Sema Tüfekçiler

“T-Sigortacı sorularıma ışık hızında cevap vermeli”

“T-İnsan” isimli kitabın yazarı fütürist Ufuk Tarhan, T-Sigortacı’yı “Hep yanımda olmalı. Her an sorularıma ışık hızında yanıt vermeli” ifadeleriyle tanımladı.

“Türkiye’nin ilk kadın fütüristi” ve “İş avatarı” Ufuk Tarhan ile söyleşi gerçekleştirdim. “T-İnsan” şeklinde bir kelime ortaya atan ve bunu “bir şeyin her şeyini, her şeyin bir şeyini bilen insan” olarak tanımlayan Tarhan, T-İnsan olarak sigortacısından neler beklediğini anlattı: “Siber güvenlik ile dijital cihazlarımın güvenliği ve yenilenmesi gibi konularda uzmanlaşmasını beklerim. İletişimde benimle anında, görüntülü cihazlarla görüşmesini, bilgi vermesini, beni benden çok düşünmesini, evdeki robotumla haberim olmadan dertlerimi halletmesini beklerim.” Tarhan ile yaptığım söyleşi şöyle:  

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? 

Fütürizmle 1995 yılında tanıştım. Bir yurt dışı seyahatinin ardından hem “The Futurist” dergisine, hem de Dünya Fütüristler Birliği’ne üye oldum. Bu arada ODTÜ Ekonomi mezunuyum. O yıllarda IT sektöründe çalışıyordum. Teknolojinin şirketleri, insanları ve hayatı nasıl dönüştürdüğünü çok yakından gözlemleme fırsatım olmuştu. Buna fütürist bakış açısı da entegre edilince başarıların tesadüfen elde edilmediğini ve aslında her şeyin bir hayalle başladığını, inovasyonlarla, yıkıcı dönüşümlerle şekillendiğini, tasarımla somutlaştığını ve stratejik planlama, aksiyonlarla da gerçekleştiğini anladım. Fütürizmin benim için bir meslek haline gelmesi 2004-2005 yıllarını buldu. Özellikle 2005’ten sonra insanlarda çok büyük bir gelecek kaygısı ve merakı yükseldi. Bireylerin geleceğe daha farklı bakmaya ihtiyaçları olduğunu, kurum ve toplumların dönüşüm sürecine gireceğini anladım. 2003’te kendi işimi kurmam gerektiğine karar verdim. 2003-2006 arasında her sabah 03:00’te kalkmaya başlayarak kendimi “hibrit”leştirdim. Yaklaşık 3 yıl süren bir planlama ve otodidakt öğrenme dönemine girdim. Bu süreçte, öncelikle yaşamam için gerekli nakit akışını kesmemek amacıyla hem profesyonel yöneticiliğe devam ettim hem de yeni hayatım için hazırlık yaptım. Sonradan bu sürece “hibritleşmek” dedim. 2006’da kurumsal hayata tamamen veda edip ‘solo girişimci’ olarak Türkiye’nin ilk ‘gelecek planlama merkezi ve fütürist’ şirketi olan M-GEN’i kurdum. Hayalim; kişi ve kurumlara gelecekte de başarılı olmalarına, sürdürülebilir bir gelecek oluşturabilmelerine yardımcı olmak; 2011’de Dijital Ajans hizmetleri de vermeye başladık. Şimdi Dijital Ajans olarak, “Fortune 500 içinde” çok büyük firma ve markalardan oluşan müşteri portföyümüzle büyümeye devam ediyoruz. 2018’de Bahçeşehir Üniversitesi’nde Innovation & Entrepreneurship master’ını tamamladım. Tezimi “T-İnsan” üzerine yaptım. Yani T- İnsan artık akademik literatüre girmiş durumda. 2017’de T-İNSAN isimli, “Geleceğin Başarılı İnsan Modelini” anlatan inovatif, interaktif bir kitap yazdım. Kısa sürede 20’nci baskıya erişti, şirketlerden toplu alımlarda en üst sıralarda ve Platin Dergisi tarafından düzenlenen seçimde “Yılın En İnovatif İş Kitabı ödülünü kazandı. Bazı okullarda “Gelecek Tasarımı” derslerinin başlamasına sebep oldu, referans kitap olarak kullanılmaya başlandı.  

“Türkiye’nin ilk iş avatarı” olarak tanımlanıyorsunuz. Ne demek bu? 

Avatar; “aslını temsil eden, amaca göre oluşturulmuş sanal kimlik” demek. Bir nevi, “aslının yerine hareket eden temsilci robot, sanal asistan.” Ben de oradan esinlenerek yaptığım işe bu ismi verdim. Çünkü günü kurtarmaktan, hedefleri tutturmaktan geleceğe bakacak hali kalmamış üst düzey yöneticilere, patronlara, stratejisyenlere; şirketlerini, kurumlarını geleceğe hazırlamak konusunda yardımcı olmaya çalışıyorum. “Onlar için, onlarla beraber, onlar gibi” çalışmak üzere, Avatar olarak sorumluluk alıyorum. 

Teknoloji – insan kimyasında hangi tip formüller insanlığı en verimli neticelere ulaştırır?

Yaşadıklarımız farklı bileşen ve sonuçlardan oluşuyor. O yüzden bir formül vermek zor, ancak herkesin kendisine en uygun formülü oluşturabilmesi için ilk koşul, teknolojiyi etkin kullanması, sürekli kendisini upgrade etmesi, zamanın ruhuyla uyumlu olması, disiplinli çalışabilmesi, üstün iletişim becerilerine sahip olması, dijital kimliğine de en az analog kişiliği kadar önem vermesi ve her koşulda olumlu yaklaşımlarla problem çözücü, yaratıcı, bütünleştirici olabilmesidir.

T-İnsan’da, günümüz insanından farklı olan özellikler nedir? 

Onu farklı kılacak derecede bir alanda uzmanlaşması T’nin dikey bacağını, o uzmanlıkla da diğer alanları anlamaya ve onlar için çözümler yaratmaya odaklanması da T’nin yatay çizgisini ifade ediyor. Bir şeyin her şeyini, her şeyin bir şeyini bilen insana T-İnsan diyoruz. T harfi; teknolojiyi, takım oyuncusu olmayı, tasarımcı düşünmeyi ifade ediyor. T’leşmek için hibritleşmek, otodidakt öğrenci olmak ve ileri seviyede kürasyon yapabilmek gerekiyor.  

Ümitlerimizi kaybetmememiz için geçerli olabilecek 5 motive edici sebep söyler misiniz? 

Yenilenebilir enerji yaygınlaşınca dünyadaki birçok sorun ortadan kalkacak. Nano ve genetik teknolojilerdeki gelişmeler ile mevcut ve oluşacak tüm yeni sağlık, yaşam sorunlarını kolayca çözeceğiz. Gelecekte daha az ve daha verimli çalışacağız. İnsan olduğumuzu yeniden hatırlayacağız. Blockchain ve yapay zekanın yaygınlaşması ile aptal ve çıkarcı politikacılardan, silah tacirlerinden kurtulacağız. Kadın, erkek eşitliğini başarabilecek, dil, cinsiyet, ülke millet ayırımlarını yitirecek, çok daha keyifli bir dünyada yaşayacağız. Hatta uzaylılarla dahi tatlı iletişimler kurmaya başlayacağız. 

“Sigorta” denince aklınıza gelen ilk 5 şey nedir? 

Güvenlik (siber, dijital, analog), doğal afetler, emeklilik, sağlık ve trafik kazası. 

Sigortacınızdan T-İnsan olarak neler beklersiniz? 

Siber güvenlik ve dijital cihazlarımın güvenliği, yenilenmesi gibi konularda uzmanlaşmasını beklerim. İletişimde benimle anında, görüntülü cihazlarla bıkmadan görüşmesini, bilgi vermesini, beni benden çok düşünmesini, evdeki robotumla haberim dahi olmadan bir sürü derdimi halletmesini beklerdim. 

T-Sigortacı nasıl olmalıdır? 

Yeni gelişecek alanlarda uzmanlaşmalı. Çok ileri teknoloji, yapay zeka ve blockchain kullanmalı. Daima farklı ve gerçekten yararlı hizmetler yaratmalı. Hep yanımda olmalı. Her an sorularıma ışık hızında yanıt vermeli. 

Sema Tüfekçiler
sematufekciler@gmail.com

20 Eylül 2018

İlgili Haberler

Yazarlar