TSEV’den kısa süreli aktüerya ve sigorta üzerine eğitim programları: Şubat ayında nerede, ne var?

TSEV’in sunduğu Kısa Süreli Eğitim Programları, şubat ayında nakliyat, hayat, sorumluluk sigortaları gibi ana branşların yanında kişisel gelişim eğitimleriyle de devam ediyor.

Her ay sektöre sunulan Kısa Süreli Eğitimler kapsamında şubat ayında Nakliyat, Hayat, Sorumluluk Sigortaları gibi ana branşların yanında kişisel gelişim eğitimlerine de yer veriliyor.

1 ila 4 gün arasında planlanan ve eğitim sonrası katılım sertifikası verilecek olan kısa süreli eğitim programları aşağıda verilmektedir.

TSEV ŞUBAT AYI EĞİTİM PROGRAMLARI

AKTÜERYA EĞİTİMLERİ TEKRAR BAŞLIYOR

Son iki yılda 8 farklı konu başlığında toplam 21 kez açılan TSEV’in Aktüerlik Sınavlarına Yönelik Eğitim Programları 2018’te tekrar aktüer adaylarına sunuluyor. 3 Şubat’ta İstatistik & Olasılık ve Finans Teorisi ve Uygulamaları; 4 Nisan’da ise Muhasebe & Finansal Raporlama eğitimi başlıyor. Baharda yapılacak aktüerlik sınavlarına hazırlama eğitimlerinden Risk Analizi&Aktüeryal Modelleme ve Finansal Matematik ise Mart-Nisan aylarında planlanacak.

Eğitim takvimleri aşağıdaki gibi olup ayrıntılı bilgi ve kayıt için www.tsev.org.tr adresi ziyaret edilebilir veya egitim@tsev.org.tr adresine e-mail atılabilir.


YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SİGORTACILIĞA GİRİŞ PROGRAMI 

TSEV tarafından her ay düzenli olarak organize edilen “Yeni Başlayanlar için Sigortacılığa Giriş Programı” hayat dışı ve hayat sigortaları özelinde iki ayrı program olarak 5 Şubat’ta başlıyor. ‘Hayat Dışı’ sigortacılıkta 4 gün; ‘Hayat’ sigortacılığında ise 3 gün şeklinde planlanan program için son başvuru tarihi 1 Şubat’tır. Büyük beğeni toplayan ve sigortacılığa yeni başlayanlar için önemli bir referans halini alan eğitimin içerik ve takvimiyle ilgili detaylı bilgiye www.tsev.org.tr web sitesinden ulaşılabiliyor.

‘R’ İLE AKTÜERYAL UYGULAMALAR EĞİTİMİ

Son yıllarda hem akademik alanda hem de sigorta sektöründe kullanımı artan ‘R’ yazılımının Aktüerya alanında kullanımını detaylı bir şekilde anlatmayı amaçlayan eğitim TSEV’de ilk kez 17 Şubat’ta gerçekleşecek. Taylan Matkap ve Dr. Şirzat Çetinkaya tarafından ‘R’ yazılımı eğitiminin Almanya’daki modeli örnek alınarak özel olarak tasarlanan eğitimde, ‘R’ yazılımının aktüeryal analizlerde bir araç olarak nasıl kullanılabileceği anlatılacak. ‘R’ yazılımının ücretsiz olması ve uygulamacılara kendi programlarını tasarlayabilme imkanı sunması, son yıllarda aktüerler tarafından risk ölçmede bu yazılımın kullanım popülerliğini artırmış bulunmaktadır.

TSEP BRANŞ EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR

Temel Sigortacılık Eğitim Programının 35. dönemi’nde branşların seçileceği ikinci yarıyıl 12 Şubat’ta başlıyor. Branş eğitimlerine katılmak için ilk yarıyılı tamamlama zorunluluğu bulunmamakta; sigortacılıkla ilgili temel bilgisi yeterli kişiler, kontenjan olması halinde doğrudan seçeceği branş derslerine katılabilmektedir.
Geçen yıl ilk kez modüler olarak alınabilen Nakliyat ve Sağlık branşlarının bazı dersleri bu yıl yine programa katılmayan kişilerin katılımına açık olacak. Branş programları, içerikleri ve ücreti konusunda detaylı bilgi almak isteyenler TSEV’i arayabilir veya egitim@tsev.org.tr üzerinden iletişime geçebilir. Nakliyat ve Sağlık Sigortaları branşlarının modül olarak alınabilecek dersleri yandadır.


HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI EĞİTİMLERİ

Şubat ayında Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu’ndan Sigorta Denetleme Uzmanı Dr. Metin Sarıaslan ve Sigorta Denetleme Aktüeri Sibel Pideci tarafından verilecek dört eğitim planlandı. Metin Sarıaslan tarafından verilecek “Sigorta Şirketlerinde İç Denetim” konulu eğitim programında finansal tablolar ile faaliyet denetimi ele alınacak. Sibel Pideci tarafından verilecek “Yenilenen Mevzuat Çerçevesinde Bireysel Emeklilik Sistemi (BES 3.0) İşlemleri Denetimi” konulu eğitim üç ayrı günde planlanmış olup, eğitimde, bir yılı aşkın süre içinde, uygulamadaki tereddütler ve bunlara ilişkin denetim yaklaşımı ele alınacak.

7 Şubat 2018

İlgili Haberler

Yazarlar