Oğul Doğa Gökşin

“Yeni süper tehlike” su taşkınları için “havuz” önerisi

Harvey Kasırgası'nın yarattığı yıkım sonrası Houston ve çevresindeki temizlik çalışmaları devam ederken Guy Carpenter'ın yeni uluslararası genel müdürü James Nash yeni bir öneri ortaya attı. Su taşkınlarını "yeni süper tehlike" olarak nitelendiren Nash, reasürans sektörünün mega katastrofik olaylarda hükümetlerle birlikte çalışarak çözüm araması gerektiğini söyledi.

Nash, gelişmiş ekonomilerde buna benzer ortaklıkları kurmanın daha kolay olduğunu belirterek Birleşik Krallık’ta uygulamada olan bir çeşit havuz modeli olan Flood Re’yi örnek gösterdi.  Flood Re, su taşkınlarında zarar görme riski taşıyan ev sahiplerinin daha kolay sigortaya sahip olabilmesi için Birleşik Krallık hükümetinin de desteklediği reasürans planı olarak hayata geçirilmişti.

Reinsurance Magazine’in haberine göre, doğal afetlerle ilgili en büyük 5 reasürans havuzundan biri olan Flood Re’nin büyüklüğü 2.1 milyar sterline ulaşmış durumda. Hükümetlerin ve devlet kurumlarının daha fazla risk transferini göz önüne alması gerektiğine dikkati çeken Nash, “Tehlikeyi göze alabilen çok önemli havuz modelleri var. Ayrıca riski reasürans piyasasına aktarmak için tam zamanı” dedi.

3 kasırga aynı karede; tahmini hasar 200 milyar $

11 Eylül 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar