Okan Utkueri

Tatil için kitap önerileri

Bu ay, “yaz tatilinde ne okusak” diye düşünenlere yardımcı olabilmek için kitap önerisinde bulunmak istedim. Kitapları, iş yaşamında yer alanların okumasında faydalı olacağını düşündüğüm eserlerden seçmeye özen gösterdim. Hepinize keyifli okumalar, iyi tatiller…

Kitap okumanın zamanı yoktur elbette. Yine de, genel olarak yaz aylarında okumaya daha fazla zaman ayırırız.
Özellikle huzurlu, dinlendirici bir tatilde, bize kitapların eşlik etmesi hiç fena olmaz.
İşte bu düşünceyle, bu ay sizlerle bir okuma listesi paylaşmak istedim.
Kendi kütüphanemde yer alan, okuduğum kitaplar arasından, kendime göre bir “best of”, yani en iyiler listesi oluşturmaya çalıştım.
İş yaşamı içerisinde yer alanların okumasında yarar gördüğüm, liderlik, strateji, girişimcilik, kişisel gelişim gibi alanlardaki kitaplara odaklandım.
Okuduğumda beni etkileyen, yeni bakış açıları veren, içselleştirilebilir mesajları olan, ama öte yandan akıcı, kolay okunan kitapları seçmeye çalıştım.
Aralarında artık klasik haline gelmiş eski kitaplarla birlikte, yakın dönemde çıkmış yeni kitaplar da var.
Aşağıda kitapların Türkçe baskılarını göreceksiniz. Ayrıca, orijinal baskılarını okumak isteyenler için İngilizce isimlerini de paylaşıyorum. İyi okumalar…

‘İyi’den ‘Mükemmel’ Şirkete – Good To Great – Jim Collins

Yıllanmış şarap tadında bir klasik… İş dünyası içindeki herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. Jim Collins, uzun yıllara dayalı bir araştırma sonucunda, iyiden mükemmele ulaşan şirketlerin sırlarını açıklıyor. Özellikle Hedgehog (kirpi) prensibine dikkat!

Neden ile Başla – Start With Why – Simon Sinek

Kitap, ana fikir olarak, insanların ne yaptığınız ya da nasıl yaptığınızdan daha çok, niçin yaptığınız sorusuyla ilgilendiğini anlatıyor. Simon Sinek, oluşturduğu Altın Çember (Golden Circle) modeliyle, “Niçin?” sorusunun yanıtının, yani yaptıklarımızın arkasındaki amaç ve anlamın niçin bu kadar önemli olduğunu anlatıyor.

Yol – Michael Puett – The Path – Christine Gross-Loh

Harvard Üniversitesi’nde Çin Felsefesi dersi veren Profesör Michael Puett, bu kitapta Christine Gross’la birlikte Doğu felsefesinin temel öğretileri ve Çinli filozofların ortaya koyduğu fikirler ışığında, modern yaşama ait kalıpları ve önyargıları sorguluyor.

Öğrenilmiş İyimserlik – Learned Optimism – Martin Seligman

Pozitif psikoloji alanının yaratıcısı olan Martin Seligman, optimist bir bakış açısına sahip olmanın önemini anlatarak, bunun öğrenilebilir bir beceri olduğu fikrini savunuyor. Psikoloji biliminin öğretilerine dayanarak, insanların daha mutlu, daha pozitif bir yaşam sürmesi adına ipuçları sunuyor.

Sen Başla Gerisi Gelir – Reid Hoffman – The Start-Up Of You – Ben Casnocha

Linkedin kurucu ortağı ve CEO’su olan Reid Hoffmann’ın eşyazarı olduğu bu kitap, bireysel kariyerinizi tıpkı bir start-up şirket yaklaşımıyla nasıl yönetebileceğinizi anlatıyor. Girişimciliğin temel yaklaşımlarından çıkarımlarla, kendi kariyerinizi yönetme konusunda ipuçları veriyor.

Sanatçının Yolu – The Artist’s Way Workbook – Julia Cameron

Yazmaya arzu duyan ve içinde yazma tutkusu olanlara hitap edecek bir kitap… Yaratıcılığın sadece ayrıcalıklı bir kitleye ait özellik olmadığını savunan Julia Cameron, içindeki yaratıcılığı kağıda dökmeyi arzulayanlara yol gösteren bir modeli paylaşıyor.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – The 7 Habits of Highly Effective People – Stephen R. Covey

Kendi alanının öncü isimlerinden olan Stephen Covey, bu kitabında hem iş yaşamında hem de sosyal ilişkilerimizde daha etkin, daha başarılı ve daha uyumlu olmanın yollarını özetliyor. Bu noktada yol gösterici ve destekleyici olan 7 temel alışkanlık anlatılıyor.

Asla Yalnız Yeme – Never Eat Alone – Keith Ferrazzi

Networking ve ilişki yönetimi konusunda önemli klasiklerden biri olan, eski, ama içerisindeki paylaşımlar ve mesajları hâlâ geçerli bir kitap… Yazar, iş dünyasındaki başarının arkasında yatan önemli güçlerden birisinin kurduğumuz ilişkiler olduğunu savunuyor ve bu konuda ipuçları veriyor.

Sakinler de Kazanır – Quiet – Susan Cain

Başarılı ve güçlü liderlerin dışa dönük ve konuşkan kişilikler olduğuna yönelik tabuları yıkan bir kitap… Yazar, birçok örnek isim paylaşarak, içe kapanık, sessiz, yalnızlıktan hoşlanan kişilerin sahip olduğu potansiyeli ve gücü anlatıyor.

29 Haziran 2017

İlgili Haberler

Yazarlar