“Yapılanma dönemindeyiz, esas olan serbest piyasa”

Türkiye Sigorta Birliği'nin desteğiyle düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Şerif Çakırsoy yaptı. Çakırsoy “Sermayedarlardan bu dönemi bir tür ıslahat veya yeniden yapılanma dönemi olarak görmelerini özellikle rica ediyorum. Esas olan serbest piyasanın etkin şekilde işletilmesidir" diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Sigorta Hukuku Türk Derneği tarafından Türkiye Sigorta Birliği’nin desteği ile düzenlenen “Sorumluluk Sigortaları” konulu sempozyum İstanbul Üniversitesi’nde yapıldı. Sigorta Hukuku Türk Derneği Başkanı Prof. Dr. Samim Ünan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abuzer Kendigelen, Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Turul, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Şerif Çakırsoy‘un açılış konuşmalarını yaptığı sempozyuma Yargıtay 11. ve 17. hukuk daireleri üyeleri, bölge adliye mahkemesi başkanları ve sigorta sektörü temsilcileri katılım gösterdi. Sempozyumda sorumluluk sigortalarında riziko, ihbar külfeti, trafik sigortaları ve sorumluluk sigortalarında zaman aşımı konuları tartışıldı.

Habertürk’ün haberine göre, Hazine Sigortacılık Genel Müdürü Şerif Çakırsoy, sempozyumda yaptığı konuşmada göreve geldikleri ocak ayından bugüne değin, trafik sigortaları özelinde tüketicinin sigortaya erişebilirliği ile sigorta şirketlerinin mali sürdürülebilirliği arasında zor bir dengeyi yönettiklerini belirterek “Bu kapsamda 12 Nisan’da tavan fiyat 11 Temmuz’da havuz uygulamasını başlattık. Sisteme dair güncelleme çalışmalarımız devam ediyor. Sermayedarlardan bu dönemi bir tür ıslahat veya yeniden yapılanma dönemi olarak görmelerini özellikle rica ediyorum. Sayın Bakanımız ve Müsteşarımızın da ifade ettiği gibi esas olan serbest piyasanın etkin şekilde işletilmesidir” diye konuştu.

4 Aralık 2017

İlgili Haberler

Yazarlar