Oğul Doğa Gökşin

“Yeni süper tehlike” su taşkınları için “havuz” önerisi

Harvey Kasırgası'nın yarattığı yıkım sonrası Houston ve çevresindeki temizlik çalışmaları devam ederken Guy Carpenter'ın yeni uluslararası genel müdürü James Nash yeni bir öneri ortaya attı. Su taşkınlarını "yeni süper tehlike" olarak nitelendiren Nash, reasürans sektörünün mega katastrofik olaylarda hükümetlerle birlikte çalışarak çözüm araması gerektiğini söyledi.

Nash, gelişmiş ekonomilerde buna benzer ortaklıkları kurmanın daha kolay olduğunu belirterek Birleşik Krallık’ta uygulamada olan bir çeşit havuz modeli olan Flood Re’yi örnek gösterdi.  Flood Re, su taşkınlarında zarar görme riski taşıyan ev sahiplerinin daha kolay sigortaya sahip olabilmesi için Birleşik Krallık hükümetinin de desteklediği reasürans planı olarak hayata geçirilmişti.

Reinsurance Magazine’in haberine göre, doğal afetlerle ilgili en büyük 5 reasürans havuzundan biri olan Flood Re’nin büyüklüğü 2.1 milyar sterline ulaşmış durumda. Hükümetlerin ve devlet kurumlarının daha fazla risk transferini göz önüne alması gerektiğine dikkati çeken Nash, “Tehlikeyi göze alabilen çok önemli havuz modelleri var. Ayrıca riski reasürans piyasasına aktarmak için tam zamanı” dedi.

3 kasırga aynı karede; tahmini hasar 200 milyar $

11 Eylül 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar