Oğul Doğa Gökşin

Swiss Re’ye göre siber sigortada devlet politikası şart

Swiss Re'nin reasürans müdürü, sistemik olan bazı risklerin sadece hükümetler tarafından sigortalanabileceğini belirterek siber sigorta branşında işlem yapan şirketleri siber risklere yönelik yeni bir yaklaşıma çağırdı.

Reinsurance Magazine’e konuşan Swiss Re’nin üst düzey yöneticisi Moses Ojeisekhoba, reasürörlerin güvence kapasitesinin önemli bir seviyede olduğunu açıkladı. Buna karşın kimi risk durumlarının veya senaryoların devasa hasar potansiyeline gebe olduğunu da sözlerine ekleyen Reasürans Müdürü Ojeisekhoba bu sebeple hükümetlerin elini taşın altına koyması gerektiğini savundu.

Kredi bürosu Equifax’a yönelik siber saldırı sebebiyle 148 milyon kişinin kimlik bilgilerinin çalınmasının ardından konuşan Reasürans Müdürü, “Bu ve Wannacry gibi saldırlar, hacker’ların tehdit potansiyelini ortaya koyuyor” dedi. Reasüran Müdürü sözlerine “Tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak için sigortacılarla çalışmak istiyoruz. Belli bir seviyede siber sigorta branşında oynayabildiğimiz bir rol var” diyerek devam etti.

Siber riskleri nükleer ve biyolojik saldırı potansiyeli sebebiyle terörizmle eş tutan Reasürans Müdürü, siber risklerin sistemik olduğunu, ancak hasarlara hükümetlerin desteğiyle çözüm sağlanabileceğini vurguladı.

13 Eylül 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar