Oğul Doğa Gökşin

“Son iki yılda yapılan düzenlemelerin yargı kararlarındaki etkisi yakında görülecek”

Aktüerler Derneği’nin düzenlediği konferansta konuşan Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Arif Hikmet Cesur, son 2 yıl içinde yapılan düzenlemelerin üst yargı organları tarafından içtihat haline getirilmesi ile bundan sonra yargı kararlarının daha çok sigorta şirketlerinin lehine, diğer bir ifade ile  yapılan düzenleme değişikliklerini uygulama yönünde olacağını, bunun da sigorta şirketlerinin lehine sonuç vereceğini söyledi.

Aktüerler Derneği’nin Uluslararası Aktüerler Birliği (IAA – International Actuarial Association) ile birlikte Milli Reasürans Konferans Salonu’nda düzenlediği, hem yurt içi hem de yurt dışından katılımcı ve konuşmacıların yer aldığı bölgesel konferansta Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Arif Hikmet Cesur, sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği, tavan uygulaması sebebiyle sektörün trafik sigortasında  2.1 milyar lira zarar edeceğini savunmuştu. Geçtiğimiz günlerde bir şirket yöneticisi de bu zararın 3 milyar liraya yaklaşacağını tahmin etmişti. Bu hesaplamalara karşı çıkan Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Arif Hikmet Cesur, tarifelere üst sınır getirilmesi sonucu bu yıl ve gelecek yıllarda ortaya çıkacak zararın diğer branşlardan gelen kârlarla telafi edilebilecek düzeyde kalacağını belirtti. Cesur özetle, tavan fiyattaki aylık artışın %1’den %1.5’a çıkmasının, acentelerin komisyonlarının havuza devredilen branşlarda %10’un altına çekilmesinin, ayrıca havuz kapsamında yer alan poliçelerde 5, 6 ve 7’nci basamaklardaki indirim oranlarının azaltılmasının zararı düşüreceğini söyledi. Öte yandan son yıllarda içinde yapılan iki düzenlemeden bahseden Cesur’un açıklamaları özetle şöyle: “Son yıllarda, avukatların dışında hasar takipçileri diye bir yapı ortaya çıktı. Daha önceleri 5-6 yıl geçtikten sonra sigorta şirketlerinin karşısına ilk defa gelen çok fazla tazminat talebi oluyordu. Artık sigorta şirketine risk gerçekleştikten sonra kayıp ihbarı çok kısa bir sürede yapılıyor. Şirketin karşına 3-4 yıl geçtikten sonra bir tazminat talebi bundan sonra çok nadir çıkacak. Dolayısıyla ileriye dönük hesaplamalarda bundan sonra bu kadar sapma olmayacak. 2016 ve 2017’de yapılan düzenlemeler, üst mahkemelerden geçerek kesinleşmiş henüz yeteri kadar karar çıkmadığı için oturmadı ama bundan sonra gelecek yargı kararları mevzuat değişikliğinin uygulanması yönünde olacak ve bu da sigorta şirketlerinin lehine sonuç verecektir. Bizce zarar bahsedilen kadar olmayacak ve sigorta şirketlerinin diğer branşlarda elde edeceği kârlarla telafi edebileceği düzeyde olacak.”

11 Kasım 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar