Oğul Doğa Gökşin

Trafikte 9 ayda ödenen tazminat 4 buçuk milyar TL

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) yılın ilk 9 ayına ilişkin motorlu taşıtlar sigortalarının istatistiklerini açıkladı. Trafik sigortasında toplam 7 milyar 952 milyon liralık prim üretimi gerçekleşti. Buna karşın şirketler şimdiden aynı branşta 4 milyar 437 milyon liralık tazminat ödedi. Bir başka hesaplamayla bu yıl üretilen primin %55’i şimdiden tazminat olarak ödendi. Geçen senenin aynı döneminde bu oran %42’iydi.

Tavan ve havuz uygulamasının yürürlüğe girmesinin üzerinden henüz 6 ay geçmemişken tartışmalı zorunlu trafik sigortası branşına ilişkin üçüncü çeyrek istatistikleri açıklandı.

TSB’nin resmi internet sitesinden duyurduğu rakamlara göre, toplam 7 milyar 952 milyon lira prim üretimi gerçekleşti. Geçen senenin aynı döneminde 9 miyar 59 milyon liralık prim üretimi gerçekleşmişti. Aradaki farkın 1 milyar 107 milyon olması dikkati çekti.

Prim üretiminin nominal olarak düşüş gösterdiği bir senede toplam tazminat talebi ise yükseldi. Bu senenin üçüncü çeyreği geride kalırken toplam 4 milyar 437 milyon liralık tazminat ödendi. Sigorta şirketleri geçen senenin aynı döneminde 3 milyar 801 milyon liralık hasar ödemesi gerçekleşmişti.

Devreden ve toplam tazminat talepleri de geçen seneye göre daha yüksek. 2017’nin ilk 9 ayı 5 milyar 547 milyon lirası devreden olmak üzere 7 milyar 113 milyon lirası, toplam muallak tazminat bedeli olarak hesaplandı. Geçen senenin aynı döneminde ise tazminat rakamları sırayla 4 milyar 374 milyon ve 5 milyar 458 milyon lira olarak hesaplanmıştı.   

Geçen senenin ilk 9 ayında üretilen prim, ödenen ve muallak tazminat bedellerinin toplamına eşitti. Bu senenin aynı döneminde üretilen toplam prim 8 milyara dayanırken ödenen ve muallak tazminat bedellerinin toplamı 11 milyar 550 milyon lira. Yani yaklaşık olarak 3 buçuk milyar lira daha fazla.

13 Kasım 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar