Donald Trump sigortacılara Covid-19 hasarlarını ödemelerini söyledi

 Donald Trump sigortacılara Covid-19 hasarlarını ödemelerini söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19 salgınının hasarlarının sigortacılar tarafından ödenmesini bildirdi.

ABD, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından en çok etkilenen ülke konumuna geldi. İşyerlerinin virüs sebebiyle kapanmasının ardından birçok sigortalı işyeri sahibi zarara uğradı. Koronavirüsün pandemi ilan edilmesinin ardından kapsama girmeyen bu zararı karşılamayan sigorta şirketlerine ABD Başkanı Donald Trump’tan yorum geldi.

‘PANDEMİ POLİÇEDE YOK İSE ÖDENMELİ’

Donald Trump gazetecilerin sorularını yanıtladığı toplantıda iş durmalarından kaynaklanan zararlar hakkında da konuştu. Trump, sigorta poliçelerinde ‘pandemi riski ödenmez’ ibaresi bulunmuyorsa sigorta şirketlerinin pandemi kaynaklı zararlara ödemesi gerektiğini bildirdi. Trump ayrıca sigorta şirketlerinin kaybı karşılaması gerekiyorsa, sigortalılara ödeme yapmasının adil olacağını dile getirdi.

BİRLİK TRUMP’A KARŞI ÇIKTI

Amerikan Hayat Dışı Sigorta Birliği (APCIA) Başkan Donald Trump ile ters düştü. APCIA Başkanı ve CEO’su David A. Sampson, yayınlanan sektör verileri ile yeni bir açıklama yaptı. “İş kesintisi kapsamı olanlar da dahil olmak üzere birçok ticari sigorta poliçesi, bulaşıcı hastalıklar veya Covid-19 gibi virüsler için kapsam sağlamaz diyen Sampson, salgınların sigortasız olduğunu çünkü salgın hastalıkların sigortalanma imkanı olmadığını söyledi. 

Birlik sadece 100 veya daha az çalışanı olan küçük işletmeler için iş durdurma hasarlarının aylık 255 milyar dolardan 431 milyar dolara yükseldiğini tahmin ediyor. Birlik başkanı aynı zamanda küçük işletmelerin iş durdurma hasarlarının aylık sigorta primlerinin yaklaşık 43 ila 72 katı olduğunu söyledi ve sadece yangın, dolu, fırtına gibi tehlikelerden kaynaklanan hasarları kapsama aldığını hatırlattı.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir