Oğul Doğa Gökşin

Swiss Re’ye göre siber sigortada devlet politikası şart

Swiss Re'nin reasürans müdürü, sistemik olan bazı risklerin sadece hükümetler tarafından sigortalanabileceğini belirterek siber sigorta branşında işlem yapan şirketleri siber risklere yönelik yeni bir yaklaşıma çağırdı.

Reinsurance Magazine’e konuşan Swiss Re’nin üst düzey yöneticisi Moses Ojeisekhoba, reasürörlerin güvence kapasitesinin önemli bir seviyede olduğunu açıkladı. Buna karşın kimi risk durumlarının veya senaryoların devasa hasar potansiyeline gebe olduğunu da sözlerine ekleyen Reasürans Müdürü Ojeisekhoba bu sebeple hükümetlerin elini taşın altına koyması gerektiğini savundu.

Kredi bürosu Equifax’a yönelik siber saldırı sebebiyle 148 milyon kişinin kimlik bilgilerinin çalınmasının ardından konuşan Reasürans Müdürü, “Bu ve Wannacry gibi saldırlar, hacker’ların tehdit potansiyelini ortaya koyuyor” dedi. Reasüran Müdürü sözlerine “Tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak için sigortacılarla çalışmak istiyoruz. Belli bir seviyede siber sigorta branşında oynayabildiğimiz bir rol var” diyerek devam etti.

Siber riskleri nükleer ve biyolojik saldırı potansiyeli sebebiyle terörizmle eş tutan Reasürans Müdürü, siber risklerin sistemik olduğunu, ancak hasarlara hükümetlerin desteğiyle çözüm sağlanabileceğini vurguladı.

13 Eylül 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar