Çakas: Küresel ısınma sigortaya talebi artırıyor

Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Reşit Çakas, küresel ısınmanın yaratığı iklim değişikliğinin sigortaya talebi artırdığını söyledi.

Çakas, TRTHaber’e verdiği röportajda, “Özellikle seraların olduğu, meyve sebze üretilen bölgelerde tarım sigortalarına olan talep ile besiciliğin olduğu yerlerde hayvan hayat sigortalarına olan talep arttı” diye konuştu. Çakas, sigortaya olan talebin sadece tarım ve hayvancılığın yoğun olduğu bölgelerle sınırlı olmadığını da vurguluyor: “Son zamanlarda sellerin olması ya da bazı bölgelerde toprak kaymalarının oluşu konut ve iş yeri sigortalarına ilgiyi artırdı. Küresel ısınmanın etkileri geniş bir yelpazede değerlendirilebilir. Orman yangınları küresel ısınmaya bağlanabildiği gibi çeşitli sağlık sorunları da yine iklim değişikliği ile ilişkilendiriliyor. İklim değişikliği ya da sıcaklığın artmasıyla birçok şey değişiyor. Maalesef insan sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Bu insanların ister istemez sağlık sigortasına olan talebini ve görüşünü değiştiriyor.”

TARIM VE HAYVANCILIKTA SİGORTA ŞART

İşin bir başka boyutu var ki, tarım ve hayvancılıkla uğraşanları yakından ilgilendiriyor. Türkiye, AB’nin birinci, dünyanın ise yedinci büyük tarımsal ekonomisine sahip. 30’dan fazla ürünün yetiştirilmesinde dünyada ilk beş ülke içinde yer alıyor. Bin 700 farklı tarımsal ürünü, 199 ülkeye ihraç ediyor. Yaşanan doğal afetlerin artması, bu büyük ekonomiyi oluşturan üreticileri de doğrudan etkiliyor. Çakas, tarım sigortalarının bir zamanlar yaygın bir sigorta türü olmadığını söylüyor ve “Tarım sigortası son zamanlarda ihtiyaç haline geldi ve doğal olarak talep arttı. Ciddi artışlar var” şeklinde konuşuyor. 

31 Mayıs 2019

İlgili Haberler

Yazarlar