Faruk Ömrüuzak

Yaşasın Cumhuriyet

Bilirsiniz Can Yücel’i severim. Zaman zaman şiirlerine bu köşede yer vererek hatırlanmasına gayret ederim. Tabii ustanın unutulmasına imkan yok ama  ben yine  ustayı anarak moral bulurum, şiirlerini sizlerle paylaşmaktan da keyif alırım.

Nedendir bilinmez, bir süreden beri ustaya bu satırlarda yer vermediğimin farkına vardım. Bizimkisi vefasızlık değil, yaz tatili ve bu süreç içinde yaşanılanlar ustayı anmamıza fırsat vermedi. Artık kusurumuz affola…

Ama anmadan olmaz; bazı olaylar, bazı kişiler vardır ki onları anmadan hiç  olmaz.

İşte böyle bir olayı ekim ayı içinde yaşadık. Cumhuriyetimizin 94’üncü yılını kutladık. Ömrümüz elverdikçe daha nicelerini kutlayacağız, yaşatacağız.

Yaşasın Cumhuriyet… Can ustanın en beğendiğim şiirlerinden biri. Ustamız şiirinde Cumhuriyetimizi öyle bir betimlemiş ki, bu kadar olur…

Ustanın bu şiirini daha önce sizlerle paylaşmıştım ama fazlasından zarar gelmez.

Şiirdeki çocuğun heyecanıyla ben de  ‘Yaşasın Cumhuriyet’ diye bağırıyorum. Böylece bir taşla iki kuş vurup, hem büyük usta Can Yücel’i, hem de Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve cumhuriyetin kurulması için canlarını, kanlarını veren şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

Şimdi hep beraber Can ustanın ‘Yaşasın Cumhuriyet’ şiirine kulak verelim.

Gölköy adında bir yer varmış Gelibolu’da

Televizyonda gösterdiler geçen gün.

Gelenek edinmiş köy halkı,

“ben kendimi bildim bileli bu böyledir”

Diyor muhtar:

…29 Ekim’de toptan sünnet ederlermiş çocuklarını…

Derken ekranda entarili bir çocuk belirdi

Kirvesi tutmuş kolundan

Yatırdılar bir kamp yatağına,

Ardından sünnetçi olacak zat boy gösterdi

Elinde bıçağıyla,

Çocuk kaldırdı başını, bağırdı:

“Yaşasın Cumhuriyet” diye

Bunun üzerine de ekran karardı

Korkarım bu, sade Gölköy’lülerin değil, umumumuzun

Sade küçüklerimizin değil, büyüklerimizin de

Düştüğü bir tarihsel yanılgı

Çünkü sünnet değil, farzdır cumhuriyet.

Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.

Gazetemiz aylık yayınlandığı için bu kutlama belki tam gününde olmadı. Olsun, fark etmez. Cumhuriyetin yaşandığı her gün bizim için bayramdır. Tekrar Bayramınız Kutlu Olsun.


FARUK ÖMRÜUZAK
fomruuzak@yahoo.co.uk

3 Kasım 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar