Trafik dursa da büyüme sürüyor

2017 yılının ilk çeyreğinde sigorta sektörü prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.7 artarak 12 milyar 417 milyon lira oldu. 2016 yılında büyümenin lokomotifi olan trafik sigortalarında büyüme oranı % 2.4’te kalırken hayat sigortalarındaki prim artışı yüzde 50’yi geçti.

Sigorta sektörü 2017’nin ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.7 oranında büyüyerek 12 milyar 417 milyon lira prim üretti. Üretimin 10 milyar 759 milyon liralık bölümü hayat dışı branşlardan, 1 milyar 657 milyon lirası hayat sigortalarından elde edildi. Hayat dışında büyüme oranı % 11.7 olurken, hayat sigortaları prim artışı % 50.8’e ulaştı.

REEL BÜYÜME SÜRÜYOR
TÜİK’in verilerine göre 2017 yılı mart ayı sonunda yıllık enflasyon TÜFE’de % 11.29, Yİ-ÜFE’de % 16.09 olarak gerçekleşti. Böylece sigorta sektörü yılın ilk çeyreğinde reel olarak büyümeyi sürdürdü.

İlk çeyrekte oto sigortalarındaki prim artışı ortalama büyümenin oldukça gerisine düştü. Kara araçları branşında büyüme oranı % 8.6 olurken kara araçları sorumluluk branşında büyüme oranı % 2.4’te kaldı. Branşlara göre büyüme oranı kazada % 23.8, hastalık-sağlıkta 13.7, yangın ve doğal afetlerde 18.4, genel zararlarda 20.5 ve genel sorumluluk branşında % 25.8 olarak gerçekleşti.

ŞİRKETLERE GÖRE ÜRETİM
2017 yılının ilk çeyreğinde en çok prim üreten şirket 1 milyar 421 milyon lirayla Allianz oldu. Bu şirketi 1 milyar 122 milyon lirayla Anadolu Sigorta ve 830 milyon lirayla Axa Sigorta izledi.

Hayat sigortalarında en çok prim üreten şirket 367 milyon lirayla Ziraat Hayat ve Emeklilik olurken, 142 milyon lirayla Allianz Yaşam ve Emeklilik ve 140 milyon liralık üretimle Anadolu Hayat ve Emeklilik bu şirketi takip etti.

3 Aylık Üretim Rakamlarını Görüntülemek için Tıklayın

25 Nisan 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar