VHV Reasürans’tan güneş enerji santrallerine güvence

Güneş enerjisi kullanımının artırılması ve yeşil enerji teknolojisinin transferiyle ilgili önemli destekler içeren YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) süreci Konya Karapınar’da devam ediyor. VHV Reasürans da bu yeni model üzerinden oluşacak teminat talebine, güneş enerji santrallerine özel tasarlanan ürünü ile cevap veriyor.

Son yıllarda yenilenebilir enerji sektöründe gözlenen gelişmeye paralel olarak, ülkemizde güneş enerjisi kullanımının hızlı bir biçimde artırılması ve yeşil enerji teknolojisinin transferi ile ilgili önemli destekler içerecek olan YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) süreci,
YEKA-1 adıyla Konya’nın Karapınar ilçesinde devam ediyor. Sigorta ve reasürans sektörü de bu yeni model üzerinden oluşacak olan teminat talebine, özel ürünlerle destek veriyor. VHV’nin Mapfre ile birlikte geliştirdiği güneş enerji santrallerine özel tasarlanan ürünü de bu ihtiyaca cevap veren ürünlerden biri.
VHV Reasürans Genel Müdürü Maximilian Stahl, Karapınar YEKA süreci ile ilgili olarak şu bilgileri paylaştı: “Türkiye’deki yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjiye verilen teşviklerin yanında, YEKA modeli ile birlikte yenilenebilir enerjinin toplam üretim payı içerisinde hızlı bir sıçrama yapacak olması sevindirici. Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi şubat sonu itibarıyla 899 MW’a, güneşin toplam kapasite içindeki payı ise %1.1’e ulaşmıştı. Sadece Karapınar YEKA sayesinde 1000 MW’lık ek kapasite 36 ay içerisinde işletmeye girmiş olacak. Yaklaşık 1.3 milyar dolarlık bir yatırımın gerçekleştirileceği santralden yılda yaklaşık 1.7 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek ve 600 bin evin ihtiyacı karşılanacak. Ayrıca ihaleyi kazanan yüklenici, %80’i Türk mühendislerden oluşacak en az 500 megavat / yıl fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip bir fabrika kuracak ve burada 10 yıl boyunca AR-GE faaliyetinde bulunacak. Bu fabrikanın da 21 ay içerisinde işletmeye girmesi planlanıyor. Karapınar’da başarıyla ihale edilerek inşasına başlanacak olan YEKA modelinin tekrarlanarak sürdürülmesini bekliyoruz. Böyle bir yatırım dünyaya da Türkiye ekonomisinin büyüklüğü açısından önemli bir mesaj veriyor. Çıkan sonucun ekonomik değeri de, son dönemdeki ekonomik dalgalanmalardan çıkış için güzel bir sinyal veriyor.”

PERFORMANS VE KÂR KAYBINA DA TEMİNAT
VHV Reasürans olarak, inşa halindeki ve faaliyete geçmiş çok sayıda yatırımcıya, Mapfre Sigorta ile ortak geliştirilen bir ürünle teminat sağladıklarını aktaran VHV Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Fatih Ağacık, sözlerine şu şekilde devam etti: “Güneş enerjisine dayalı üretim santralleri için tasarlanan, inşaat ve operasyonel dönemi birlikte kapsayan, tüm riskler teminatı bazlı bu paket ürün, bir süre önce Mapfre Sigorta dağıtım kanalları üzerinden yatırımcıyla buluştu ve sektör tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Piyasadan gelen ek teminat talepleri özellikle kâr kaybı ve performans kaybı teminatı üzerinde yoğunlaşıyor ve mevcut ürün, bu istekleri de teminat şartları kapsamında sağlıyor. VHV Reasürans olarak Karapınar’ın yanı sıra gelecekteki diğer YEKA projelerine de teminat sağlamaktan mutluluk duyacağız.”

20 Nisan 2017

İlgili Haberler

Yazarlar