Oğul Doğa Gökşin

“Daha hızlı ve sağlam raporlar için SBM’yi yeniden güncelliyoruz”

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nde (SBM) dijital kapsamda yapılandırma çalışmasına başlandığını belirten Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Mete Güler, “2019’da projenin ilk fazını tamamlamayı planlıyoruz. Böylece, raporlar daha sade verilerle, otomatik olarak şirketlere ulaşacak. Daha analize elverişli bir sistem kurmayı planlıyoruz” dedi.

Geçtiğimiz mayıs ayında Sigorta Denetleme Kurulu Başkanlığı’na getirilen Mete Güler, ilk röportajını Sigortacı Gazetesi’ne verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’yle ilgili yeni bir yapılandırma planladıklarını belirten SDK Başkanı Mete Güler, “Daha sade veri desenleriyle, raporların otomatik olarak sigorta şirketlerinden edinildiği, daha etkin bir sistem kurmak istiyoruz” dedi. 

Sigortacı Gazetesi’nin medya sponsorluğunda düzenlenen 10. İstanbul Uluslararası Sigortacılık Konferansı’ndan sonra sorularımızı cevaplayan SDK Başkanı Güler’in açıklamaları şöyle:

SDK’da bazı değişiklikler yapmayı düşünüyor musunuz? 

Sigorta Denetleme Kurulu, stratejik plan ve hedefleri olan köklü bir kurum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da mevzuat ile kendisine verilen görev ve yetkileri yerine getirmeye devam edecektir. Elbette, kurum kültürümüzün sağladığı “sürekli denetim” anlayışını daha etkin bir yapıya getirmeye çalışacağız. Bu kapsamda söyleyebileceğim en önemli değişikliğin, Kurulumuzun teknolojik dönüşümü olacağını söyleyebilirim. Kurulumuzu daha etkin bilişim tabanlı denetim yapısına kavuşturmak öncelikli hedefimiz. Bunu gerçekleştirmek için de halihazırda Bakanlığımız bünyesinde kullandığımız veri analiz sistemi olan Sigortacılık Gözetim Sistemi’ni Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nde yapılandırma çalışmalarına başladık ve yetkin bir ekip ile bu çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. 2019’da projenin ilk fazını tamamlamayı planlıyoruz. Bu şekilde, daha sade verilerle, raporların otomatik olarak sigorta şirketlerine ulaşmasını, daha analize elverişli bir sistem kurulmasını planlıyoruz. Dijitalleşme çok önemli ve biz de Bakanlığımızda bu değişimleri yakından takip etmeyi amaçlıyoruz. 

KISA SÜRELİ, NOKTA DENETİMLER

Diğer bir yeniliğimiz ise, rezerv hesaplama yazılım programı edinerek karmaşık hesaplamaların oluşturduğu zaman kaybından kurtulup şirketlerde daha hızlı ve etkin denetim yapma imkanı yakalamak olacak. Ayrıca bu şekilde daha doğru ve güvenilir bir data arşivine sahip olmayı arzuluyoruz. İlerleyen dönemlerde bu projelerin sağlayacağı avantajlar ile kısa süreli, nokta denetimler yapmak istiyoruz. Nitekim, bilişimdeki bu dönüşümü sağlarsak şirketlerin risklerini anlık izleme imkanına sahip olacağımızı ve denetimlerde etkinliği sağlayacağımızı umuyoruz. Ayrıca, Uluslararası Sigortacılık Denetleyiciler Birliği’nin bir üyesi olarak, uluslararası denetim ve muhasebe standartlarındaki gelişmeleri de yakından takip etmekteyiz.

Ekonomik dalgalanmayla ilgili sigorta şirketlerini ilgilendiren yeni riskli alanlar var mı? 

Sigorta denetim otoritesi olarak iki temel amacımız var; sigortalıların hak ve menfaatlerinin korunması ve sigorta ile özel emeklilik sektörlerinin etkin ve istikrarlı bir şekilde işleyişini sürdürmesi. Dolayısıyla, biz bu amaçlar çerçevesinde denetimlerimizi yürütüyoruz. Sorunuza gelirsek, güncel ekonomik durumu geçici bir dalgalanma olarak görüyoruz. Elbette ki biz, sigorta ve emeklilik şirketlerinin bu dalgalanmalardan nasıl etkilendiğini ya da ileride nasıl etkilenebileceklerini yakından izliyoruz. Bu anlamda, döviz kurundaki dalgalanmaların sigorta şirketlerinin mali yapıları üzerinde önemli bir etkisinin bulunmadığını gözlemliyoruz. Kısa vadede kur artışına bağlı olarak yedek parça fiyatlarındaki artış, kasko gibi bazı branşlarda şirketlerin ayırdıkları rezervlerin bir miktar yükselmesine neden olabilir. Söylediğim gibi bunun geçici bir dalgalanma olduğunu ve yakında ekonominin dengeleneceğini öngörüyoruz. 

Fabrika yangınlarının arttığına dair iddialar var.

Medyada buna benzer haberlerin çıktığını görüyoruz ama Sigorta Denetleme Kurulu olarak şu ana kadar bize yansıyan bir durum olmadı. 

Yeni Ekonomik Program’da (YEP) yer alan Reasürans Havuzu’nu değerlendirebilir misiniz? 

Esasen bu havuz ülkemizdeki bazı teminat bulunamayan rizikolara ilişkin bir teminat sağlama ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Kurulacak bir reasürans havuzu ile teminat kapasitesinin artırılması amaçlanmaktadır. Fakat havuzun nasıl ve ne zaman oluşacağı gibi bir bilgiye sahip değilim. 

Konferanstaki konuşmanızda sektörün çok dinamik olduğunu söylediniz. Peki, sektörün gündeminde neler var?

Bu tür konferanslar sektör temsilcileri ile bir araya gelmek açısından gerçekten bizler için de önemli bir fırsat oluyor. Sigorta sektörü gerçekten canlı ve dinamik bir sektör olduğu için sektörün gündemini, taleplerini ve ihtiyaçlarını da yakından görme imkanına kavuşuyorsunuz. Konuşmamda bu gerçeği vurgulamak istedim. Sektör temsilcileri ile genel olarak, sektörün gidişatı ve konferansın konusuyla da bağlantılı olarak dijitalleşmenin önemi gibi konularda görüşme imkanı bulduk. Yine, uluslararası alanda sigorta sektörüne ilişkin muhasebe ve teknolojik gelişmeler üzerinde değerlendirme yapma imkanımız oldu. Verinin güvenirliği ve tutarlılığı gibi konuların sektörün gündeminde önemli bir yer tuttuğunu görmek de bizler için memnuniyet verici. 

Son olarak özellikle sigorta şirketlerine bir mesajınız var mı?

Aslında sigorta denetim otoritelerinin tüm dünyada sigorta sektöründen beklentileri birbirine yakın ve paralel olmaktadır. Bu açıdan elbette sigorta denetim otoritesi olarak sigortalıların  hak ve menfaatlerinin korunması temel önceliğimiz olmaktadır. Bunu sağlayabilmek için de, sigorta ve emeklilik şirketlerinin mali sağlamlıkları ve sektörün istikrarı odaklandığımız önceliklerimizdir. Şirketlerin, dengeli bir portföy ve sürdürülebilir büyüme yapısına sahip olmalarını önemsiyoruz. Sigorta şirketlerinin tazminat ödemelerinin yasal ve makul sürelerde olmasını yakından takip ediyoruz. Bu anlamda, risk odaklı yaklaşımımızla mali bünye, hasar, reasürans gibi denetim konularında kısa süreli, çözüm odaklı, yatay denetimlerimize devam edeceğiz. Ayrıca, sigorta şirketlerinin bilgi işlemde gerekli yenilikleri yapma konusunda gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. İletişim kanallarımızın daima açık olduğunu, desteğimiz gereken konularda sektörün tüm paydaşlarıyla işbirliği ile hareket edeceğimizi belirtmek isteriz. 

Oğul Doğa Gökşin
ogul@sigortacigazetesi.com.tr 

8 Kasım 2018

İlgili Haberler

Yazarlar