Avrupalı sigortacılar ve emeklilik şirketleri için “sağduyulu yatırım” yönetmeliği geliyor

 Avrupalı sigortacılar ve emeklilik şirketleri için “sağduyulu yatırım” yönetmeliği geliyor

Günümüzdeki insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük ve acil risk olarak küresel iklim değişikliği görülüyor. Bu konu üzerinde gitmek isteyen Avrupa Birliği (AB) finans yöneticilerinin, sigorta, emeklilik ve fon yönetim şirketlerinin 2021 yılından itibaren çevresel ve sosyal risklerini dosyalamasını ve açıklamasını zorunlu kılan bir yönetmeliği bu hafta içerisinde onaylaması bekleniyor.

100 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

Yeni yönetmelikle beraber sağduyulu yatırım adı altında yapılan yatırımlardaki denetlemelerin sıkılaşması ve bu yıl 100 milyar dolar büyüklüğe ulaşan yeşil ve sosyal-bilinçli yatırım/kredi alanlarında küresel bir standart oluşturulması bekleniyor.

Geçtiğimiz mart ayında AB yasama mercileri tarafından istikşafi görüşmeleri yapılan anlaşmaya gelecek hafta Brüksel’de yapılacak buluşmada yeşil ışık yakılacağı düşünülüyor.

 

‘GREENWASHING’ ENGELLENECEK

Kararın yürürlüğe girmesiyle beraber yatırımcılarını çevresel, sosyal ve yönetsel riskleri hakkında bilgilendirmesi gereken yeşil ve sosyal yatırım stratejileri olan şirketlerin; su kaynaklarını kirleten, biyoçeşitliliği zedeleyebilecek ya da işsizlik gibi sonuçlara yol açabilecek alanlarda yatırım yapması engellenmiş olacak.

Böylelikle “greenwashing” denilen, yani portföy yöneticileri ve fonların iklim değişikliği bilincinde olan yatırımcıları yanıltıcı yöntemlerle haksız bir şekilde kendilerine çekme uygulamalarının önüne geçilecek.

NÜKLEER ENERJİDE ‘YEŞİL’ İKİLEMİ

Çıkacak yönetmelikle ilgili neredeyse tüm maddelerde konsensusa varılmış olsa da, nükleer proje yatırımlarının yeşil olarak atfedilmesi konusunda henüz bir anlaşma sağlanamıyor. Fransa gibi yerel enerji ihtiyacının büyük bir kısmını nükleer enerjiden karşılayan ülkeler bu yöndeki yatırımların yeşil olarak kabul edilebileceğini savunurken, çok sayıda AB ülkesi ve AB parlamentosu nükleere karşı tavır ortaya koyuyor.

Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.