasının zararı düşüreceğini söyledi. Öte yandan son yıllarda içinde yapılan iki düzenlemeden bahseden Cesur’un açıklamaları özetle şöyle: “Son yıllarda, avukatların dışında hasar takipçileri diye bir yapı ortaya çıktı. Daha önceleri 5-6 yıl geçtikten sonra sigorta şirketlerinin karşısına ilk defa gelen çok fazla tazminat talebi oluyordu. Artık sigorta şirketine risk gerçekleştikten sonra kayıp ihbarı çok kısa bir sürede yapılıyor. Şirketin karşına 3-4 yıl geçtikten sonra bir tazminat talebi bundan sonra çok nadir çıkacak. Dolayısıyla ileriye dönük hesaplamalarda bundan sonra bu kadar sapma olmayacak. 2016 ve 2017’de yapılan düzenlemeler, üst mahkemelerden geçerek kesinleşmiş henüz yeteri kadar karar çıkmadığı için oturmadı ama bundan sonra gelecek yargı kararları mevzuat değişikliğinin uygulanması yönünde olacak ve bu da sigorta şirketlerinin lehine sonuç verecektir. Bizce zarar bahsedilen kadar olmayacak ve sigorta şirketlerinin diğer branşlarda elde edeceği kârlarla telafi edebileceği düzeyde olacak.”

11 Kasım 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar