Sorunlar Bakan Albayrak’a iletildi

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut, Ankara’da gerçekleştirilen Ekonomik Şura’da, acentelerin yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a sundu.

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) şubat ayında yoğun çalışma temposu eşliğinde birçok toplantıya katıldı. Bir diğer yandan da Sigorta Acenteleri Kurultayı ismini verdikleri bir organizasyona imza atmaya hazırlanan TOBB SAİK’in katıldığı etkinlikler şöyle: 

SINAVSIZ BES LİSANSI TALEBİ

SAİK Başkanı Levent Korkut, Sigorta ve Emeklilik Sektörü Strateji Belirleme Çalıştayı’na katıldı. Çalıştayda konuşan Korkut; tüm illerdeki ve çok küçük yerleşim yerlerdeki acentelerin, ekonomik ya da sosyal düzeyleri fark etmeksizin her bir vatandaşa ulaşma imkanına sahip tek dağıtım kanalı olduğunu vurguladı. Korkut; illegal yapılara karşı, Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere, acente, broker ve sigorta şirketlerinin hep birlikte mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.   

Ayrıca Korkut, “Acentelerin BES ve hayat sigortası alanlarında faaliyet göstermesi oldukça zorlaştı. Bu branşlarda acente etkinliğinin artırılması için, acente komisyonları mutlak suretle artırılmalı. Ayrıca, SEGEM’in teknik personel sınavını başarıyla tamamlamış acenteler ve teknik personellere ayrı bir sınav şartı aranmaksızın BES lisansı verilmeli. BES, çapraz satışla daha hızlı büyüyecek” dedi.

SORUNLAR BAKAN ALBAYRAK’A İLETİLDİ

SAİK Başkanı Levent Korkut, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirilen Ekonomik Şura’da, acentelerin yaşadığı sorunların çözüm önerilerini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a sundu. Bakan Albayrak’ın yanı sıra, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katıldığı şurada, Korkut, 40 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan acentelerin en acil çözüm bekleyen sorununun trafik sigortalarındaki komisyon düşüklüğü olduğunu vurguladı.

 MÜCADELE YILI: 2019

SAİK, 22 Şubat tarihinde de Bursa’da acenteler ile buluştu. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, Korkut, 2019 yılını yetkisiz aracıların faaliyetleri ile mücadele yılı ilan ettiklerini ifade ederken, sigorta acentelerinden özellikle fatura ödeme noktalarında ilgili mevzuata aykırı olarak poliçe satışı yapan yerlerin adres ve fotoğraflarının kendilerine iletilmesini talep etti. Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan’ın da konuşmacı olduğu toplantıda, TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez genel sigorta verileri ve İcra Komitesi faaliyetleri hakkında, Halk Sigorta Ticari Alacak Sigortası Müdürlüğü Direktörü Ali Sertaç Canal ise, Devlet Destekli Alacak Sigortası hakkında sunum yaptı.   

TOBB BAŞKANI’NA ZİYARET

SAİK, 19 Şubat’ta TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü. Ziyarette; Sigorta Acenteleri Kurultayı düzenlenmesi, sigorta bilincinin artırılması, acentelerin tanıtımı ve Sigorta Haftası etkinlikleri, sigorta aracıları arasındaki haksız rekabet ile mücadele ve trafik sigortası asgari komisyon oranları üzerinde değerlendirmeler yapıldı. 

PRİM TAHSİLATI AVRUPA’DA DA GÜNDEMDE 

TOBB SAİK 30 Ocak ve 1 Şubat tarihlerinde Paris’teki Avrupa Sigorta Aracıları Federasyonu (BİPAR) toplantısına katıldı. Toplantıda, BİBA’nın (İngiltere Sigorta Brokerları Derneği) İcra Direktörü Graeme Trudgil’in konuşmasında, Avrupa’da acentelerin sigorta şirketlerinin tahsil edilemeyen primlerde şirket adına tahsilat yapmak istemediklerini fakat yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. Fransa’da bir acente tarafından açılan dava neticesinde acentenin haklı bulunduğu, bu nedenle de Avrupa’da acentelerin üzerindeki tahsilat sorumluluğunun kaldırılmasına yönelik uygulamaların başlatılmış olduğu bildirildi.

Bütün bu toplantıların ardından Sigorta Acenteleri Kurultayı için yaptığı çalışmalara hız veren SAİK, bir kurultay düzenlemeyi hedeflediklerini açıkladı. SAİK Başkanı Korkut, Bakan Berat Albayrak’ı da davet ettiğini ve önümüzdeki günlerde ülkemizde ilk kez gerçekleşecek Sigorta Acenteleri Kurultayı’nda sorunları daha ayrıntılı bir şekilde ele alacaklarını belirtti.

Sorun: Trafik sigortalarında arz güvenliğinin sağlanamaması ve acente komisyon oranlarının düşüklüğü.

Çözüm: Trafik sigortası asgari komisyonlarının yükseltilmesi, tüm şirketlerin trafik poliçesinin satılabilmesi.

Sorun: Sigorta acentelerinden mükerrer olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı talep edilmesi.

Çözüm: Avukatlar, noterler ve mali müşavirler gibi sigorta acentelerinin de 3572 sayılı mevzuat hükümlerinden muaf olması.

Sorun: Yetkisiz sigorta aracılarının kayıtlı meslek mensuplarına haksız rekabet ortamı oluşturması.

Çözüm: Yetkisiz sigorta aracıları ile etkin mücadele edilmesi, bu doğrultuda caydırıcı cezalar uygulanması.

Sorun: Dağıtım kanalları arasındaki uygulamaların yarattığı haksız rekabete mağduriyet.

Çözüm: Dağıtım kanallarının rekabet çerçevesinin 5684 sayılı mevzuat kapsamında belirlenmesi.

Sorun: 5684 sayılı mevzuata rağmen sanayici, tüccar ve çiftçinin seçme hakkının kredi sağlayacılarca engellenmesi.

Çözüm: Mevzuat uyarınca en az mevcut poliçedeki teminatları içeren başka bir poliçenin ibrazı ile mevcut poliçenin iptalinin sağlanması.


5 Mart 2019

İlgili Haberler

Yazarlar