Avustralya sigorta sektörü 10 yıl içinde ‘tanınmaz’ hale gelecek

Danışmanlık şirketi PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından hazırlanan, ‘Hayat Dışı Sigortacılığın Geleceği’ adlı raporu Avustralya sigorta sektörü için ilgi çekici bir öngörüde bulunuyor. Raporda; son dönemde büyüme konusunda istediği rakamlara ulaşamayan ve artan doğal afetler karşısında cevap bulmakta zorlanan Avustralya sigortacılarının baskılar karşısında evrimleşeceği ve 10 yıl içerisinde tanınmaz hale geleceği iddia ediliyor. Ülkenin değişen sigorta sektöründe şirketlerin hayatta kalması için odaklanması gereken 7 önemli unsuru belirleyen PwC raporu, zorluklarla dolu Avustralya sigorta sektöründeki durağanlığı ortadan kaldırmak ve gelecekte yaşanması muhtemel sorunların önüne geçmek adına yapılması gereken yenilikleri sıraladı.

‘Hayat Dışı Sigortacılığın Geleceği’ raporunda dünyada ekonomik büyümenin yavaşlaması ile kârları düşen sigorta şirketlerinin korkutucu gerçekler ile yüzleşeceği vurgulanıyor. İlerleyen teknolojiyle beraber sermayeye ulaşmak her zamankinden kolay hale gelirken, düzenleyici kurumların ve müşterilerin beklentileri artıyor.

Rapora göre, 2030’a kadar Avustralya’daki hayat dışı sigorta primleri müşteri deneyimine göre fiyatlanacak. Geleneksel modeller dışında faaliyet gösteren teknoloji şirketleri sektöre yeni bir bakış açısı kazandıracak. 

DEĞİŞİMİ GETİRECEK 7 TREND

Raporda yer alan, Avustralya’daki şirketleri 10 yıl içinde uçtan uca değiştireceği öne sürülen 7 faktör şöyle:
1) Büyümede yavaşlık ve fiyatlarda dalgalanma
2) Sermayeye kolay erişim
3) Değişen müşteri beklentileri
4) Teknolojik gelişmelerin hızı
5) Pazara yeni girişler
6) Düzenleyici kurumlarda artış
7) Doğal afetlerin sıklaşması

22 Ağustos 2019

İlgili Haberler

Yazarlar