Oğul Doğa Gökşin

Swiss Re’den doğal afet analizi; sigortalılık neden düşük?

Swiss Re Enstitüsü tarafından yapılan tahminlere göre, doğal afetlere sebebiyle sigortalanmamış hasar 2016 yılında 180 milyar dolar olarak gerçekleşti. Enstitü, bu durumun hem olgun hem de gelişmekte olan piyasalara katkıda bulunacağını savunuyor.  Enstitü, sigortasız hasarı sebeplerini “farkındalık veya güven eksikliği”, “uygun poliçeye erişimin sınırlı olması” ve “poliçelerdeki fiyat farklılığının yarattığı endişeler” olarak sıraladı.

Düşük sigortalılığın çözümüne ilişkin yenilikçi çözümler de gündemde. Swiss Re, yenilikçi reasürans çözümlerine olan talebin artmasıyla birlikte birçok yeni teknolojik ürün geliştirdiğini açıkladı. Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, Swiss Re Group CEO’su Christian Mumenthaler, “Sigortacılar, yeni fırsatları değerlendirmek ve tüketicilere daha iyi hizmet sunmak için iş modellerini yeniden kurguluyor” dedi.

CEO sözlerine şöyle devam etti: “Reasürans sektörü, büyüme ve karlılığa hitap eden kullanıma hazır hizmetler ve çözümler konusunda yardımcı olabilir. Aynı zamanda, yenilikçi çözümler, sektörün gittikçe büyüyen küresel sigorta boşluğunu kapatmaya yönelik ilerleme kaydetmesine yardımcı oluyor.”

12 Eylül 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar