“2020 bu yıldan daha da iyi olacak”

 “2020 bu yıldan daha da iyi olacak”

Sigorta sektörü 2020’ye umutla bakıyor. Geride bırakmaya hazırlandığımız 2019’da ülke ekonomisindeki büyümenin çok düşük olmasına rağmen sektörün beklentilerin üstünde bir performans göstermesi yeni yıl için beklentileri yükseltti. Son güncel verilere göre 2019 yılı Ekim sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %24 artış ile 54 milyar 418 milyon lira olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde reel büyüme hayat branşında %35.5, hayat dışında ise %11 oldu.

2019 yılında beklenen seviyelerin çok altında kalan yeni araç satışlarının, 2020’de yerini daha olumlu bir trende bırakacağı yönündeki beklentiler, enflasyonun düşüyor olması ve ekonomik göstergelerdeki iyileşmelerin sektörün 2020’de bu yıldan daha da iyi bir performans göstereceği şeklindeki öngörüleri desteklediği konuşuluyor.

SDDK’nın kurulmasının sektörün hızlı karar almasına destek olacağı için birçok konunun çözümüne etki etmesi beklenirken, bunun yanında Türk Reasürans şirketinin iyi yönetilmesi halinde de sektörün birçok ihtiyacını karşılayacağı için büyüme oranlarına pozitif katkı sağlaması bekleniyor. Ülke ekonomisinin 2020 yılında %5 civarında büyümesinin beklendiğine işaret eden sektör temsilcileri sigorta sektöründe ise büyümenin %20’ler civarında olacağını ve reel büyüme görülebileğini öngörüyorlar.

Avrupa’da sigortacılar  risk altında

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 2020’de Avrupa sigorta sektöründe olumsuz bir seyir bekliyor. Moody’s Avrupa’da düşük faiz oranları ve makroekonomik belirsizliğin bu beklentileri güçlendirdiğini belirtti. Moody’s analistlerine göre faizlerin düşmesiyle birlikte sigorta şirketleri, sermaye yeterliliği konusunda da baskı hissetmeye başlayacak. Aynı zamanda hayat ve hayat dışı şirketlerinin yatırım gelirlerinin de düşük seviyelerde seyredeceği tahmin ediliyor.

9 ayda 29 milyar lira tazminat ödendi

2019 üçüncü çeyreği sonunda sektörün üstlendiği tazminat tutarı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %12,6 artış göstererek 29.1 milyar lira olarak gerçekleşirken; sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğü geçen yılın aynı dönemine göre %23,2 nominal artışla 215.6 milyar lira, toplam öz sermaye büyüklüğü de 27.5 milyar lira oldu. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ise katılımcı sayısı 8 Kasım 2019 tarihi itibarıyla 6.8 milyona, fon büyüklüğü de devlet katkısı dâhil 111.9 milyar liraya ulaştı. 2017 yılında başlatılan otomatik katılım uygulamasıyla 8 Kasım 2019 tarihi itibarıyla sistemde devam eden 5.4 milyon çalışanın otomatik katılım fon tutarı da 7.7 milyar liraya ulaştı.


AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken: Umarım hepimiz için daha iyi bir yıl olur

AXA Sİgorta CEO’su Yavuz Ölken, gerİde kalan 14 ayın oldukça zor geçtİğİnİ belİrterek, “Sektör olarak olabİldİğİnce fırsat dengesİ yaratmaya çalıştık ve bİr mİktar zararı üstlenmek durumunda kaldık. Umarız 2020 hepİmİz İçİn daha olumlu bİr yıl olacak”dedİ.

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, içinde olduğumuz 2019 yılında hasar maliyetlerinin döviz ve enflasyondan olumsuz etkilendiğinin altını çizdi. Yeni yılın daha olumlu bir yıl olmasını bekledikleri öngörüsünde bulunan Ölken, “Sigorta sektörü olarak baktığımızda karşımıza çıkan en önemli konulardan biri sigorta penetrasyonu. Ülkemizde ne yazık ki sigorta yalnızca ihtiyaç anında veya zorunlu olması halinde insanların gündemine giriyor.Oysa ki sigortacılık yalnızca can ve mal varlığı korumaktan çok daha fazlası. Dolayısıyla bu bilgi eksiğinin giderilmesi, insanların sigorta ürünleri konusunda doğru ve yeterince bilgilendirilmesi çok önemli”diye konuştu.

Sektörün gelişimi için bir strateji çerçevesinde ilerlemenin de gerekli olduğuna dikkat çeken Ölken sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakın zamanda açıklanan SDDK’nın bu anlamda çok önemli getirileri olacaktır.Tabii ki önceliğimiz sektörün genel şart ve mevzuatlarının düzenlenmesi. İnanıyoruz ki SDDK hem sigorta farkındalığı hem de finansal yapıların güçlendirilmesi gibi konularda önemli adımlar atılmasını sağlayacaktır.”

AXA Sigorta’nın mevcut sigortalı adedi, güçlü dağıtım kanalı, iş ortakları, teknolojisi, varlık büyüklüğü ve dünyanın en önemli sigorta grubunun temsilcisi olması nedeniyle trafik hariç tüm branşlarda ve özellikle kasko, kurumsal ve ticari riskler sağlık branşlarında sektörün en önemli şirketlerinden biri konumunda olduğuna vurgu yapan Yavuz Ölken, “Hedeflerimiz ile uyumlu ve sektörde pozitif ayrışan bir 9 ay geçirdik, sektörün üzerinde büyümeye devam ettik. Tabii ki pazarda lider rolümüzü sürdürmek istiyoruz bu branşlarda ancak sadece prim odaklı değil hizmet seviyesi odaklı da bakmak durumundayız; liderlik kavramına inovasyon, sürdürülebilirlik, doğru riske doğru fiyat politikası ile de bakmalıyız”dedi.

Her zaman üst sıralarda olmak istiyoruz

AXA Sigorta’nın en önemli hedefinin gelişen Türkiye sigorta pazarına kazandırdığı yeni ürün ve servisler ile müşterilerine en iyi hizmeti vererek büyümek olduğuna dikkat çeken Ölken, “AXA Sigorta olarak her zaman prim üretiminde üst sıralarda olmayı ve tercih edilen şirket konumumuzu sürdürmeyi istiyoruz. Değerini kaybetmeden bilmek bizim için en önemli yaklaşım, inovasyon, sadeleşme, verimlilik odak noktamız olacak”şeklinde konuştu.

AXA’DAN YENİ ÜRÜNLER

Yavuz Ölken, AXA Sigorta olarak yeni yılda “Tutumlu Özel Sağlık Sigortası”ürünlerinin daha fazla ilgi görmesini bekledikleri, aynı şekilde cep telefonu sigortası ürünlerine ekledikleri ekran kırılması teminatının da dikkat çekeceğini söyledi. Ölken, 2018 yılında piyasaya sundukları ve sigortalılarına yepyeni bir kasko deneyimi sunan AXA GO’nun da daha fazla ilgi görmesini beklediklerini belirterek, “Ayrıca yine kasko branşında Tutumlu Kasko ürünümüz, konut sigortalarında ise lüks konut ürünlerimiz ile müşteri beklentilerini karşılama çabasındayız”diye konuştu.


Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan: Reel büyümede %10’ları görebiliriz

Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan, 2020 yılında dengelenmiş ve disipline edilmiş Türk ekonomisinin tekrar önemli bir büyüme ivmesi yakalayacağına inandığını belirterek,“Bu durum da sektörümüze olumlu yansıyacak ve reel büyüme tekrar  %10’lara yaklaşacaktır” dedi.

Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan, 2019 yılında sigorta sektörünün ülke ekonomisine paralel bir şekilde geliştiğini belirterek 2018 yılında yaşanan kur şoku ve buna bağlı olarak yüksek enflasyon ile sonuçlanan sürecin etkilerinin sarıldığı dönemde, sektörün de reel anlamda çok büyümediğinin gözlemlendiğini söyledi. Karan, 2019’un zor bir yıl olduğunu fakat yılın ikinci yarısında toparlanma sürecine girildiğini ifade ederek, bu dönemde düzenleme otoritesinin İstanbul’a taşınması ve SDDK’nın kuruluş kararının son derece önemli gelişmeler olduğunu söyledi. 2020 yılından itibaren sektör sorunlarının daha hızlı çözüme ulaştırılacağına inandığını belirten Karan, bu yıl elde edilen mali kârlar nedeniyle özellikle oto branşlarında bir miktar taviz verilen teknik fiyatlamanın daha büyük önem kazanacağının aşikar olduğunu ve sektörün bu konuda daha hassas olması gerektiğine vurgu yaptı.

Geride bırakmaya hazırlandığımız yılda özellikle kasko branşındaki poliçe adetlerindeki azalışın dikkat çekici olduğuna işaret eden Karan sözlerini şöyle sürdürdü:  “Ancak temmuz ayından itibaren faizlerin düşmeye başlaması ile sektörümüzden olumlu etkilendiğini görmekteyiz. Nitekim yılın ilk 6 ayında Kasko sigortalarında %7’ye ulaşan poliçe adetlerindeki azalış, Eylül sonuyla birlikte %4’ler seviyesine gerilemiş durumda. Yine ekonomik faaliyetlerin en önemli göstergelerinden biri olarak değerlendirebileceğimiz mühendislik sigortalarında %4.5 civarında küçülme varken, 3’üncü çeyrek sonunda bu rakamın %1 büyümeye dönüşmesi altı çizilmesi gereken bir veri olarak değerlendirilebilir. Mühendislik branşında 2018 yılının üçüncü çeyreğindeki dönemsel prim üretiminin 2017 yılına göre %5 civarında artarken, 2019 yılında aynı döneminde %13 artması umut verici. Sektörümüz açısından 2019 yılı mevduat faizlerindeki yükseliş nedeniyle mali gelirlerin bilançolara önemli pozitif etki yaptığı bir yıl olarak değerlendirilmeli. Ancak mali gelirlerdeki bu artış, yılın ilk yarısında poliçe adetlerinde istenen artışın olmaması ile birlikte rekabetin artması ile teknik fiyatlamada taviz verilmesine de sebep oldu.”

‘KONUMLANDIĞIMIZ POZİSYONDAN MEMNUNUZ’

Halk Sigorta olarak ise 2019 yılında hedeflerini tutturarak yollarına devam ettiklerini belirten Bülent Karan, “Tüm dağıtım kanallarımız ile birlikte stratejilerimize bağlı kalarak iyi bir yıl geçirmekte olduğumuzu söyleyebilirim. Son yıllarda yakaladığımız büyüme trendini, sadece prim üretimine değil kârlılık rakamlarında da sürdürülebilir hale getirmiş bulunuyoruz. Ülke çapına yayılmış Halkbank şubelerimiz ve sayısı 900’e ulaşan acente ağımızla gerek bireysel ürünlerde gerekse de sınai/ticari segmentteki büyümemizi devam ettiriyoruz.  Diğer taraftan 2018 yılında Kobiler İçin Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortaları Sistemi’ni yönetmek için atandığımız ORYM görevi de yıl boyunca gündemimizin en önemli kısmı haline geldi. 2 Ocak 2019 tarihinde ilk poliçeyi tanzim etmekle başlayan süreçte, bugüne kadar 5 binden fazla poliçe ve yaklaşık 10 milyon liralık prim büyüklüğüne ulaşmış bulunuyoruz.  Yeni yılda da  büyüme iştahımızda bir azalma olmayacak. Şirketimizi konumlandırdığımız pozisyondan memnunuz. Bu çerçevede faaliyetlerimiz devam edecek. Ürün çeşitliliğimizi bir miktar daha artırmayı hedefliyoruz. Yeni ürünlerimiz ile müşterilerimize çeşitlilik sunmayı amaçlıyoruz”diye konuştu.


Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar: Motorlu taşıt sigortaları belirleyici olmaya devam edecek

Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar, sİgorta sektörünün son yıllarda en çok elementer sigorta alanlarında geliştiğini belirterek, “Buna ek olarak ise en çok gelişme gösterdiği alan motorlu taşıt sigortaları olmuştur. Bu eğilimin 2020’de de devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar, yaşanan ekonomik krizler ve ekonomik düzensizliklerin poliçe alımını etkilemekte ve düşüşe neden olduğunun altını çizerek, 2020 yılının ekonomik açıdan dengeleme dönemi olacağı öngörüsünde bulundu.

Doğa Sigorta olarak 2019’un ilk 9 ayında kârlılığı ön planda tutarak oto dışı branşlarda %40, trafik dışı branşlarda ise %11 büyüme sağladıklarının altını çizen Gölpınar, “İçinde olduğumuz 2019’da otomotiv satışlarındaki daralmayla kasko ve trafik sigortaları azaldı. Doğa Sigorta olarak branş bazlı olarak baktığımızda, bir önceki aynı döneme göre konut sigortalarında %48, DASK’ta ise %30’luk büyüme gösterdik. Ayrıca, mühendislik sigortalarında %39, nakliyat branşında %67, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda (TSS) ise %88’lik bir artış ile 2019’un 3. çeyreğini kapattık. Yıl sonu hedeflerimizinde, ilk 9 aylık üretimimizin paralelinde yine oto dışı branşlarındaki kârlı büyüme ve dengeli portföy yapısının sağlanması ve de korunması şeklinde olacağını söyleyebiliriz”dedi.

Sektör olarak 2019 yılı verileri incelendiğinde kasko branşında prim üretiminde %20 oranında artış görülürken, adetlerde ise %5 oranında bir düşüş olduğuna dikkat çeken Gölpınar sözlerini şöyle sürdürdü: “Adetlerde yaşanan azalış sebeplerinden biri sıfır km araç satışlarında yaşanan düşüş. Satışlara bağlı olarak da penetrasyon oranında ciddi gerileme olduğu görülüyor. Öte yandan, yaşanan kur krizi ve buna bağlı olan ekonomik çalkantılar vatandaşlarımızı tasarruf etmeye zorluyor olabilir. İlk reaksiyon olarak da kasko poliçelerini yenilemekten vazgeçiyor oldukları gözlemlenmekte. Yerel seçimlerin ardından ise iç talebin arttığını görüyoruz. Bunun son çeyreğe pozitif yansıyacağını düşünmekteyiz.”

‘SEKTÖR HER YIL BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE GELİŞİYOR’

Yaşanan ekonomik dalgalanmaların her sektörü etkilediği gibi sigorta sektörünü de etkilediğine işaret eden Coşkun Gölpınar, “Her yıl bir önceki yıla göre daha da gelişen ve ilerleyen sigorta sektörünün, yaşanan dalgalanmalara ve adetlerde yaşanan bu düşüşe karşı tekrar dengeli hale geleceğini düşünmekteyiz. Yaşanan kur krizine karşı vatandaşlarımızın yanında olarak, prim dengesi kurmak ve hasar ödemelerini en doğru ve hızlı şekilde gerçekleştirmek atılacak adımların başında gelmekte. Primlerde yaşanan artışın sebeplerini doğru, anlaşılır ve yeterli bir şekilde vatandaşlarımıza aktardığımız takdirde adetlerdeki düşüşün duracağı ve denge durumuna geleceği kanaatindeyim”şeklinde konuştu. Oto sigortalarının 2020’de de lokomotif olacağını ancak kârlı ve dengeli büyüme stratejilerinden vazgeçmeyeceklerini ifade eden Gölpınar, “KOBİ’lerin ihtiyaçlarına odaklanmamız şart. KOBİ’lerin toplam işletmeler içindeki payı %99 iken, bu işyerlerinin sigortalanma oranı %15. KOBİ’ler için hazırladığımız ürün paketleriyle işletmeleri güvence altına almaya ve her riske uygun özel sigorta ürünü geliştirmeye devam edeceğiz. Devlet destekli kefalet ve alacak sigortasının etkisiyle finansal sigortaların da büyüyeceğini öngörüyoruz. Biz de bu alana eğileceğiz. Gerekli teknik altyapı ve ürün çalışmalarımızı tamamladık ve satışlarımız başladı. Bu yıl için çok iyi gidiyoruz ve de 2020’de bu durum aynen devam ediyor olacak”şeklinde konuştu.


Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar: Başarılı ve başarısız sigortacılar  çok daha net bir şekilde görülecek

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, yeni yıldan çok umutlu olduklarını belirterek, “2020 yılında sigortacılık yeniden ön plana çıkacak ve asıl önemlisi yatırım gelirlerinin düşecek olmasıyla sektördeki başarılı ve başarısız sigortacılar çok daha net bİr şekilde görülecek” dedi.

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, 2019 yılının finansal olarak hem sektör hem de Quick Sigorta için başarılı geçtiğinin söylenebileceğini belirterek, “Dikkat edilmesi gereken konular da mevcut. Özellikle 2019 yılındaki yüksek faiz ve enflasyon ortamının bu büyümeleri beslediği herkesin malumu.

Son aylarda ülkemizin düşen enflasyon ve faiz trendinde olması bizi çok mutlu ediyor. Böylelikle 2020 yılında sigortacılık yeniden sektörde ön plana çıkacak”diye konuştu.

2019 yılını hayat dışı sektörün yaklaşık 52 milyar lira prim üretimi ile kapatacağını, Quick Sigorta’nın ise 1.35 milyar lira prim üretimi gerçekleştirmiş olacağını ifade eden Yaşar sözlerini şöyle sürdürdü: “Böylece sektör %13 oranında nominal büyüme sağlarken biz %35 büyümüş olacağız. Sektörün net kazanılan prim rakamlarına baktığımızda ise 2018’deki 27.2 milyar liranın 31.7 milyar liraya  yükseleceğini ve böylece %16.5 seviyelerinde bir nominal büyüme gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Quick Sigorta’nın 507 milyon lira olan 2018 net kazanılan primi 2019 yılında 812 milyon lira olarak gerçekleşecek. Quick Sigorta’nın bu parametrede sektörden yaklaşık 4 kat fazla büyüdüğünü söyleyebiliriz. Faaliyet sonucu olarak hayat dışı sigorta sektöründe 2019 yılını brüt yazılan prime göre %2.4 ve net kazanılan prime göre %2.6 piyasa payı ile bitireceğiz ve orta büyüklükte bir sigorta şirketi olmaya çok yaklaşacağız. 2019 sonunda Quick’in bilanço büyüklüğü yaklaşık 1.5 milyar lira olacak ve 2018’e göre %72’lik bir büyüme gerçekleştirecek. Sektörün toplam aktif büyüklüğünün %2’si Quick Sigorta’nın varlıklarından oluşacak.”

‘2 MİLYAR LİRA AKTİF BÜYÜKLÜĞE ULAŞACAĞIZ’

Yeni yıldan çok umutlu olduklarının altını çizen Ahmet Yaşar, “2020 yılında sigortacılık yeniden sektörde ön plana çıkacak ve biz yatırım gelirlerini konuşmayı bırakıp yeni ürünleri, dağıtım kanallarının ve operasyonların verimliliğini, teknik sonuçları ve penetrasyonu konuşacağız. Gündemimiz dijitalleşme, sigorta sektörünün diğer finansal sektörlerle rekabeti, sigortacılığın milli gelirdeki payının nasıl büyütüleceği olacak. Kısaca 2020 yılında sigortacılık yeniden ön plana çıkacak ve asıl önemlisi yatırım gelirlerinin düşecek olmasıyla sektördeki başarılı ve başarısız sigortacılar çok daha net bir şekilde görülecek”diye konuştu. Yaşar, Quick Sigorta’nın 2020 hedeflerine yönelik ise şunları söyledi:“Yaklaşık 1.75 milyar lira brüt yazılan prim öngörüyoruz. Böylece %3 hayat dışı sektör pazar payı ile orta büyüklükte bir şirket konumuna geleceğiz. Bizim için mevcut operasyonel yapımız, dağıtım kanallarımız, dijital altyapımız, tedarik organizasyonumuz ve süreç tasarımlarımız ile ölçeğimizi rahatlıkla yeni bir yatırım yapmadan büyütebildiğimizi görmek çok önemli. 2020 yılında bunu gerçekleştireceğiz. Büyüyen ölçekle kârlılığımızı sürdüreceğiz ve 2020 yılı sonunda 350 milyon lira özkaynak büyüklüğüne ve 2 milyar lira aktif büyüklüğe ulaşacağız.”

2020 yılında sektörde mevcut üretim yapısı ve dağılımında büyük bir değişiklik beklemediklerine dikkat çeken Ahmet Yaşar, Quick Sigorta olarak ise finansal sigortalarda büyümeye devam edeceklerini, kefalet branşına uygun olan yeni ürün tasarımlarında sona geldiklerini ve yeni yılda bu ürünleri pazara sunacaklarını söyledi.


Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan: Ekonomideki dalgalı seyir sektörün büyümesini sınırlandırıyor

Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, son yıllarda ekonomideki dalgalı büyüme performansı ve kişi başına gelirdeki artış trendinin durmasının sektörün büyümesini ciddi bir şekilde sınırlandırdığını belirterek, “Bu nedenle 2020, sektör açısından kârlılıkta ciddi azalmanın görüleceği bir yıl olacak” dedi.

Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, yeni yılda beklentiler doğrultusunda ekonomik büyümenin yakalanması durumunda sektörde prim tarafında reel bir büyüme rakamı görme ihtimalinin olduğunu söyledi. Erdoğan, “Ancak, bunun için de sektörün mutlaka mevcuttaki sağlıksız fiyat rekabetinden bir an önce kurtulması gerekir”diye konuştu. Özellikle 2018 yılında yaşanan kur ve dalgalanmalar sektörün görünümü açısından zorlu bir süreci işaret ettiğini hatırlatan Erdoğan, “Sektör iki yıldır üst üste reel anlamda bir büyüme performansı gösteremedi ve 2019’da da göreceğimizi sanmıyorduk. Ancak 2019, sektör için de beklenen kadar kötü bir yıl olmuyor diyebilirim. Reel büyüme yakalandı. Bir tek genel zararlar branşında, ekonomide görülen yavaşlama nedeniyle ciddi bir sıkıntı söz konusu. Onun dışındaki branşlarda beklentilere paralel bir büyüme trendi devam ediyor”dedi.

Sektörde net hasar prim oranının artarak %82.5’a çıktığına dikkat çeken Erdoğan, “Bu çok sağlıklı ve uzun vadede sürdürülebilir bir oran değil. Yüksek faiz dönemlerinde bunu mali gelir ile kapatabiliyorsunuz ama artık o dönemi yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Artık teknik sonuçların ve maliyet yönetimlerinin daha fazla ön planda olacağı bir döneme giriyoruz. Aslında bu dünyada da sigorta sektörü için çok önemli bir konu haline geldi”şeklinde konuştu.

Ray Sigorta’nın günümüzün hızlı değişim ortamına dengeleri bozmadan ayak uydurabilen ve değişen dinamikleri doğru analiz edebilen bir şirket olduğunu söyleyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “2020 yılı bizim için yine sektörün üzerinde bir büyüme göstereceğimiz ve sıralamamızı daha da yukarı çıkararak pazar payımızı kontrollü ve kârlı bir şekilde artıracağımız bir yıl olacak. Bunu da yine dengeli ve sürdürülebilir bir portföy yapısı ile gerçekleştiriyor olacağız.”Ray Sigorta olarak, son iki yıldır sektör ortalamasının üzerinde büyüme gösterdiklerinin altını çizen Erdoğan, “Hedefimiz her zaman sağlıklı büyüme ve sürdürülebilir kârlılık oldu. 2019 bizim için hem kârlılık hem büyüme hem de teknik sonuçlar anlamında çok başarılı bir yıl oluyor. İlk 9 ayda yine sektör ortalamasının üzerinde büyürken bir yandan da reel büyüme kaydediyoruz. Sektörün neredeyse iki katı bir reel büyüme yakaladık”dedi. Şirket olarak büyümede başı çeken branşların kasko ve nakliyat olduğunu ifade eden Erdoğan, “Pazar payımızı da %2’nin üzerine çıkararak hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz”diye konuştu.

‘OTO BRANŞI KONUŞULACAK’

Kasko ve trafiğin her zaman olduğu gibi yine 2020’nin en büyük gündem maddesi olacağını öngören Erdoğan, “Her ne kadar kasko ve trafik öne çıkan branşlar olsa da sadece bir branşa bağlı kalmadan ilerlememiz gerekiyor. Ekonomideki büyüme trendi ile birlikte işletmelerin üstlendikleri sorumlulukları dolayısıyla riskleri güvence altına almak için genel zararlar ve genel sorumluluk branşlarına yönelmesiyle ciddi bir büyüme yakalanabilir. Buradaki sıkıntı, sektördeki mantık sınırlarını zorlayan rekabet. Hiçbir işinizi bir önceki yıl primleri ile yenileyemiyorsunuz. Ekonomideki büyüme trendinin yakalandığı dönemlerde bile büyüme prim tarafına arzu edildiği gibi yansımıyor. Doğru analiz ile müşterilere farklı hizmetler sunmamız gerekiyor”dedi.


Koru Sigorta Genel Müdürü Soner Şahin: Sektörümüz büyümesini sürdürecek

Koru Sigorta Genel Müdürü Soner Şahin,  2020 yılında sigorta sektöründe büyümenin devam edeceğini belirterek, “Ülkemizin ekonomik verilerinin 2020 yılında daha pozitif ve istikrarlı  bir görüntü çizeceğine inanıyoruz. Bu sektörümüze pozitif yönde etki edecektir” dedi.

Koru Sigorta Genel Müdürü Soner Şahin, son dönemde Türkiye ekonomisinde yaşanan olumlu gelişmelere bağlı olarak uluslararası kurumların da Türkiye’ye ilişkin 2019 ve 2020 yılı büyüme tahminlerini yukarı yönde revize ettiklerini belirterek, bu beklentiler ışığında sigorta sektörünün de büyüme trendini sürdüreceğinin altını çizdi. Şahin, Türkiye sigorta sektöründeki penetrasyon oranının %1.13’lerde ve kişi başı ortalama prim üretiminin 128 dolar (dünya ortalaması 682 dolar) seviyelerinde olduğu göz önünde bulundurulduğunda, mevcut büyüme potansiyelinin de değerlendirilmesiyle ülkemizde önümüzdeki yıllarda sigorta bilincinin ve sigortalanma oranının yükselen bir ivme ile artacağı öngörüsünde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Eylül ayı sonunda açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda da hedeflendiği üzere Türkiye’nin bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren tekrar büyüme yoluna girmesi beklendiğine dikkat çeken Soner Şahin, “Fitch ve Moody’s’den önümüzdeki aylarda gelebilecek bir not artırımı ile Türkiye’nin borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi ve bu durumun ekonomideki canlanmayı desteklemesi bekleniyor. Kasım ayı itibarıyla mevcut ekonomik göstergelerin de bu beklentileri ve olumlu gelişmeleri teyit ettiğini gözlemliyoruz”dedi.

Türkiye Sigorta sektörüne bakıldığında ise geçen yıl döviz kurlarında oluşan dalgalanmalar, özellikle otomotiv sektörünü derinden etkilediğine işaret eden Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:“Bu durum gerek birinci gerekse ikinci el otomobil satışlarında düşüşe dolayısıyla kasko ve trafik sigortalarında azalışa neden oldu. Diğer yandan faiz oranlarında yukarı seyir sigorta şirketlerinin 2019 yılı finansal gelirlerinde beklenenin üstünde bir artış gerçekleşmesine ve sigortacılık teknik gelirlerindeki kayıpların bir kısmının buradan karşılanmasına olumlu bir katkı sağladı.”

Bu yıl nisan ayında Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında açıklanan “Yapısal Dönüşüm Adımları”paketiyle Sigortacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (SDDK) ile Türk Reasürans şirketinin (Türk Re) kurulmasına yönelik adımların atıldığını hatırlatan Soner Şahin, “SDDK yapısının kurulması sektörün hızlı karar almasına destek olacağı için birçok konunun çözümüne etki edecektir. Bunun yanında Türk Reasürans şirketinin (Türk Re) iyi yönetilmesi halinde sektörün birçok ihtiyacını karşılayacağı için büyüme oranlarına pozitif katkı sağlayacaktır”diye konuştu.

‘2020 YILI İÇİN BÜYÜME HEDEFİMİZ %25’

Koru Sigorta, 2018 sonunda 236 milyon lira olan hazır değerlerinin Ekim ayı itibarıyla %56 oranında artarak 368 milyon liraya ulaştığına dikkat çeken Şahin, “Yatırım portföyümüz ise 188 milyon liradan 306 milyon liraya ulaşarak %63 oranında bir artış sağladı. Yıl içinde faiz oranlarındaki değişiklik ve likit varlıkların proaktif bir şekilde değerlendirilmesi neticesinde mali gelirlerimizde geçen yılın aynı dönemine göre %71’lik bir artış sağlanarak 42.2 milyon liraya ulaştı. Bu yılı da kârlı bir şekilde kapatmayı hedefliyoruz”dedi.

Şahin, Koru Sigorta olarak 2020 ve sonrası yıllar için sigortalılarına dijital alandaki ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik çözümler üretmek üzere yatırımlarını ve kaynaklarını artırmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Trafik tarifesindeki detaylı analiz ihtiyacı, doğru risk yönetimi, doğru rezerv çalışmaları, raporlama alanındaki yeniliklerin sistemlere entegrasyonu ihtiyaçlarına yönelik yeni yatırımlar planlıyoruz. 2020 yılı ise Koru Sigorta’nın %25 civarında büyüme kaydedeceği bir yıl olacak. Tüm branşlarda büyüme gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Acente şirketi olma politikamızı devam ettirerek yeni ürünler ve uygulamalar ile birlikte kazanmaya devam edeceğiz. Yine sektörde bir örneği olmayan B2C ürünümüz Fatura Güvence Sigorta’sı içinde farklı iş modelleri ile büyüme planlarımız bulunuyor”şeklinde konuştu.

Soner Şahin yeni yılda öne çıkacak branşlar için ise şunları söyledi: “İklim değişikliği, doğal afetler,  siber risklere güvence sağlayacak ürünler ve ekonomiye finansal derinlik sağlayacak alacak sigortası ürünleri 2020 yılının gündemini belirleyecek. Bu kapsamda gelecek yıl içerisinde alacak sigortası branşı ile doğal afetler branşları ön plana çıkacaktır.”


Şeker Sigorta Genel Müdürü Recep Duray: Önceki yıllara göre çok daha hızlı bir sigortacılık bizi bekliyor

Şeker Sigorta Genel Müdürü Recep Duray, 2020 yılının büyük veri analizleri, teknoloji ve iletişim ağları ile bir araya gelerek, riskleri ve müşteri taleplerini daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir kesinlikle tahmin etmelerine olanak verecek bir yıl olacağı öngörüsünde bulundu.

Şeker Sigorta Genel Müdürü Recep Duray, SDDK’nın hayata geçmiş olmasının sektör adına önemli bir gelişme olduğuna vurgu yaparak, “Sigorta faaliyetinin bir standartta denetlenmesi kalıcı ve etkin bir süreç başlatacak, bunun ilk etkileri 2020 yılı itibarı ile hissedilecektir”diye konuştu. Duray, yeni yılda yapay zekanın katkılarıyla ise daha teknik, daha detaycı ve önceki yıllara göre çok daha hızlı bir sigortacılığın sektörü beklediğinin altını çizdi.

Şeker Sigorta olarak; 2020 yılında da dengeli, kârlı, riskini iyi yöneten bir şirket olarak sektörün üzerinde bir büyüme gerçekleştirmeyi planladıklarının altını çizen Duray sözlerini şöyle sürdürdü: “Şirketimiz olarak 2019 yılına öncelikle heyecan verici bir değişimle başladık. Yeni unvanımızın verdiği gücü de arkamıza aldığımız, bunu da özellikle yerel yaklaşımlı bakış açımızla sahaya yansıttığımız bir yıl oldu. Özellikle Şeker Sigorta’nın ülkemizdeki bilinirliği çok fazla, ilk etapta acentelerimizin bu konuda olumlu yaklaşımlarını hissettik. Acente kurulum başvurularında 3 katı aşan bir artış yaşadık. Sigortalılarımızın tercihleri başta olmak üzere tüm sigorta paydaşlarında olumlu dönüşler yaşandı.”

‘OLUMLU GEÇEN BİR YILI GERİDE BIKARIYORUZ’

Son 1.5 yıllık ekonomik şartların sigortacılık sektörüne etkileri düşünüldüğünde araç satışları ve buna bağlı sigortaların gerilediğine dikkat çeken Recep Duray, “Buna rağmen sektör anlamında olumlu bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde özellikle 2018 yılı içerisinde alacak sigortaları ve kefalet sigortası ile ilgili ihtiyaçlara karşın çıkartılan ürünlerin getirisi 2019 yılında daha net bir şekilde üretime yansımaya başlamıştır. Bu alandaki gelişim önümüzdeki yıllarda da devam edecektir”dedi. Duray, 2019 yılı için “2019 yılında ayrıca sektörün önceki senelerden daha ciddi bir şekilde iklim riskleri ile de ilgilendiğini görmekteyiz. 2019 yılını Şeker Sigorta olarak oldukça başarılı, hedeflerimizin ötesinde bir sonuçla kapatacağımızı şimdiden söyleyebilirim”derken, 2020  yılında öne çıkmasını beklediği branşlar için ise şunları söyledi: “Yangın ve mühendislik başta olmak üzere, oto branşında yerel yaklaşımlar ve bu yaklaşımları tamamlayacak şekilde mikro sigortacılık branşlarındaki ürünler ön planda olacaktır.”

Yakup Sayar
yakup@sigortacigazetesi.com.tr

Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.