Doğru güneş kremi nasıl seçilir?

 Doğru güneş kremi nasıl seçilir?

Güneş kreminin sadece yaz ayında değil özellikle güneşten gelen zararlı ışınlara karşı hassas olan ciltler için hemen hemen her mevsim kullanılması gerekir ve sadece doğru kullanırsanız etkili olur.

Güneş D vitamini açısından faydalı olsa da güneşten gelen ultraviyole ışınlarına doğrudan maruz kalmak, güneş yanığı ve kanser riski taşır. Bu risklerden korunmak için güneş ışınlarının yeryüzüne dik açı ile geldiği saatlerde dışarı çıkmamak ve doğru güneş kremi kullanmak son derece önemlidir. Dermatoloji uzmanlarından, doğru güneş kremi seçilirken nelere dikkat edilmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

Geniş spektrumlu güneş kremi tercih edin

Geniş spektrumlu güneş kremleri hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlar. Tüm güneş koruyucu ürünler, güneş yanığı ve cilt kanserlerinin ana nedeni olan UVB ışınlarına karşı korur. Yalnızca belirli bir testi geçen ürünler “geniş spektrum” olarak etiketlenebilir. Bu ürünler cilde zarar vermeden UV radyasyonunu emen veya yansıtan kimyasal bir engel sağlayarak her iki UV türüne karşı koruma sağlar. Geniş spektrumlu olmayan ürünler ise, cilt kanserine veya cilt yaşlanmasına değil, yalnızca güneş yanığına karşı koruma sağlar.

Güneş koruma faktörüne (SPF) bakın

Güneş kreminin (SPF) 30 veya daha yüksek olduğundan emin olun. SPF numarası, güneş kreminin UVB ışınlarına karşı sağladığı koruma seviyesidir. Daha yüksek SPF sayıları daha fazla koruma anlamına gelir. SPF 15, UVB ışınlarının yaklaşık % 93’ünü filtrelerken, SPF 30, yaklaşık % 97’yi, SPF 50 yaklaşık % 98’ini filtreler. Unutmayın güneş kremlerinin SPF değeri sadece UVB ışınlarına karşı koruma ölçüsüdür. Son zamanlarda yapılan araştırmalar UVA’nın da cilt kanseri ve kırışıklıklara neden olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla sadece yüksek faktörlü güneş kremi kullanmak yeterli değildir. UVA, ciltte yanıklara neden olmasa da bu zararlı ışınlar cilt tabakasının derinlerine nüfuz eder. Daha yüksek faktör sizi güneşten daha iyi koruyacağı anlamına gelmez, daha uzun koruyacağı anlamına gelir.

Cilt tipinize uygun bir güneş kremi seçin

Güneş koruyucular etki mekanizmalarına göre inorganik ve organik olarak ikiye ayrılmaktadır. Fiziksel güneş koruyucular deride bariyer oluşturup UV ışınlarını yansıtarak etki göstermekte ve çinko oksit, titanyum dioksit, demir oksit gibi maddeler içermektedirler. Kimyasal güneş koruyucular, UV ışınlarını absorbe ederek etki gösterirler. Bu yüzden fotoalerjik reaksiyonlara neden olabilmektedirler. PABA türevleri, sinnamad esterleri, salisilat esterleri, benzofenonlar bu grupta yer almaktadır.

Güneş koruyucu ürünlerin cilt tipine ve ten rengine göre seçilmesi gerekmektedir. Kuru cilt tipi olanlar, yoğun kıvamlı ürünler kullanabilirken; yağlı ve akneli ciltler, akışkan kıvamlı, yağlı olmayan ürünler kullanabilir. Ayrıca açık tenliler, koyu tenlilere göre daha geç bronzlaşır ve daha çok kızarırlar. Açık tenli kişiler bu nedenle, koyu tenlilere göre daha yüksek koruma faktörü içeren ürünler tercih etmelidir. Bu konuda mutlaka dermatoloji uzmanına danışılmalıdır.

Hiçbir güneş kremi suya dayanıklı değildir

“Suya dayanıklı” güneş kremi, vücudunuzda su veya ter olmasına rağmen iyi performans gösterecek şekilde formüle edildiği anlamına gelir. Yine de bu çoğu durumda yeterli değildir. Su ile temas ettiğinizde ya da terlediğinizde güneş kremini yenilemeniz gerektiğini unutmayın.

Doğru uygulama kremden daha önemli

dogru-gunes-kremi

Seçtiğiniz güneş koruyucusundan çok daha önemli olanı, uyguladığınız yöntemdir. Gelişigüzel bir şekilde uygulanan bir SPF 50 güneş kremi, doğru bir şekilde uygulanan SPF 30 veya SPF 15 güneş kreminden çok daha az koruma sağlar.

DOĞRU UYGULANIŞ:

Güneşe çıkmadan 15 dakika önce uygulayın. Bu tüm güneş kremleri için geçerlidir.

– En az iki saatte bir tekrar uygulayın.

– Günlük SPF 15 veya üzeri bir güneş koruyucu kullanın.

6 aylıktan küçük bebekleri korumak için kreme güvenmeyin ve gölgelerde durmayı tercih edin. Bebeklerin cilterleri güneş kremini kolayca emebilir ve güneşi zararlı etkilerine açık hale gelebilir. 

Tarihi geçmiş krem kullanmayın. Genel olarak, güneş kremleri üç yıla kadar dayanabilirler. Yine de son kullanma tarihine bakmakta fayda var. Mümkün olduğunda, güneş kremini serin ve kuru bir yerde saklayın.

Avatar

Gizem Tufan

gizem@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir