Oğul Doğa Gökşin

Üniversitelilerden TARSİM’e “iklim değişikliği” sunumu

Marmara Üniversitesi Sigortacılık Bölümü son sınıf öğrencileri Yeliz Erginsoy, Kerem Çilek, Kübra Arslan, Semra Yalçın ve Esra Erdil, hazırladıkları “İklim Değişikliği Riskleri ve Yönetimi” adlı raporun sunumunu sektörün ileri gelenlerine yaptı. Öğrenciler çiftçilerin dolu ve yağmur hasarlarını karşılayan TARSİM’in üst düzey yöneticilerine iklim değişikliğinin etkisini anlattı.

İklim değişikliğinin, doğrudan ya da dolaylı olarak küresel atmosferin bileşimini bozan doğal olaylar ve insan etkileri sonucunda iklimde oluşan bir değişiklik olarak tanımlanan sunuma TARSİM Genel Müdürü Yusuf Satoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt ile TARSİM ekibi katıldı.

İklim değişikliğinin sektöre olan etkisini anlatan öğrenciler, sunumda sigorta sektörünün devamlılığı için iklim değişikliği sorununun birinci gündem maddesi olarak ele alınması ve acil harekete geçilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Dünyadaki etkilerine bakıldığında iklim değişikliğini en çok etkileyen doğal afetlerin meteorolojik kaynaklı olduğuna işaret edilen sunumda şu ifadelere yer verildi: “En çok zarar depremden beklenirken sel ve su hasarları daha büyük zarara neden olmuştur. Dünyadaki iklim değişikliği kökenli doğal afetlerin en belirgin örneklerinden biri ‘Tayland Seli’dir. Tayland’daki beş endüstriyel bölgedeki toplam ekonomik kaybın 3 milyar 300 milyon dolar olduğu da tahminler arasında. Türkiye’de ise başta kuraklık ve seller olmak üzere meteorolojik ve hidrolojik afetler oldukça sık meydana gelmektedir. 2010 yılında neredeyse tüm ekstrem olayların yarısını (%46) fırtınalar oluşturmuştur. Seller %29 ile ikinci sırada yer almaktadır ve bunu %14 ile dolu olayları takip etmektedir. Türkiye’ye baktığımızda en belirgin örneği ‘Ayamama Deresi Hasarı’dır. Sigorta şirketleri bu hasar sonucunda toplam 40 milyon dolar hasar ödemiştir.”

Raporun tamamı için tıklayınız

25 Eylül 2017

İlgili Haberler

Yazarlar