ABD’li sigortacılar COVID-19 ödemesi yapmaya zorlanabilir

 ABD’li sigortacılar COVID-19 ödemesi yapmaya zorlanabilir

2019 sonu ve 2020’nin ilk çeyreğine damga vuran Koronavirüs (COVID-19) salgını pandemi olması nedeniyle çoğu sigorta poliçesinin dışında bulunuyor. Ancak ABD’de iş durması teminatı dışında kalan pandemi kaynaklı hasarların da ödenmesi için yasa yapıcılar sigorta şirketlerine baskı yapıyor. 

ABD’deki hayat dışı sigorta branşında yalnızca küçük işletmeler için Koronavirüs (COVID-19) kaynaklı iş durma hasarlarının ayda 220 veya 338 milyar dolar arasında olabileceği tahmin ediliyor. Bu da sektörün yıllık kârının neredeyse yarısına denk geliyor. 

Amerikan Hayat Dışı Sigorta Birliği Başkanı ve CEO’su David A. Sampson, aylık 400 milyar doldan fazla olan kaybın, küçük işletmeler tarafından yılda 30 milyon hasar talebi alınması anlamına geleceğini söylüyor. Bu rakam da bir yıl içinde sektör tarafından en çok tazminat talebi alınan yıla göre 10 kat fazla talebe denk geliyor. Rita, Wilma ve Katrina kasırgalarının yaşandığı 2005 kasırga sezonunda bile alınan taleplerin sayısı 3 milyonun biraz üzerinde gerçekleşmişti. 

“Sigortada istikrar özellikle doğal afetlerin arttığı bir dönemlerde daha da önemli hale geliyor” diyen Sampson, 2020 yılındaki riskleri için “Bahar selleri çoktan başladı, sırada kasırga sezonu var. Orman yangınları ise yıl boyunca risk oluşturmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı. 

Sektörün özellikle pandemi tarafında teminat kapsamının sınırlı olduğunu dile getiren Sampson, yine de sektör paydaşları olarak gelecekte meydana gelebilecek pandemilere karşı ekonomik toparlanmaya ivme kazandıracak bir çözümün oluşturulması için diyalog tekliflerine açık olduklarını söyledi.

EYALET YASALARI ÖDEME YOLUNU AÇABİLİR

Sigorta sektörü Koronavirüsten kaynaklanan iş geliri kayıplarını ve pandemiyi karşılamıyor. Fakat birkaç eyalette, Kongre’de ve mahkemelerde alınan kararlar ile birlikte şirketler ödeme yapmaya zorlanıyor. New Jersey, Ohio ve Massachusetts eyaletlerinde Koronavirüs ile kapsamında kapatılan işyerlerinde meydana gelen hasarların sigortacılar tarafından karşılanması için düzenlemelerin hayata geçirilmesi gündemde.  

New Jersey eyaletinin teklif ettiği mevzuatta, 9 Mart’tan itibaren yürürlükte olan iş kesintisi de dahil olmak üzere mal kaybı veya hasarını kapsayan her türlü sigorta poliçesinin, küresel salgın nedeniyle iş kesintisi teminatını da içermiş sayılması isteniyor. Tasarının, iş durma teminatı alma öngörüsünü gösteren kurumların pandemi nedeniyle teminat dışı kalarak zarar görmesinin önüne geçmeyi hedeflediği belirtiliyor. 

Tasarıyı eleştirenler ise bu yasa teklifinin anayasaya uygunluğunu sorguluyor. 

ULUSAL ENDİŞE

ABD Sigorta Bilgi Enstitüsü CEO’su Sean Kevelighan, pandemilerin dünyadaki hemen hemen her ekonomiyi etkileyebilecek olağanüstü bir felaket olduğunu bu nedenle riski tahmin etmenin ve yönetmenin zor olacağını dile getirdi. Salgın kaynaklı kayıpların standart iş kesintisi kapsamının dışında tutulduğunu belirten Kevelighan, bunun sebebini aynı anda tüm işletmeleri etkilemesine bağladı. Kevelighan aynı zamanda pandemi kaynaklı hasarların yıllardır standart iş kesintisi politikalarına dahil edildiğini de hatırlattı.

Düzenlemenin karşısında eyalet içindeki sigorta düzenleme kurumları bulunuyor. Ulusal Sigorta Komisyonu Birliği (NAIC), COVID-19 iş kesintisi iddialarını geriye dönük olarak ödemelerini gerektiren teklife karşı uyarıcı ve karşı çıkan bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Sigorta şirketlerinin bu tür talepleri karşılamasının istenmesi, sektörün ödeme gücünü tehlikeye atabilir. Böylesi bir kararın alınması sigorta şirketlerinin diğer talep türlerini ödeme yeteneğini önemli ölçüde zayıflatacak ve olumsuz finansal durumu potansiyel olarak daha da kötüleştirecektir” ifadelerine yer verildi.

TRUMP SİGORTACILAR İLE TERS DÜŞTÜ

ABD, yeni tip Koronavirüs (COVID-19) salgınından en çok etkilenen ülke konumuna geldi. İşyerlerinin virüs sebebiyle kapanmasının ardından birçok sigortalı işyeri sahibi zarara uğradı. Koronavirüsün pandemi ilan edilmesinin ardından kapsama girmeyen bu zararı karşılamayan sigorta şirketlerine ABD Başkanı Donald Trump’tan yorum geldi. Trump gazetecilerin sorularını yanıtladığı toplantıda iş durmalarından kaynaklanan hasarlar hakkında da konuştu. Trump, sigorta poliçelerinde ‘pandemi riski ödenmez’ ibaresi bulunmuyorsa sigorta şirketlerinin pandemi kaynaklı hasarları ödemesi gerektiğini bildirdi. Trump ayrıca sigorta şirketlerinin kaybı karşılaması gerekiyorsa, sigortalılara ödeme yapmasının adil olacağını dile getirdi.

BİRLİK TRUMP’A KARŞI ÇIKTI

Amerikan Hayat Dışı Sigorta Birliği (APCIA) Başkan Donald Trump ile ters düştü. APCIA Başkanı ve CEO’su David A. Sampson, yayınlanan sektör verileri ile yeni bir açıklama yaptı. “İş kesintisi kapsamı olanlar da dahil olmak üzere birçok ticari sigorta poliçesi, bulaşıcı hastalıklar veya COVID-19 gibi virüsler için kapsam sağlamaz” diyen Sampson, salgınların sigortasız olduğunu çünkü salgın hastalıkların sigortalanma imkanı olmadığını söyledi.
Birlik sadece 100 veya daha az çalışanı olan küçük işletmeler için iş durdurma hasarlarının aylık 255 milyar dolardan 431 milyar dolara yükseldiğini tahmin ediyor. Birlik başkanı aynı zamanda küçük işletmelerin iş durdurma hasarlarının aylık sigorta primlerinin yaklaşık 43 ila 72 katı olduğunu söyledi ve sadece yangın, dolu, fırtına gibi tehlikelerden kaynaklanan hasarları kapsama aldığını hatırlattı.

Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir