Oğul Doğa Gökşin

XL Catlin’den okyanuslar için yeni ortaklıklar

Bir kasırganın tek başına Miami'ye tahmini hasarının 2020'de 255 milyar ABD Doları iken 2050'de 3.5 trilyon ABD doları seviyesine çıkması öngörülüyor.

Uluslararası reasürans ve sigorta şirketi XL Catlin, 09-11 Mayıs 2018’de Bermuda’da düzenlenecek olan Okyanus Risk Zirvesi’ni (Ocean Risk Summit) gerçekleştirmek için çeşitli bilimsel kurumlar ve Bermuda devlet kurumlarıyla ortaklık kurdu.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN), Okyanus Birliği, Okyanus Bilimleri Bermuda Enstitüsü, Bermuda İş Geliştirme Ajansı ve Bermuda Turizm Otoritesi tarafından da desteklenen zirve, hükümetlerin ve işletmelerin bu konularda nasıl tepki vereceğine odaklanacak. Zirvenin gündemi yakın zamana kadar pek iyi anlaşılmayan okyanuslardaki değişiklikler nedeniyle ortaya çıkabilecek riskler olacak.

Okyanusların durumu ve hızlı değişimlerin getireceği tehditler küresel bir endişeye sebep oldu. Geçen ay, New York’taki ilk Birleşmiş Milletler Okyanus Konferansı’nda okyanusa özgü sürdürülebilir kalkınma hedefi tartışıldı. Bununla birlikte yaklaşan COP23 iklim değişikliği görüşmelerinin okyanusla ilgili konularda daha fazla durması bekleniyor.

Zirvede okyanusun çevresindeki karmaşık ve birbiriyle ilişkili konular ile olası risklerin insan toplumunu nasıl etkileyebileceği üzerine çeşitli araştırma çalışmaları sergilenecek. Örneğin, iklim değişikliği nedeniyle artan okyanus sıcaklıkları, deniz seviyesinin yükselmesine ve daha güçlü tropikal fırtınalara neden olabiliyor. Kısa bir süre önce yapılan bir araştırmaya göre, bir kasırganın tek başına Miami’ye tahmini hasarının 2020’de 255 milyar ABD Doları iken 2050’de 3.5 trilyon ABD doları seviyesine çıkması öngörülüyor.

XL Catlin CEO’su Mike McGavick, “Sigorta sektörü ekonomilerin iklim değişikliğinin sonuçlarına hazırlanmasında öncü olmalı. Okyanus riski, yalnızca toplumsal ve çevresel değil, aynı zamanda jeopolitik, hukuki, ekonomik ve düzenleyici perspektiflerin okyanus kaynaklı tüm etkilerine bakmak demektir” dedi.

İlgili haberler

XL Catlin’den mikrosigorta startup’ına yatırım

XL-Catlin 4.1 milyar dolarlık anlaşma sonunda en büyük 10 reasürans şirketi arasında

Alman sigortacılara 600 milyon euro’luk hasar

17 Temmuz 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar