Token sigortacılığı ve sigorta ICO’ları

Dağıtık bir veri tabanı platformu olan Ethereum ve bu platform üzerinden dağıtık uygulamalar şeklinde çalışan Akıllı Kontratlardan bahsetmiş, bu kontratların zamanı geldiğinde ya da uygun şartlar oluştuğunda hiç bir müdahaleden etkilenmeden çalıştığını öğrenmiştik.

Diğer bir başlık olarak da yeni bir proje için kitle fonlama methodu olan ICO’lardan, yani Ethereum platformu üzerinden yaratılan yeni para birimlerinin halka arz edilerek, katılımcıların projelere ortak olmasını sağlamaktan bahsetmiştik.

Bu noktada Blockchain teknolojisini ve Ethereum akıllı kontrat dünyasını kullanan ve aynı zamanda ICO’lar ile proje ve fikirlerini fonlayan sigorta girişimlerinden bahsedeceğiz. Yenilikçi bir teknoloji olarak dağıtık veri tabanı ve akıllı kontratları kullanan bu girişimler, sigorta sektörünün gelecekte nasıl şekilleneceğini göstermesi açısından son derece önemli.

Etherisc

Blockshow 2017’de en yenilikçi blockchain girişimi seçilen Etherisc aslında sigorta sektöründe faaliyet gösteren tüm tarafların dahil olabileceği ve dilediği ürünleri geliştirebilecekleri bir platform. Bu platformda ürün talep edenler ile ürün geliştiriciler bir araya gelerek akıllı kontratlar üzerinden blockchain tabanlı sigorta ürünleri geliştirebiliyor. Etherisc üzerinde bir sigorta ihtiyacı ya da bir ürün fikri olan herkes fikrini paylaşıyor, ürün sağlayabilecek durumda olan taraflar da bu fikir için gerekli servis ve bilgi ağını dijital bir para birimi haline getirerek ön satış ile fonlamaya çalışıyor. Fon tamamlandığında ilgili ürün geliştirilmiş oluyor. Etherisc platformu ilk ürününü 2017 yılı sonunda Uçuş Rötarı Sigortası olarak gerçekleştirdi ve https://fdd.etherisc.com sitesi üzerinden tüm kullanıcılarına açtı. Blockchain, akıllı kontrat ve ICO uygulamasının 3’ünün bir arada olduğu ve en yenilikçi blockchain girişimi seçilen Etherisc, sigortacılığın gidebileceği yerleri göstermesi açısından çok önemli bir örnek.

Insurepal

Bought by Many, Friendsurance gibi birçok popüler örneğine rastladığımız P2P (kişiden kişiye) sigortacılık alanında oldukça ses getiren blockchain girişim Insurepal, Blockchain ve Akıllı Kontrat’ların sahip olduğu tüm nimetlerden faydalanıyor. Akıllı kontratlar ile yönetilen işler ya da işlemler Insurepal ile sigortalanabiliyor. Böylece Insurepal sizin blockchain üzerindeki işlemlerinizi garanti altına alırken, aynı zamanda sizin için bir skor yaratarak bu skorunuzu daha sonraki işlemlerinizdeki priminizi hesaplamak için kullanıyor. Social Proof dedikleri bu mekanizma sayesinden akıllı kontrat dünyasındaki kredibiliteniz bir süre sonra sizin akıllı kontrat yapabilme itibarınızı da maliyetlerinizi de etkiliyor. Bugüne kadar toplam yarattığı 300 milyon Token’in 200 milyonunu ICO ile satan Insurepal bu sayede girişimi için  20 milyon dolar bir sermaye yaratmış durumda.

iXledger

İlk çıktığında Insurex adı ile tanıdığımız ve dünya sigortacılık endüstrisinde büyük ses getiren Londra merkezli bir girişim iXledger. Girişim ürün ve hizmetlerini listeleyen sigorta ve reasürans şirketleri ile bu hizmetlere talip sigorta şirketleri ve sigortalıları bir araya getiriyor. Beğendiği sigorta ürün ya da hizmetini satın alan tarafın bu işlemi Blockchain üzerine kayıt altına alınıyor. Genre ile stratejik bir işbirliği bulunan girişim, tarafların en doğru şartlarda ve ihtiyaca yönelik şekilde ürün içerik ve fiyatı hususunda anlaşmasını sağlıyor.  Ürün ve reasürans tedariği süreçlerini optimize eden ve gereksiz iş yüklerini ortadan kaldıran iXledger’in kurucuları arasında internet ve teknoloji dünyasının popüler isimlerinden Cristina Dolan da yer alıyor. 

Okan Utkueri –  okanutkueri@gmail.com / Ali Erhan Tamer – ali@botudio.com

     

30 Haziran 2018

İlgili Haberler

Yazarlar