“Telematik”le iyi-kötü sürücü ayrımı ve prim indirimi

Sigorta şirketi aracın içine yerleştirilen kara kutunun topladığı bilgilere göre sigortalının sürüş becerisini, kaza riskini hesaplıyor. Sigortalı aracını ne kadar iyi kullanırsa bu ölçüde daha düşük prim ödemesinde bulunuyor.

Araç sigortalarının maliyeti tüm dünyada artarken sigortacılar çözümü teknolojiyle işbirliği yolunda buldu. Sigorta şirketlerine teknoloji desteği sağlayan şirketler geliştirdikleri “telematik” uygulamasıyla iyi sürücüyle kötü sürücüyü ayırıp sürücüye göre prim indirimi sağlamasına imkân veriyor. Sigorta şirketi aracın içine yerleştirilen kara kutu sayesinde toplanan sürüş bilgelerinin risk analizini yaparak kişiye göre prim düzenleyebiliyor.

Financial Times’ın haberine göre, bu yıla kadar kademeli olarak devam eden primlerdeki artış son zamanlarda hızlı bir yükselişe geçti ve rekor seviyelere ulaşarak yıllık yüzde 20’lik bir artışa ulaştı. Bu artışı düşürmek için ortaya çıkan yöntemlerden birinin de sürücünün “telematik” sigorta poliçesini edinmesi olarak görülüyor.

Bu poliçenin kapsamına göre, sigortacı müşterinin aracında kaputun altında küçük bir kara kutu yerleştiriyor. Bu kara kutu hem aracın sürüşünü takip ediyor hem de sigortalının cep telefonuna indirilen uygulamaya sürüş alışkanlıklarıyla ilgili verileri geçiyor. Sigorta şirketi de kara kutunun topladığı bilgilere göre sigortalının sürüş becerisini, kaza riskini hesaplıyor. Sigortalı aracını ne kadar iyi kullanırsa bu ölçüde daha düşük prim ödemesinde bulunuyor.

Sigorta şirketlerine teknoloji desteği sunan Octo Telematik’ten Jonathan Hewett, “Sigorta şirketlerine teknoloji sağlayan kutu, aracın konumunu, sürüş davranışı, hızlanma ve frenleme gibi verileri toplar. Bu da primi hesaplamak için kullanılabilecek bir sürüş puanı oluşturmaya yarıyor” diye anlatıyor.

Bu konudaki teknolojik gelişmeler emekleme döneminin ötesine taşındığında sigortacılar sadece ürünlerini satma ve kullanma biçimini değil, teknolojinin kaza oranlarını düşürmek, dolandırıcılık önlemek ve tüketicilere tasarruf sağlamak gibi potansiyelleri olduğuna inanıyorlar.

11 Ağustos 2017

İlgili Haberler

Yazarlar