Oğul Doğa Gökşin

Swiss Re’den doğal afet analizi; sigortalılık neden düşük?

Swiss Re Enstitüsü tarafından yapılan tahminlere göre, doğal afetlere sebebiyle sigortalanmamış hasar 2016 yılında 180 milyar dolar olarak gerçekleşti. Enstitü, bu durumun hem olgun hem de gelişmekte olan piyasalara katkıda bulunacağını savunuyor.  Enstitü, sigortasız hasarı sebeplerini “farkındalık veya güven eksikliği”, “uygun poliçeye erişimin sınırlı olması” ve “poliçelerdeki fiyat farklılığının yarattığı endişeler” olarak sıraladı.

Düşük sigortalılığın çözümüne ilişkin yenilikçi çözümler de gündemde. Swiss Re, yenilikçi reasürans çözümlerine olan talebin artmasıyla birlikte birçok yeni teknolojik ürün geliştirdiğini açıkladı. Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, Swiss Re Group CEO’su Christian Mumenthaler, “Sigortacılar, yeni fırsatları değerlendirmek ve tüketicilere daha iyi hizmet sunmak için iş modellerini yeniden kurguluyor” dedi.

CEO sözlerine şöyle devam etti: “Reasürans sektörü, büyüme ve karlılığa hitap eden kullanıma hazır hizmetler ve çözümler konusunda yardımcı olabilir. Aynı zamanda, yenilikçi çözümler, sektörün gittikçe büyüyen küresel sigorta boşluğunu kapatmaya yönelik ilerleme kaydetmesine yardımcı oluyor.”

12 Eylül 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar