Eşber Erülgen

Takıntı 2019

2010 yılında TAKINTILARIM başlığı altında takıldığım birtakım şeyleri 2-3 sayı bu köşede yazıp paylaşmaya çalışmıştım. Yok telaşlanmayın, üzerinden 9 sene geçti diye tekrar bu seriye devam niyetinde değilim, bu tek takıntı.

Akşam saatlerinde birkaç saat televizyona takılmak kaçınılmaz. Ancak, son yılların modası diziler ekrana hâkim. Yüksek maliyetleri nedeniyle süreyi uzatmak için bir saatlik “özet” verilmesi kanal yönetimi için tek çare olsa gerek. Kısır konulu senaryoları uzatmak için ise yapımcı firmaların işi çok zor. Nitekim bir çok dizi reyting düşüklüğü sebep gösterilerek birkaç haftada son buluyor. Bu akıllı insanların bir iki hafta deneyip terk etmeleri demek. Vaktinde bırakılmazsa benim gibi akılsız insanların hali gibi alışkanlık yapıyor. Devam ediyorsunuz. Abonesi olduğum sistem sayısız kanallardan çok çeşitli yayın yapmasına rağmen verilen sinema filmleri çok eski yapımlar. O kadar eski ki seyretmeye başladıktan bir süre sonra seyretmiş olduğunuzu fark ediyorsunuz.
Velhasılıkelâm akşam saatlerini doldurmak için bir veya iki diziye bile bile takılmanız gerekiyor.
İstanbul’un bir kenarında (!) çok geniş bir mahalleyi mesken tutmuş bir aile, yüzlerce kişilik toplumu mülki idare olmaksızın, polissiz, bekçisiz idare etmektedir. Sanki özel bir anayasası varmış gibi. Sosyal iletişim, sosyal yardım ve diğerleri tıktır tıkır işlemektedir. Yüzlerce tapu Baba’nın adına kayıtlıdır. Parasını verip legal (!)yollardan sahip olduğu evleri ve dükkanları tebaasının hizmetine sunmuştur. Düzeni bozmak isteyen rakip (!) düzenler yok edilmektedir. Bunun için verilen bir sinyalle efrat, depolardan anında silahlarını alarak istenen yerde toplanmakta ve verilen görevi ifa etmekte, cesetler kısa sürede yok edilmektedir. Düzenin mensupları kimlik yerine vücudunun uygun yerlerinde özel bir amblem dövmesi taşımaktadırlar.

Düzen böyle sürüp giderken, bir düğün sırasında Baba ve tüm aile baskına uğrar, otomatik silahlarla taranır, katliam yapılır. Rakip düzen, bölgeyi ele geçirip kendi düzenini kurar. Bir iki yıl sonra Baba ve ailesinden katliamdan sağ çıkan üç beş kişi bir birlerinden habersiz düzeni geri almak için ortaya çıkar. Parasız, mekânsız olmalarına rağmen toparlanmaya çalışırlar.

Çok uzattın diyebilirsiniz ama başlangıçta yayıncı kuruluşların uzatmak için kullandıkları “özet verme” taktiğini ben de uygulamak zorunda kaldım ve şimdi TAKILDIĞIM noktaya geldik.

Eski düzen kalıntıları çok zor şartlarda yavaş yavaş yatacak yer bulma seviyesine gelirler. Bunlar ailenin hapiste öldüğü bilinen en büyük oğlu, kardeşleri ve en sadık efrattır. Bütün sefalete rağmen sabah jilet gibi beyaz gömlek giyen de var spor deri ceket giyen de.. Dikkat! Ekseriyetin elleri de manikürlü…

Benim gibi reytingi yükselten akılsızları ki rakamımız çok yüksek, akıl almayacak bir senaryo ile uyutup tiryaki yapabilenlerin bir de aptal yerine koymalarına TAKILMAKTA haklı değil miyim?..

Levent anılarımda konu ettiğim, oğlum Murat’ın Levent İlkokulundan sınıf arkadaşları ile WhatsApp’ta kurdukları Münevver’in Kuzucukları grubunun 50. yıl kutlaması…

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Sivrisinek saniyede ortalama 500 kez kanat çırpar.

1 Şubat 2019

İlgili Haberler

Yazarlar