Oğul Doğa Gökşin

Swiss Re’den doğal afet analizi; sigortalılık neden düşük?

Swiss Re Enstitüsü tarafından yapılan tahminlere göre, doğal afetlere sebebiyle sigortalanmamış hasar 2016 yılında 180 milyar dolar olarak gerçekleşti. Enstitü, bu durumun hem olgun hem de gelişmekte olan piyasalara katkıda bulunacağını savunuyor.  Enstitü, sigortasız hasarı sebeplerini “farkındalık veya güven eksikliği”, “uygun poliçeye erişimin sınırlı olması” ve “poliçelerdeki fiyat farklılığının yarattığı endişeler” olarak sıraladı.

Düşük sigortalılığın çözümüne ilişkin yenilikçi çözümler de gündemde. Swiss Re, yenilikçi reasürans çözümlerine olan talebin artmasıyla birlikte birçok yeni teknolojik ürün geliştirdiğini açıkladı. Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, Swiss Re Group CEO’su Christian Mumenthaler, “Sigortacılar, yeni fırsatları değerlendirmek ve tüketicilere daha iyi hizmet sunmak için iş modellerini yeniden kurguluyor” dedi.

CEO sözlerine şöyle devam etti: “Reasürans sektörü, büyüme ve karlılığa hitap eden kullanıma hazır hizmetler ve çözümler konusunda yardımcı olabilir. Aynı zamanda, yenilikçi çözümler, sektörün gittikçe büyüyen küresel sigorta boşluğunu kapatmaya yönelik ilerleme kaydetmesine yardımcı oluyor.”

12 Eylül 2017

İlgili Haberler

Yazarlar