“Büyümenin de lideri Quick Sigorta”

Quick Sigorta ilk tam faaliyet yılı olan 2018’de 980 milyon lira prim üretimi ile sigorta sektöründen 6.5 kat fazla reel büyüme gerçekleştirdi. %135 büyüme oranı ile 891 milyon lira aktif büyüklüğe ulaştı.

Quick Sigorta 2018 yılında %135 büyüme gerçekleştirerek, sigorta sektörünün 6.5 kat üzerinde rekor büyümeyle lider oldu. Türkiye’de lisanslı 15 bin 700 acentenin %50’sinden acentelik başvurusu alarak 1746 acentenin kuruluşunu gerçekleştiren Quick Sigorta, bu alanda da kırılması çok zor bir rekora sahip olurken 2018 yılında 891 milyon lira aktif büyüklüğe ulaştı. Quick Sigorta ilk tam yılında özkaynaklarını neredeyse ikiye katlayarak 83 milyon liraya yükseltirken vergi öncesi kârı 47 milyon lira olarak gerçekleşti. 

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: “2018 yılında 1.6 milyon adet poliçe tanzim etmiş ve 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle yürürlükte poliçesi olan 1.5 milyon müşteri sayısına ulaşmış bulunmaktayız. 25.7 milyon lira çalışan başına prim üretimi ve yüzde  72 sermaye kârlılığı ile hem çalışan hem de sermaye verimliliği açısından sektörde lider konuma oturduk. Sigortalılarımıza 252 milyon lira tazminat ödedik. Bu rakamlardan sonra yüzde 2.05 pazar payına ulaştık. 2017 yılında pazarda arz güvenliğini sağlayan Quick Sigorta trafik branşında ise yüzde 5.56 pazar payıyla sektörün en çok poliçe satan üçüncü şirketi oldu.”

İSTANBUL BULUŞMASI

Quick Sigorta, Marmara ve Trakya Bölgesi acenteleriyle İstanbul’da buluştu. İstanbul Buluşması adı altında Maslak Hilton Otel’de tam gün süren ve akşam yemeği ile devam eden etkinliğe Maher Holding CEO’su Levent Uluçeçen ve Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar ile Quick Sigorta Yönetimi tam kadro katıldı. Acentelerin de büyük ilgi gösterdiği buluşmanın açılış konuşmasını yapan Quick Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Dr. İsmail Kızılbay, Quick Sigorta’nın kuruluşundan bugüne geçen sürede yaptıkları çalışmaları içeren bir video gösterisi paylaştı. 

Kızılbay daha sonra sahneye Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar’ı davet etti. Yaşar, şirketin acenteleriyle bir araya geldiği İstanbul Buluşması’nda; şirketin 2018 yılı çalışmalarının değerlendirilmesi ve 2019 beklentilerinin yanı sıra acente uygulamaları ve ürünleri hakkında bilgi vermeye başlamadan önce Maher Holding CEO ‘su Levent Uluçeçen’i sahneye davet etti ve kendisine teşekkür etti. Uluçeçen, Quick Sigorta’nın kuruluş aşamasını ve geldiği noktadan duyduğu memnuniyeti anlatarak Maher Holding Sigorta Grubu’nun çok daha fazla büyüyeceğini ve özellikle finansal sigortalarla başlayan banka dışı finans alanındaki büyümenin ileride bankacılığın yolunu açacağını söyledi.

1 MİLYAR LİRALIK ÜRETİM

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, Türkiye’de lisanslı 16 bine yakın acente bulunduğunu, bunların 7 bin 500’ünden başvuru aldıklarını ve 1750’sini de acente olarak tescil ettiklerini belirterek tüm yöneticileri tek tek sahneye davet etti. Yöneticiler hep birlikte acenteleri alkışlarken Ahmet Yaşar; 2018’in Quick Sigorta’nın ilk tam çalışma yılı olduğunu hatırlatarak, ilk tam yılı 1 milyar liralık poliçe üretimiyle kapattıklarını söyledi. 

Türkiye’de 81 ilde ve lisanslı acente bulunan 704 ilçenin 600’e yakınında teşkilatlanmış durumda olduklarını aktaran Yaşar, çoklu kanal içerisinde “cepten netten acenteden” mottosuyla hem acente hem de mobil ve web üzerinden bütünleşik bir yapıyla poliçe üretimi gerçekleştirdiklerini anlattı.

