Bankalar vahşi rekabet yapıyor

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut, fiyat kırmaktansa hizmet kalitesiyle rekabet etmek zorunda olduklarını belirterek, “Ülkemizde özellikle son yıllarda bankalar adeta vahşi rekabet yapmakta. Bankalar en fazla büyüyen aracı, hayat dışında %15 civarı bir pazar payına ulaştılar” dedi.

Sigorta sektörü, TOBB SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) Koordinatörlüğü ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 28 Haziran 2019’daTarsus’ta buluştu. Tarsus Amerikan Koleji Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasının 140. Kuruluş Yılı etkinlikleri ile eş güdümlü olarak düzenlenen toplantıya Hazine ve Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, TOBB Yönetim Kurulu ve SAİK Daimi Üyesi Hakan Ülken, Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Mete Güler, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut, TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Ahmet Nedim Erdem ile sektörün önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile bölge acenteleri katıldı. Buluşmada “SDDK (Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurulu)” ile “Sigorta Sektörünün 23 Vizyonu, Hedefi ve Beklentileri” konulu panel düzenlendi. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, SDDK’nın kurulmasının bakan nezdinde açıklandığını ve bu konudaki çalışmaların hızla sürdüğünü belirtti. Genç, kurulun, hem bağımsız bir yapı olması hem de mevcut mevzuat sisteminin ağır işlemesinden kaynaklanan sorunların giderilmesi adına önemli ve gerekli olacağını söyledi. SAİK Başkanı Levent Korkut da SDDK’nın acenteler ve sektör açısından çok önemli bir konu olduğunu, ama beraberinde bu kurulun mutlaka bağımsız bir yapısının olması gerektiğini söyledi. Levent Korkut, SDDK’nın yapısının BDDK’ya benzememesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunarak, “Yıllardır bu sektörde çalışmış kişilerin kurum içinde yer alması gerekiyor. 7 kişilik kurum içinde sigorta şirketlerinden, acentelerden, eksperlerden temsilci olmasını istiyoruz. Sorunları sigortacılar olarak biz biliriz, biz çözeriz” dedi.

Korkut kurulacak kurulun sigorta şirketlerinin temsilcilerinin acenteleri temsilen SAİK yöneticileri, eksperleri temsilen SEİK yöneticileri ve sigorta konularına vakıf tecrübeli kamu yöneticilerinden oluşması gerektiğini de belirtti. Toplantıya katılan SEİK Başkanı Ahmet Nedim Erdem de SDDK’nın kurulmasını desteklediklerini ve kurulun hem eksperler hem acenteler açısından sorunların çözümü adına faydalar sağlayacağını bildirdi.

2023 VİZYON VE BEKLENTİLERİ

Panelin ikinci konusu olan 2023 vizyon ve beklentileri konusunda ise Dr. Ahmet Genç 2007 yılında çıkarılan sigorta kanunundan bugüne kadar altyapı ve diğer hazırlıkların yapıldığını söyledi. SAİK Başkanı Levent Korkut ise sigorta acentelerinin hem sektör hem şirketler açısından en önemli faktör olduğunu belirterek 2023 hedeflerine ulaşmak adına SAİK olarak düşüncelerini anlattı. 

Türk sigorta sektörünün 2023 yılına kadar önümüzdeki süreçte ekonomik büyüme ve penetrasyon oranını yükselteceğini belirten Levent Korkut, “Penetrasyonun artırılabilmesinde önemli bir prim hacmine sahip olan biz acenteler sektörün en önemli paydaşlarıyız. 2023 Misyon ve Vizyonuna bu günden hazır olmak, etkin yönetilen, pazar stratejisi altyapısı ve yetkililerimizi geliştirmek zorundayız” diye konuştu. 

“TRAFİK SİGORTASI PRİM ARTIŞI ACİLEN OLMALI”

“Uzmanlar, varlıklı müşterilere sahip şirketlerin ve acentelerin ileride ayakta kalacağını ve mevcut hakim durumlarının daha da güçleneğini işaret ediyor” diyen Korkut, kararsızlık, fiyat rekabeti, operasyonel verimsizlik, yaygınlaşmama, yetişmiş insan kaynağı eksiği gibi sigorta sektörünü uzun yıllardır zorlayan sorunların adeta kronikleştiğini söyledi. Korkut sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigorta şirketi kazanmalı ki bize komisyon versin. Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri aramızda olup, ocak ayındaki maktuen yapılmayan trafik sigortası prim artışının acilen %10 gibi artırılıp aradaki farkın biz acentelere mutlak aktarılması, komisyonların yükselmesi gerekir.” 

“ŞİRKETLERİN ACENTEDEN BAŞKA DOSTU YOKTUR”

Fiyat kırmaktansa hizmet kalitesiyle rekabet etmek zorunda olduklarının altını çizen Korkut, “Bankalar İngiltere’de sadece hayat sigortasında aktif, Fransa’da hayat sigortalarında lider, oto ve konut sigortalarında aktif, ABD’de ise sadece hayat sigortalarında aktif. Türkiye’de ise özellikle son yıllarda bankalar adeta vahşi rekabet yapmakta. 2007’den bu yana %500 artış var. Bankalar en fazla büyüyen aracı, hayat dışında %15 civarı bir pazar payına ulaşılmış durumda. Biz acentelerin payı ise düştü. Bunun nedeni bankalardan daha ziyade sigorta şirketlerinin farklı pazarlama stratejilerine verdiği destekten kaynaklanmaktadır” dedi.

SDDK BİR AN ÖNCE KURULMALI

Toplantıyı izleyen şirket üst düzey yöneticileri de söz alarak SDDK’nın ivedilikle kurulmasının gerekliliğini belirterek, bağımsız çalışacak bir kurulun çözülmesi uzun süreler alan sektör sorunlarına çok kısa sürelerde etkin çözümler üreteceğine inandıklarının altını çizdiler. 

Axa Sigorta CEO’su Yavuz Ölken: “SDDK’nın, kamu ile birlikte sigortacılığı geliştirmesini bekliyorum. Bizim artık Emniyet Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu ile işbirliği yapıp, kamu ile ortak hareket etmemiz gerekiyor. SDDK ile bu sağlanacaktır.” 

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı: “Bugün belli sorunlarımız var. Mesela trafik sigortasında artık serbest piyasaya geçmeliyiz. Pazarı genişletmeliyiz. Sigortacılık durduk yere gelişmez. SDDK, sorunları çözmede etkili olacak ve sektöre katkı sağlayacak.”

Maher Holding CEO’su Levent Uluçeçen: “SDDK’nın bir an önce devreye girmesi ve sigortacılığın bankacılığın hegemonyasından kurtarılması gerekiyor. Sigortacılığın güçlü bir sermaye yapısına ihtiyacı var. SDDK’nın da güçlü olması lazım. Yetkin kişilerden oluşması ve bunun için de kurum çatısı altında çalışacak kişilere özlük hakları konusunda destek olunması gerekiyor.”

SEKTÖRÜN ÖNEMLİ İSİMLERİ BULUŞTU

Tarsus’taki buluşmaya sektörün önde gelen isimleri katıldı. TOBB Sigorta Sektör Meclisi Başkanı Yavuz Özçağın, TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlut Söylemez, TSB Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, SEGEM Müdürü Armağan Koçesen, Sigorta Gözetim ve Bilgi Merkezi Müdürü Murat Hakseven, Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen ve Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz, Axa Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, Güneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan ve Genel Müdür Yardımcısı Habip Çetinkaya, Generali Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Mine Ayhan, HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, Koru Sigorta Genel Müdürü Soner Şahin, Maher Holding CEO’su Levent Uluçeçen, Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, Mapfre Sigorta Bölge Koordinatörü Yılmaz Arı, Sompo Japan Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Özer Şimşek ve Genel Müdür Yardımcısı Şenol Ortaç paneli takip etti. Toplantıya Adıyaman, Adana, Afyon, Antalya, Batman, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Eskişehir, Gaziantep, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kütahya, Mardin, Mersin, Nevşehir, Urfa illerinden TOBB Sigorta Sektör Meclisi Üyeleri, TOBB İl Delegeleri ve bu illerden acenteler de katılarak destek oldular.


15 Ağustos 2019

İlgili Haberler

Yazarlar