88 bin pound’luk dolandırıcılık telematik ile engellendi

İngiltere'de araç sigortacısı Insurethebox, telematik üzerinden elde ettiği verileri kullanarak yaptığı inceleme sonucunda 88 bin pound'luk hasar talebinin dolandırıcılık olduğunu ortaya çıkardı.

Araçların daha güvenli sürüşü için kullanılmaya başlanan telematik teknolojisi, sigorta dolandırıcılığını engellemede de fayda sağladı. İngiltere’de bir trafik kazasıyla ilgili telematik verileri üzerinden yapılan inceleme sonucu, dolandırıcının çekiç kullanarak hasarı şişirdiği ortaya çıktı.

Insurance Times’ın haberine göre, başlangıçta telematik verileriyle BMW marka araçtaki hasar talebi eşleşmiş gözüküyordu. Ancak the ANDIE Group’un yan şirketi olan Insuretehbox yine de inceleme başlattı. Yaptığı incelemeye göre, kazada yer alan Hyundai marka araçtaki telematik verileri, hasarın talep edilen kadar yüksek olmadığını ortaya koydu.

Sonuç olarak, talep edilen 88 bin pound’luk hasarda indirime gidildi. Kazada meydana gelen hasarın 70 bin pound olduğu hesaplandı.

12 Ocak 2018

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar