“Firmalar alacaklarını garanti altına alabilmek için alacak sigortasına ilgi duymalı”

 “Firmalar alacaklarını garanti altına alabilmek için alacak sigortasına ilgi duymalı”

KASIDER Başkanı ve köşe yazarımız Sema Tüfekçiler, Sigortacı Gazetesi Instagram canlı yayınında Koru Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi ve Ürün Yönetimi ve Hasar Genel Müdür Yardımcısı Kasım Yılmaz’ı konuk etti. KOBİ’lerin güvencelerini sağlamak için alacak sigortasına ilgi duymaları gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Koru Sigorta olarak firmaları peşin, kredi kartlı satışların yanında aynı zamanda vadeli satış yapmaları konusunda da desteklemeye çalışıyoruz” dedi.

Sigortacı Gazetesi, Instagram kanalı üzerinden düzenlediği canlı yayınlarla sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. 11 Haziran 2020 Perşembe 19.30’da köşe yazarlarımızdan KASIDER Başkanı Sema Tüfekçiler, Koru Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi ve Ürün Yönetimi ve Hasar Genel Müdür Yardımcısı Kasım Yılmaz’ı konuk etti. Uzun yıllardır alacak sigortası hizmeti veren yabancı şirketlerin var olduğunu söyleyen Yılmaz, devletin bu alana yatırım yaparak özellikle 125 milyon lira cirosu olan KOBİ’lerin de alacaklarını garanti altına alarak, vadeli satışlarındaki ödenmeme riskini bertaraf etmek için sigorta teminat alanını genişlettiğini aktardı.

Yılmaz, Fatura Güvence Sigorta ürünlerini şöyle anlattı, “Bakmak ve görmek arasında fark var biz Koru Sigorta olarak bakıp da görenlerdeniz. Alacak sigortası alanında ciddi bir potansiyel gördük. Yaklaşık 5 yıl önceye dayanan bir proje. Geniş bir kitlesi olan alana yatırım yaptık. Firmalar ve sigorta şirketleri bugüne kadar tamamen firmaların firmalar ile olan ticari alacaklarına yönelik teminat sağladı. Fakat biz son tüketicinin vadeli almış oldukları ürünü ödemedikleri takdirde satıcıların düşeceği zor durumda onların yanında olmak, risklerini üstlenmek ve riskleri yönetmek adına bu piyasaya yatırım yaptık.”

‘2 MİLYAR LİRA ALACAĞI SİGORTALADIK’

“Şu ana kadar 2 milyon kişiyi sorguladık. Bu 2 milyonluk sorguya karşılık 2 milyar liralık alacağı sigortaladık. Sigortalı sayımız ise 350 bin” diyen Yılmaz, firmaların bu alana ilgi duymaları gerektiğini ve alacaklarının garanti altına alınması gerektiğini aktardı. Yılmaz, “Biz burada firmaları peşin, kredi kartlı satışların yanında aynı zamanda vadeli satış yapmaları konusunda da desteklemeye çalışıyoruz” dedi.

“B2C’yi (işletmeden tüketiciye) tercih etme sebebimiz bakir bir alan olması, buraya yatırım yapan yok. İlk yatırım yapan şirket Koru Sigorta” diyen Yılmaz, Fatura Güvence Sigortası ürününün firmaların faturalı olarak yapmış oldukları satışları teminat altına alındığını ve son tüketiciye satış yapılması gerektiğini dile getirdi.

‘ACENTELERİMİZE DESTEK OLUYORUZ’

Yaşanan pandemi sürecinde Koru Sigorta acentelerine destek olduklarını söyleyen Yılmaz,  “55 bin liraya kadar bu dönemde vadeli satış yapabileceklerini aktardık. Çünkü bu dönem destek dönemi” şeklinde konuştu.

Yılmaz, “Kişileri skorluyoruz. Kişilerin ödeme performanslarından tutun bu konuda birçok kriterler var. Skorlama yaparak kişilere bir limit belirliyoruz. Limitimiz ortalamada 15 bin lira. Ancak 25 bin liraya kadar çıkabilirken 2 bin 500’e kadar da düşebiliyor. Kişi bu limiti ister tek faturada isterse farklı gün ve faturalarda limiti kullanabilir” dedi ve sözlerini şöyle noktaladı: “Skorlamanın hayatın birçok alanında yer alacak. B2C alanı skorlama üzerinde büyük gelişme yaşayacak. Önemli olan doğru skorlama, doğru firma seçimi, doğru hasar yönetimi ve hızlı hizmet.”

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir