Eşber Erülgen

Ziraat Bankası Karaköy binası

T.C. Ziraat Bankası Karaköy/İstanbul Şubesi hizmet binası, 1904 /1905 yıllarında “Credet Lyonnaisé” Fransız Bankası’na hizmet vermiş, 1910/12 yıllarında ise bugünkü haliyle “Wiener Bank Verein” Viyana Bankası için inşa edilmiştir. 1918’den sonra önce “Banque Française Des Pays D’Orient” tarafından kullanılmış daha sonra Tekel İdaresi olarak hizmet vermiş ve 1944 yılında T.C. Ziraat Bankası’nın mülkiyetine geçmiştir.

Binanın “Art Nouveau” üslubunun İstanbul’daki en önemli temsilcilerinden biri olduğu söylenmekte ve yapının planı her iki katta da, yan ek binaya eklenmesiyle, özgünlüğünü büyük ölçüde yitirdiği yine uzmanlarca ifade edilmektedir.

1958 yılında Başbakan Adnan Menderes’in başlattığı “İstanbul’da İmar Hareketi” meyanında, Karaköy Meydanının genişletilmesi sırasında bu binanın da istimlak edilmesi gündeme geldiğinde, dönemin Genel Müdürü Mithat Dülge’nin, Başbakan Adnan Menderes’e “Bu binayı yıkarsanız, lütfen istifamı kabul edin” diyerek mani olduğu, bir yıllık banka mensubu olmama rağmen, benim dahi duyduğum bir vak’adır. Elektronik bankacılığın daha az personel, daha ekonomik yapıyı getirmesi sonucu olsa gerek, böyle görkemli binaya ihtiyaç duyulmamış olmalı ki, şube Kemeraltı Caddesi’nde bir binaya nakledilmiştir. Bir sanat eseri olan bina boynu bükük halde akıbetini beklemektedir. Dilerim akıbet aşağıda değineceğim tarihi eserinkine benzemez!

MERZİFONLU KARA MUSTAFA PAŞA MEDRESESİ

Bu önemli mimari yapının, arka sokağına bakan bir tarihî yapı daha vardı. Bu bina “Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Mesci”di idi Vardı diyoruz çünkü, Adnan Menderes’in başlattığı “İstanbul’da İmar Hareketi” projesiyle 1958 yılında mescit, parçaları tek tek numaralanarak, yerinden sökülür. Karaköy Meydanı genişletilir. Sökülen mescidin, halkın gönlünü almak için Kınalıada’ya aynen nakledilmesi planlanır. Mescidin parçaları Kınalıada’da tahsis edilen yere monte edilmek üzere gemiyle götürülürken, bilinmeyen bir nedenle gemi yan yatar, mescidin tüm parçaları denize dökülür ve kaybolur, gemi ise batmaktan kurtulur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, o tarihten beri mescidin aynı yere mimarisine uygun tarzda inşa edilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir(!).

Bir çırpıda aklıma gelen, Alman Hastanesi, İlkyardım Hastanesi, Atatürk Kültür Merkezi, Haydarpaşa Garı, Narmanlı Yurdu, Pangaltı İnci Sineması Külliyesi gibi kaderine terk edilmiş gibi duran ve şehre görüntü kirliliği veren yapıları etüt ediyorum. Alacağım sonuçları peyderpey bu köşeye taşıyacağım.

SPOR

Geçtiğimiz günlerde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Dünya Yüzme, Atlama ve Sutopu Şampiyonası yapıldı.

Bu konuda Türkiye’den bahsetmeyeceğim. Yenilenen akıl almaz rekorlar muhteşemdi. ABD yine madalyaları topladı, Çin’de sürpriz sonuçlar aldı.

Evsahibi 10 milyon nüfuslu Macaristan ile komşusu 4 milyon nüfuslu Hırvatistan arasında oynanan Water Polo (sutopu) finali görülmeye değer bir müsabakaydı. Şampiyonluğu 8 – 5 sonuçla Hırvatistan kazandı. Seyirci sayısını bulamadım ama, şampiyona süresince tribünler tamamen doluydu, coşku tarifsizdi.

Bizden neden bahsetmediğimi bilmem anlatabiliyor muyum?

esberulgen@ttmail.com

5 Eylül 2017

İlgili Haberler

Yazarlar