Faruk Ömrüuzak

Yaşasın Cumhuriyet

Bilirsiniz Can Yücel’i severim. Zaman zaman şiirlerine bu köşede yer vererek hatırlanmasına gayret ederim. Tabii ustanın unutulmasına imkan yok ama  ben yine  ustayı anarak moral bulurum, şiirlerini sizlerle paylaşmaktan da keyif alırım.

Nedendir bilinmez, bir süreden beri ustaya bu satırlarda yer vermediğimin farkına vardım. Bizimkisi vefasızlık değil, yaz tatili ve bu süreç içinde yaşanılanlar ustayı anmamıza fırsat vermedi. Artık kusurumuz affola…

Ama anmadan olmaz; bazı olaylar, bazı kişiler vardır ki onları anmadan hiç  olmaz.

İşte böyle bir olayı ekim ayı içinde yaşadık. Cumhuriyetimizin 94’üncü yılını kutladık. Ömrümüz elverdikçe daha nicelerini kutlayacağız, yaşatacağız.

Yaşasın Cumhuriyet… Can ustanın en beğendiğim şiirlerinden biri. Ustamız şiirinde Cumhuriyetimizi öyle bir betimlemiş ki, bu kadar olur…

Ustanın bu şiirini daha önce sizlerle paylaşmıştım ama fazlasından zarar gelmez.

Şiirdeki çocuğun heyecanıyla ben de  ‘Yaşasın Cumhuriyet’ diye bağırıyorum. Böylece bir taşla iki kuş vurup, hem büyük usta Can Yücel’i, hem de Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve cumhuriyetin kurulması için canlarını, kanlarını veren şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

Şimdi hep beraber Can ustanın ‘Yaşasın Cumhuriyet’ şiirine kulak verelim.

Gölköy adında bir yer varmış Gelibolu’da

Televizyonda gösterdiler geçen gün.

Gelenek edinmiş köy halkı,

“ben kendimi bildim bileli bu böyledir”

Diyor muhtar:

…29 Ekim’de toptan sünnet ederlermiş çocuklarını…

Derken ekranda entarili bir çocuk belirdi

Kirvesi tutmuş kolundan

Yatırdılar bir kamp yatağına,

Ardından sünnetçi olacak zat boy gösterdi

Elinde bıçağıyla,

Çocuk kaldırdı başını, bağırdı:

“Yaşasın Cumhuriyet” diye

Bunun üzerine de ekran karardı

Korkarım bu, sade Gölköy’lülerin değil, umumumuzun

Sade küçüklerimizin değil, büyüklerimizin de

Düştüğü bir tarihsel yanılgı

Çünkü sünnet değil, farzdır cumhuriyet.

Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.

Gazetemiz aylık yayınlandığı için bu kutlama belki tam gününde olmadı. Olsun, fark etmez. Cumhuriyetin yaşandığı her gün bizim için bayramdır. Tekrar Bayramınız Kutlu Olsun.


FARUK ÖMRÜUZAK
fomruuzak@yahoo.co.uk

3 Kasım 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar