ABD’de Mayıs ayında konut satış rekoru kırıldı

 ABD’de Mayıs ayında konut satış rekoru kırıldı

ABD’de, bekleyen konut satışları, 2020 yılı Mayıs ayında aylık %44,3 oranında artarak rekor seviyede yükseldi.

Koronavirüs salgınının en yoğun olarak yaşandığı ABD’de Mayıs ayında rekor seviyede konut satışı gerçekleşti. National Association of Realtors (NAR), açıkladığı konut satış verilerine göre, ABD‘de bekleyen konut satışları, mayısta aylık %44,3 oranında artarak, verilerin ilk olarak açıklanmaya başladığı 2001 yılının Ocak ayından bu yana en yüksek artışı gösterdi.

COVID-19 salgını ve yaşanan sosyal eylemler nedeniyle 2020 yılı Mart ayından bu yana düşüş gösteren ve Mayıs ayında toparlanan veriye ilişkin piyasa beklentisi, söz konusu dönemde %18,9 artması yönündeydi.

Bekleyen konut satışları, COVID-19 salgınının etkisiyle Mart ayında aylık %20,8 ve Nisan ayında %21,8 oranında azalma görülmüştü.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan NAR Başekonomisti Lawrence Yun, bekleyen konut satışlarında bu dönemde olağanüstü bir toparlanma olduğu belirtti.

Konut piyasasına ilişkin görünümün önemli ölçüde iyileştiğini aktaran Yun, yeni konut satışlarını bu yıl önceki seneden daha yüksek olmasının, ikinci el konut satışlarının ise %10’dan daha az bir düşüş göstermesinin öngörüldüğünü aktardı.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir