Oğul Doğa Gökşin

“Türkiye’de en performanslı” 50 CEO’dan 3’ü sigortacı

Business Life dergisi Türkiye’nin performansı en yüksek 50 CEO’sunu seçti. Yapılan araştırma sonucu listeye sigorta şirketlerinden üç CEO girdi. AvivaSA CEO'su Fırat Kuruca 32'nci sıradan, Allianz Türkiye CEO'su Aylin Somersan Coqui 34'üncü sıradan ve Doğa Sigorta CEO'su Nihat Kırmızı 45'inci sıradan listeye girmeyi başardı.

Business Life dergisinden Senem Kilis ve Dr. Deniz Saydam “Türkiye’nin en performanslı” başlıklı bir araştırma ve anket çalışması gerçekleştirdi. Buna göre, araştırma kapsamında iş dünyasını temsilen 500’ün üzerinde şirketten 722 yöneticiye ulaşıldı, 3 ay süren araştırma telefon ve online anket tekniği kullanılarak gerçekleştirildi. Ankete katılan yöneticilerin “kendisi dışında” hem Türkiye’nin hem de sektörlerinin en performanslı CEO’sunu seçmesi istendi. Bu şartlar altında yürütülen araştırma sonucu çıkan listeye 3 sigortacı girdi.

Listeye giren sigorta şirketi CEO’larının Business Life dergisine yaptığı açıklamalar şöyle:

“İNSANA İNANAN BİR VİZYONUM VAR”

Türkiye’de bireysel emeklilik sistemiyle ilgili başarılı çalışmalara imza atan AvivaSA CEO’su Fırat Kuruca, aynı zamanda AvivaSA’nın iklim ve kültüründe önemli değişiklikler yaptı.

 CEO’YA GÖRE CEO’LUK  GÖREVİNDE Kİ EN KRİTİK KONU

“Bir şirketi şirket yapan, insanlar ve  onların doğru yerde  konumlandırılmasıdır. O sebeple  insana yatırım yapmak son derece  önemli. İnsan kaynağı performansınız  arttıkça, hizmet kaliteniz de, şirket  performansınız da artacaktır. Doğru   insanı, doğru pozisyonda  konumlandırdıktan sonra, doğru iklim  ve kültürü oluşturmak önem kazanıyor.  Aynı zamanda, müşteriyi odağa koyan  bir yapı çok ama çok önemli… Kendi  başarı formülümü, “Mutlu çalışan; mutlu müşteri” şeklinde özetleyebilirim.”

İŞ HAYATINDA EN ÖNEMLİ KRİTER VE DEĞERİ

“Ekip ruhunu, işini inanarak ve severek yapmayı, inisiyatif almayı ve iş takibini çok önemseyen bir yöneticiyim. İşin özünde insana inanan bir vizyonum var. Meraklı, araştırmacı ve yaratıcı bir insanım ve bu özelliğimin de iş felsefemi etkilediğine inanıyorum.”

HAYAT MOTTOSU

“Yaşam mottomu, “Öğrenmenin yaşı yoktur.” atasözü ile özetleyebilirim.”

YÖNETİM KURULUNDAN NASIL BİR DESTEK VE GÜVEN ALIYOR

“Bildiğiniz gibi, AvivaSA olarak, dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden Aviva ile ülkemizin en köklü holdinglerinden Sabancı Holding ortaklığında bir firmayız. Her iki grubun iş yapma kültürü ve tecrübesi en büyük desteğimizdir. Açıkçası, bir yönetim kurulu desteğinin çok ötesinde bir destek ve güven var arkamızda.”

GÜNLÜK TEMPOSU

“Oldukça yoğun bir iş temposu söz konusu. Hem sektörümüz çok hareketli bir sektör hem de yapılacak çok güzel işler var. Bunun getirdiği ekstra bir motivasyon var tabii ki.”

EN DETAYCI OLDUĞU NOKTA

“Çok detaycı olduğum söylenemez ama kalite konusuna çok duyarlı olduğumu düşünüyorum. Titizim diyelim… Yapılan işe gösterilen özen, kaliteyi çok etkiliyor. Bu da çıktılara ve performansa doğrudan yansıyor.”

GELİŞİM İPİN NELER YAPIYOR

Az önce vurguladığım gibi, meraklı ve araştırmacı bir yapım var. Çok okurum. Bu entelektüel ilgi alanlarıma da yansıyor doğal olarak. Tarih, bilim, fizik, astro fizik, antropoloji ve psikoloji özel ilgi alanlarım arasında yer alıyor.

 ALLIANZ: TÜRKİYE’YE İNANIYORUZ

Dünyanın en büyük sigorta ve varlık  yönetimi şirketlerinden Allianz’ın Türkiye  CEO’su Aylin Somersan Coqui,  “Türkiye sigorta sektörünün lideri olarak  Türkiye’nin potansiyeline inanıyoruz”  dedi. Başarılı kadın CEO;  “Yatırımlarımıza İzmir’deki Allianz  Kampüs projemizle devam ediyoruz. 27  milyon avroluk yatırım ile Allianz  Kampüs ülkemizin ekonomisine,  sürdürülebilir büyüme ve istihdam  hedeflerine katkıda bulunacak. Kendi iş  sürekliliğimize önemli bir güvence  getirecek Allianz Kampüs, müşterilerimize her aşamada daha iyi operasyonel süreç ve hizmet sunmamızı sağlayacak” dedi.

NİHAT KIRMIZI, GELECEĞİN YEŞİL IŞIĞINI YAKTI

Türkiye’nin ekonomik büyüme ve kalkınmasında girişimcilik kavramının en önemli etken olduğunu düşünen Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, girişimciliği işsizlikle mücadelede en etkin yollarından biri olarak gören bir CEO. Kırmızı, “Girişimci sayısı ne kadar artarsa, istihdam oranı da o kadar artacaktır. İş hayatına kazandırdığımız girişimciler, hem vergi mükellefi olarak hem de işveren olarak sağladıkları istihdamla ülke ekonomisine katma değer oluşturmaktadır” dedi.  Sigorta sektöründe güncel açıklamalarıyla takip edilen Nihat Kırmızı, girişimci ruh ve yenilikçi fikirleri teşvik ederek girişimci ekosistemini güçlendirmeyi tavsiye etti.

 

 

12 Eylül 2017

İlgili Haberler

Yazarlar