Oğul Doğa Gökşin

Trafikte 9 ayda ödenen tazminat 4 buçuk milyar TL

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) yılın ilk 9 ayına ilişkin motorlu taşıtlar sigortalarının istatistiklerini açıkladı. Trafik sigortasında toplam 7 milyar 952 milyon liralık prim üretimi gerçekleşti. Buna karşın şirketler şimdiden aynı branşta 4 milyar 437 milyon liralık tazminat ödedi. Bir başka hesaplamayla bu yıl üretilen primin %55’i şimdiden tazminat olarak ödendi. Geçen senenin aynı döneminde bu oran %42’iydi.

Tavan ve havuz uygulamasının yürürlüğe girmesinin üzerinden henüz 6 ay geçmemişken tartışmalı zorunlu trafik sigortası branşına ilişkin üçüncü çeyrek istatistikleri açıklandı.

TSB’nin resmi internet sitesinden duyurduğu rakamlara göre, toplam 7 milyar 952 milyon lira prim üretimi gerçekleşti. Geçen senenin aynı döneminde 9 miyar 59 milyon liralık prim üretimi gerçekleşmişti. Aradaki farkın 1 milyar 107 milyon olması dikkati çekti.

Prim üretiminin nominal olarak düşüş gösterdiği bir senede toplam tazminat talebi ise yükseldi. Bu senenin üçüncü çeyreği geride kalırken toplam 4 milyar 437 milyon liralık tazminat ödendi. Sigorta şirketleri geçen senenin aynı döneminde 3 milyar 801 milyon liralık hasar ödemesi gerçekleşmişti.

Devreden ve toplam tazminat talepleri de geçen seneye göre daha yüksek. 2017’nin ilk 9 ayı 5 milyar 547 milyon lirası devreden olmak üzere 7 milyar 113 milyon lirası, toplam muallak tazminat bedeli olarak hesaplandı. Geçen senenin aynı döneminde ise tazminat rakamları sırayla 4 milyar 374 milyon ve 5 milyar 458 milyon lira olarak hesaplanmıştı.   

Geçen senenin ilk 9 ayında üretilen prim, ödenen ve muallak tazminat bedellerinin toplamına eşitti. Bu senenin aynı döneminde üretilen toplam prim 8 milyara dayanırken ödenen ve muallak tazminat bedellerinin toplamı 11 milyar 550 milyon lira. Yani yaklaşık olarak 3 buçuk milyar lira daha fazla.

13 Kasım 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar