Asya-Pasifik 110 milyar dolarlık siber saldırıya maruz kalabilir

 Asya-Pasifik 110 milyar dolarlık siber saldırıya maruz kalabilir

Siber saldırı tehdidinin her geçen gün arttığı günümüz dünyasında Asya-Pasifik bölgesindeki limanlarda gerçekleşecek tek bir siber saldırı ile tahmini 110 milyar dolarlık risk söz konusu olabilir. Toplam 110 milyar dolar olan bu tahmini zarar küresel olarak 2018’de meydana gelen doğal afetlerden kaynaklanan tüm kayıpların yarısına eşdeğer görülüyor.

Lloyd’s London ve Cambridge Üniversitesi Risk Araştırmaları Merkezi yayımlanan raporda, bir bilgisayar virüsünün Japonya, Malezya, Singapur, Güney Kore ve Çin genelinde 15 limana bulaştığı bir durumun ortaya çıkarabileceği sonuçlar incelendi. Küresel ekonominin, toplam ekonomik maliyetlerinin %92’sinin sigortasız olduğu bilgisinin verildiği raporda 101 milyar dolar civarında sigorta açığı bırakılarak böyle bir saldırı için hazırlıklı olunmadığı yazıldı.

“SİBER RİSKLER EN KRİTİK ZORLUKLARDAN BİRİ”

Lloyd’s’un Singapur bölge müdürü Angela Kelly, siber risklerin günümüzde Asya-Pasifik denizcilik endüstrisinin karşı karşıya kaldığı en kritik ve karmaşık zorluklardan biri olduğunu söyledi. Kelly, “Bu risk sektörde artan teknoloji ve otomasyon uygulaması ile birlikte büyüdükçe, sigorta şirketleri ve risk yöneticileri için kritik önem taşıyor. Asya’da bulunan dünyanın en işlek konteyner limanlarından dokuzu için bu riskin ele alınması gerekiyor” diye konuştu.

Rapora göre gerçekleşecek tahmini bir siber saldırı sonucunda en çok ekonomik zarar uğrayacak sektörler şöyle sıralandı;

-Ulaştırma, havacılık ve havacılık sektörleri (28.2 milyar dolar)

-İmalat (23.6 milyar dolar)

-Perakende (18.5 milyar dolar)

Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.