Oğul Doğa Gökşin

Trump, AB ile ‘Sigorta Düzenleme Paktı’nı imzalayacak

ABD Hazine Departmanı ve ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi, Birleşik Devletler ile Avrupa Birliği arasında sigorta ve reasürans düzenlemeleri ile ilgili ikili anlaşmayı imzalayacaklarını söyledi.

Insurance Journal’de yayımlanan habere göre, gelecek haftalarda imzalanacak söz konusu sözleşmeye ek olarak, Trump yönetimi, uygulama hakkında bir politika bildirimi de çıkarmayı planladığını açıkladı.

Hazine, Obama yönetimi tarafından 2015 yılında başlayan görüşmelerde müzakere edilen paktı “ABD’li şirketlerin yerli ve yabancı pazarlarda daha rekabetçi hale getirilmesi ve yönetmeliklerin etkin, etkili ve uygun bir şekilde uyarlanmasında önemli bir adım” olarak niteledi.

Hazine açıklamalarında ayrıca, ikili anlaşmanın “ABD ekonomisine ve tüketicilere faydası olduğunu, Amerika’nın devlet tabanlı sigorta düzenleme yönetmeliğini onaylayarak ABD sigortacılar için büyüme fırsatlarını artırarak ABD ekonomisine ve tüketicilere fayda sağladığını” belirtti.

13 Ocak’ta Obama yönetiminin son günlerinde ilan edilen anlaşma sigorta denetimini üç alanda ele alıyor: Reasürans, grup denetimi ile düzenleyici kurumlar arasındaki sigorta bilgisi değişimi.

Avrupa reasürörleri ve düzenleyicileri ise ABD’nin reasürans şirketlerin teminat taleplerini yabancı reasürörler üzerinde kaldırmasını ve onlara reasürör olarak davranmasını istiyor.

17 Temmuz 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar