“Tavanla birlikte sektörde fiyat disiplini oluştu”

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, zorunlu trafik sigortasında her ay Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği oranlarda fiyatları arttığını hatırlatarak “Tavan fiyat uygulamasının 2018’de devam edeceğini düşünüyoruz” dedi. Nisan ayında başlanan tavan fiyat uygulaması ile sektörde belli bir fiyat disiplininin oluştuğunu belirten Kırmızı, “Kullanıcılar da artık neyi hangi fiyata alacaklarını bildikleri için ucuz mu pahalı mı tartışmaları genel anlamda ortadan kalkmış oldu” diye konuştu.

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, NTV canlı yayınında Gökay Otyam‘ın sektöre ve özellikle trafik branşına ilişkin sorularını yanıtladı. Kırmızı, tavan fiyatla birlikte havuzun da kurulduğunu, belli araç gruplarının havuza dahil olduğunu hatırlatarak “Bu ilk başta fiyatlar düşük mü yüksek mi gibi tartışmalara yol açtı. Fakat şu an geldiğimiz noktada sektörde bir fiyat disiplini oluşmuş oldu. Çok farklı fiyatlar yok ortada. Zaten havuzda fiyatlar belli. Kullanıcılar da artık neyi, hangi fiyata alacaklarını bildikleri için ucuz mu, pahalı mı tartışmaları genel anlamda ortadan kalkmış oldu” değerlendirmesinde bulundu.  

Bu değerlendirme üzerine “Trafik sigortalarında tavan fiyat kalkıyor mu?” sorusu geldi. Kırmızı, “Belli oranlarda değişiklikler her ay yapılıyor zaten. Hazine’nin belirlediği oranda. Tavan fiyat uygulamasının 2018’de devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.  

Son olarak Çin’de kaza yapan sürücüsüz araçla ilgili soruyu yanıtlayan Kırmızı, “Tabii ki biz sürücüsüz araçlarda “kaza yapmaz”ı beklemiyoruz. Kaza oranının düşmesini bekliyoruz. Sektör olarak da, kendi şirketimiz olarak da yaptığımız çalışmalarda hasar frekansının ve hasar ağırlığının düşmesini bekliyoruz. Ölümlü kazaların azalmasını bekliyoruz. Mutlaka kaza yaşanacak. Yazılımlardan kaynaklı kazalar oluşabilir” görüşünü dile getirdi.

 

14 Kasım 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar