Bu yazın rengi: Classic blue / Klasik mavi

 Bu yazın rengi: Classic blue / Klasik mavi

2000 yılından beri Yılın Rengi’ni belirleyen Pantone Renk Enstitüsü, 2020 rengini Klasik Mavi olarak belirledi.

Pantone markası, renk, boya, kumaş, kozmetik ve plastik renklendirme üzerine hizmet veren dünya genelinde kabul görmüş global renk standartları olan bir kuruluştur. 2000 yılından bu yana Pantone Renk Enstitüsü, her yıl için “Yılın Rengi” seçiyor. Her yıl farklı bir Avrupa başkentinde toplanan ve farklı ülkelerin temsilcilerinden olan bir komite ile, insanların psikolojik durumu, tüketim alışkanlıkları, ihtiyaçları, sektörel eğilimleri ve güncel trendler gibi birçok faktör baz alınarak bir sonraki yılın rengi belirleniyor. Pantone’un yıllık seçimi dünyanın ruh halinin yansıması olarak gösteriliyor ve geniş bir kitleye ulaşıyor. Moda, tasarım, iç mimari, makyaj, grafik tasarım ve çiçekçilik olmak üzere birçok yaratıcı sektör, bir sonraki yılın tasarımlarında ve koleksiyonlarında bu rengi öne çıkarıyor.

2000 Yılının Rengi Cerulean Blue / Gök Mavisi (15-4020)

Cerulean Blue seçilirken, yaşam tarzı davranışları, tüketicilerin 2000 yılında iç barış ve manevi tatmin arayışında olacağını gösteriyordu. Yeni milenyum, belirsiz ama heyecan verici bir geleceğe doğru ilerleyen bir zamandı ve işte bu stresli, yüksek teknoloji çağında insanlar, teselliyi Cerulean Blue’nun sakinleştirici etkisinde arayacaktı.

pantone-2000-rengi

2018 Yılının Rengi Ultra Violet (18-3838)

pantone-ultra-violet

Ultra Violet seçilirken, bu rengin yaratıcılık ve vizyon sahibi düşünceyi uyandırdığı vurgulandı. Mavinin sakin istikrarını ve kırmızının şiddetli enerjisinin birleşimi olan mor rengi çoğu zaman lüks, güç ve zenginlik ile bağdaştırılıyor.

Tasarımda Ultra Violet, iç mekanlarda standart bir odayı, olağanüstü bir şekilde kendini ifade eden bir odaya dönüştürebilir. Ev içerisinde dikkat çekmek istediğiniz eşya ve köşelere ultraviyole renginin büyüsünü kullanarak dikkat çekebilirsiniz. Ultra Violet, geleneksel, zarif veya beklenmedik bir cesaret olarak vücut bulabilir. Bu duygular arasındaki farklar ise kombinlerinizle kendini gösterecektir. Misafirperverlikte, Ultra Violet gibi pembe/mor tonu renklerin akılda kalıcılığı oldukça fazladır. Bu neden butik ve şık otellerde sıklıkla tercih edilir.

 

2019 Yılının Rengi- Living Coral / Canlı Mercan (16-1546)

pantone-living-coral

Living Coral seçilirken odak nokta “iyimserlik” ve “mutluluk arayışı” oldu. Ayrıca rengini belirleyen mercanlardaki “canlı” vurgusu aslında çevreciliğe de ilgi çekiyordu. Pantone, bu rengi seçmelerinin sebebini ise “Deniz yaşamına besin ve sığınak sağlayan, hareketli ancak mağrur mercan resifleri gibi, Pantone 16-1546 Living Coral (Yaşayan Mercan), bizleri mütemadiyen değişen hayatın akıntısına karşı ayakta kalmamızı sağlayacak şekilde destek ve konforla çevreliyor“ olarak açıkladı. 2019 yılında özellikle yaz ayı için dünyaca ünlü bir çok marka mercan rengini koleksiyonlarına kattı.

pantone-living-coral

2020 Yılının Rengi – Classic Blue / Klasik Mavi (19-4052)

pantone-classic-blue

Önceki yıllara göre klasik bir renk seçen Pantone, Klasik Mavi’yi seçmelerinin nedeninin insanların hayatlarında sakinliğe ve güvene, evlerinde konfora duydukları ihtiyaç olduğunu belirtti. Alacakaranlıkta gökyüzünün büründüğü rengi anımsatan Klasik Mavi, insan ruhuna huzur ve dinginlik veriyor. Konsantre olmamızı kolaylaştıran ve zihne berraklık getiren bu renk düşüncelerimiz ile daha iç içe olmamızı sağlıyor.

Huzur getiren Klasik Mavi’yi 2020’de modadan dekorasyona kadar hayatımızın pek çok alanında görüyoruz.

pantone-classic-blue

 

2000-2007 arasında seçilen diğer renkler ise şöyle;

 

Avatar

Gizem Tufan

gizem@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir