“Trafik sigortasında SGK payı azalıyor” iddiası

HaberTürk gazetesinin iddiasına göre, trafik sigortasında yazılan primin %10'luk SGK payında indirime gidiliyor. Haberde, sigorta şirketlerinin tavan sebebiyle trafik sigortasında zarar ettiği hatırlatılarak SGK payında bu sebeple indirime gidileceği yorumunda bulunuldu.

HaberTürk gazetesinde “Trafik zararı SGK payından karşılanacak” başlığıyla yayımlanan haberde “Trafik sigortasında yazılan primin SGK payı kesintisi değiştiriliyor. Geçen yıl trafik sigortasından zarar eden sigorta şirketlerinin bu zararı azalacak” dendi.

Türkiye’de geçen yıl 10.9 milyar liralık trafik sigortası primi yazıldı. Bu tutarın 1.1 milyar lirası SGK payı olarak ödendi. Habere konu olan  değişiklik ile SGK’ya ödenecek pay 273 milyon lira azaltılarak 819 milyon liraya inecek. Böylece 2017’de tavan nedeniyle şirketlerin zarar ettiği 240 milyon liralık zarar SGK payından karşılanmış olacak.

273 MİLYON KATKI

6111 sayılı kanunla trafik kazası sonucu zarar görenlerin tedavisi resmi kurumlarda karşılanıyor. Giderleri SGK karşılıyor. Ancak trafik sigortasında her poliçe için yazılan primin yüzde 10’u SGK’ya devrediliyor.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız

13 Mart 2018

İlgili Haberler

Yazarlar