Quick Sigorta’nın 2018 yılı çalışmalarını değerlendiren Yaşar, “2018, acentelerimiz ve sigortalılarımızın bizi tercih etmesi sayesinde Quick Sigorta açısından rekorlarla dolu bir yıl oldu. İlk tam faaliyet yılımızı büyüme grafiğimiz, gerçekleştirdiğimiz toplantılar, yeni ürünler, sosyal medya etkileşimleri, bilgilendirme, yayın ve iletişim faaliyetlerimiz, sigortacılığa getirdiğimiz yeni yaklaşım, kârlılığımız ve Türkiye ekonomisine katkımızla taçlandırdık. Bir önceki yıla göre prim üretiminde %135 artış sağlayarak 980 milyon lira prim üretimine, 1.5 milyon sigortalıya ulaştık. Tüm bu büyüme grafiğimizi hizmet kalitemizden ödün vermeden oluşturduk.” 

Bu yıl enflasyona paralel bir büyüme beklediklerini ifade eden Yaşar, reel büyümenin düşük düzeylerde kalacağını vurguladı. Yaşar, “2019’da sigorta sektöründe hayat dışı ve hayat sigortaları dahil olmak üzere toplamda 65 milyar liralık poliçe üretilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

“ACENTENİN YÜRÜYÜŞÜNÜ DEĞİŞTİRECEK”

Türkiye Bankalar Birliği verileri üzerinden Türkiye’nin nakdi ve gayri nakdi kredi rakamlarını paylaşan başlayan Ahmet Yaşar, “Dünyada sigorta şirketleri bankaların sahibi, Türkiye’de ise bu tam tersi. Biz elimizde biriken fonları sigortacılıkta çok bilinen bu sözü teyit eder şekilde reel ekonomiye kaynak olarak kullandırtmaya başladık” dedi. Yaşar, “Quick Sigorta olarak finansal sigortaları yani kefalet sigortasını gündeme getirdiğimizde sloganlarımızdan biri de ‘Acentelerimizin yürüyüşü değişecek’ şeklindeydi. Kefalet sigortası aslında banka teminat mektubuyla bire bir aynı özellikleri taşıyor. İşletmelerimizin ve firmalarımızın bankalarda kredi limitleri var. Bu limitler hem gayri nakdi kredi hem nakit kredi olarak ikiye ayrılıyor. İş adamlarımız teminat mektubu kullandıklarında aslında nakli kredi limitlerini de tüketmiş oluyorlar. Yatırımcılar, kefalet senedi kullanmaları halinde bankalardaki limitleri nakit kredi limitleri olarak kullanabilirler. Böylece de yatırım yapmaya devam edebilirler. Kefalet sistemi ekonomiye kaldıraç etkisi yapacaktır. Kefalet sistemini piyasaya sokarak banka dışı finans alanın büyümesi için adım atıyoruz” dedi.

ACENTELERE İTİBAR ALANI

Sektörün oto sigortalarına sıkıştığını vurgulayan Yaşar, “Biz finansal sigortalar konusunda bir açılım yarattık. Kefalet sigortası bunlardan bir tanesi. Quick Finansçım diye bir ürünümüz geliyor. Devlet destekli alacak sigortası, bina tamamlama sigortasıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Q Kimlik diye bir ürün üzerinde çalışıyoruz. Dolayısıyla biz sigorta pazarını büyüterek acentelerimiz için yeni bir kazanım alanı oluşturuyoruz. Aslında acentelerimiz için itibar alanı açmaya çalışıyoruz” dedi.
“Acentelerimiz bu ürünlerle müşteri karşısındaki duruşunu değiştiriyor” diyen Yaşar, şunları söyledi: “Bu ürünlerde acentelerimiz müşteriye kefil oluyor. Kefilin özellikle Anadolu’da önemli bir yeri var. Kimse kefilin yüzünü yere düşürmek istemez. Bankacılar da bilir bazı yerlerde ipotek değil kefalet önemlidir. Biz de aynı şeyi yaparak acentelerimizin yürüyüşünü değiştirecek ürünler ortaya koyuyoruz.”


20 Mayıs 2019

İlgili Haberler

Yazarlar