Trafik sigortasında suistimalin önüne geçecek düzenleme

SAİK ile SBM yöneticileri arasında yapılan son toplantıda trafik sigortasında suistimalin ve haksız rekabetin önüne geçecek bir düzenleme konusunda fikir birliğine varıldı. Buna göre, araç kullanım tarzları otomatik olarak sisteme gelecek ve değiştirilemeyecek. SBM, teknik düzenlemelerin yapılabilmesi için sigorta şirketlerine 24 Aralık tarihine kadar süre tanıdı. Araç cinslerinin (istimal türü) bilerek veya farklı nedenlerle sisteme yanlış yazılması, hem hasar anında tüketicinin aldığı hizmet kalitesinde sıkıntılar yaratıyordu hem de haksız rekabete ve suistimale sebep oluyordu.

İstanbul’da bulunan TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Levent Korkut ve kurum yöneticileri, 4 Aralık Salı günü Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) Genel Müdürü Murat Hakseven ve kurum yöneticileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK) üyeleri, TOBB Sigortacılık Müdürlüğü yetkilileri ve Sektör Meclisi Eğitim Çalışma Komisyonu Üyeleri de katıldı.

Toplantıda öncelikli olarak ekim ayında görüşülen konulara ilişkin gelişme ve çalışmalar ele alındı. Ardından önümüzdeki dönemde SBM ile SAİK’in ortaklaşa yapacağı çalışmalar, olası sıkıntılara yönelik çözümler ve acentelere yönelik teknolojik kolaylıklar gibi konular görüşüldü. Bu görüşmeler neticisinde bazı kararlar alındı.

Toplantıda öne çıkan kararlar şöyle:

  • Son zamanlarda yaşanılan temel sıkıntılardan biri olan araç cinslerinin (istimal türü) sehven veya farklı nedenlerle yanlış yazılması konusunun çözümü için önemli bir karar alındı. Bu karar doğrultusunda SBM, sigorta şirketlerine 24 Aralık tarihine kadar teknik düzenlemeler yapmaları için süre tanıdı. Bu tarihten itibaren araç kullanım tarzları otomatik olarak sisteme gelecek ve değiştirilemeyecek.
  • Trafik poliçesi üretim aşamasında önemli ve gerekli bir bilgi olan “marka kodlarının”, araçlar için de kullanılan kare kod uygulamasına eklenecek. İçerik bilgisi genişletilerek marka kodlarının doğru ve hızlı bir şekilde edinilmesine yönelik çalışma yapılmasına karar verildi. Böylece acenteler için operasyonel ve zaman maliyeti anlamında rahatlatıcı bir uygulama hayata geçirilecek.
  • Trafik poliçe üretimlerinde SBM sistemlerinde görünen geçmişe dair sür primin otomatik olarak yeni araca verilmesi konusunda, geriye yönelik sürenin beş yıl ile sınırlandırılmasına dair fikir birliğine varıldı. Uygulamanın nihai onayı adına Hazine gözetiminde çalışma yapılacak.
  • Yeni tescil araçlara dair poliçe üretiminde kullanılan geçici YK plaka uygulamasının bir ay içinde düzeltilerek, asıl plaka numarasının sistemlere girişinin zorunlu olması için gerekli alt yapı çalışmaları yapılacak.
  • SBM aracılığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nden trafik sigortası olmayan yaklaşık olarak üç milyon aracın bilgisi istenecek. Bu bilgi alınırsa, SBM tarafından araç sahiplerine poliçelerini yaptırmaları konusunda uyarı ve hatırlatma yapılacak. Bilgilerin alınamaması halinde, bu uyarının EGM tarafından yapılması için çalışma yapılacak.
  • Acentelerin günlük çalışmaları ve üretim işlemlerinde ortaklaşa belirlenebilecek yeni ve teknolojik uygulamaların hayata geçirilmesi sağlanacak.

İlgili haber

“Kavga ederek değil, TSB ile kol kola Hazine’ye gidip sorunları çözeceğiz”

 

 

5 Aralık 2018

İlgili Haberler

Yazarlar