Vakıf Emeklilik, Aktüerler Derneği’nin konferansındaydı

Aktüerler Derneği’nin uluslararası konferansının CEO panelinde, Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı panelist olarak yer aldı.

Vakıf Emeklilik, Aktüerler Derneği’nin Uluslararası Aktüerler Birliği ile İstanbul’da düzenlediği uluslararası konferansa katıldı. Hem yurt içi hem de yurt dışından katılımcı ve konuşmacıların yer aldığı Bölgesel Konferans, 9-10 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

İki gün süren konferansın ilk günü “Trafik Odaklı Hayat Dışı Sigortaları”, ikinci günü ise “Hayat Sigortaları ve Emeklilik” konuları ele alındı. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, konferansın ikinci gününde “Hayat Sigortaları ve Emeklilik – Türkiye Değerlendirmesi” başlığı altında gerçekleştirilen CEO Paneli’nde panelist olarak yer aldı.

CEO Paneli’nde; hayat sigortalarındaki strateji ve yaklaşımlar, sağlık alanına bireysel emeklilik şirketlerinin katkıları, katılım sigortacılığı ve hayat emeklilik perspektifi konuları mercek altına alındı. Öte yandan CEO’ların aktüerlerden beklentileri de konuşuldu.

14 Kasım 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar