“Tavanla birlikte sektörde fiyat disiplini oluştu”

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, zorunlu trafik sigortasında her ay Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği oranlarda fiyatları arttığını hatırlatarak “Tavan fiyat uygulamasının 2018’de devam edeceğini düşünüyoruz” dedi. Nisan ayında başlanan tavan fiyat uygulaması ile sektörde belli bir fiyat disiplininin oluştuğunu belirten Kırmızı, “Kullanıcılar da artık neyi hangi fiyata alacaklarını bildikleri için ucuz mu pahalı mı tartışmaları genel anlamda ortadan kalkmış oldu” diye konuştu.

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, NTV canlı yayınında Gökay Otyam‘ın sektöre ve özellikle trafik branşına ilişkin sorularını yanıtladı. Kırmızı, tavan fiyatla birlikte havuzun da kurulduğunu, belli araç gruplarının havuza dahil olduğunu hatırlatarak “Bu ilk başta fiyatlar düşük mü yüksek mi gibi tartışmalara yol açtı. Fakat şu an geldiğimiz noktada sektörde bir fiyat disiplini oluşmuş oldu. Çok farklı fiyatlar yok ortada. Zaten havuzda fiyatlar belli. Kullanıcılar da artık neyi, hangi fiyata alacaklarını bildikleri için ucuz mu, pahalı mı tartışmaları genel anlamda ortadan kalkmış oldu” değerlendirmesinde bulundu.  

Bu değerlendirme üzerine “Trafik sigortalarında tavan fiyat kalkıyor mu?” sorusu geldi. Kırmızı, “Belli oranlarda değişiklikler her ay yapılıyor zaten. Hazine’nin belirlediği oranda. Tavan fiyat uygulamasının 2018’de devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.  

Son olarak Çin’de kaza yapan sürücüsüz araçla ilgili soruyu yanıtlayan Kırmızı, “Tabii ki biz sürücüsüz araçlarda “kaza yapmaz”ı beklemiyoruz. Kaza oranının düşmesini bekliyoruz. Sektör olarak da, kendi şirketimiz olarak da yaptığımız çalışmalarda hasar frekansının ve hasar ağırlığının düşmesini bekliyoruz. Ölümlü kazaların azalmasını bekliyoruz. Mutlaka kaza yaşanacak. Yazılımlardan kaynaklı kazalar oluşabilir” görüşünü dile getirdi.

 

14 Kasım 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar