Dorian kasırgası 25 milyar dolar hasara yol açabilir

Atlas Okyanusu üzerinde başlayan ve ilk Bahamalar’ı etkileyen Dorian kasırgası ABD’nin Florida eyaletine doğru ilerliyor. UBS, kasırga sonucunda 25 milyar dolar hasar oluşabileceği uyarısında bulundu.

UBS Group AG’nin analistlerine göre, Bahamalar’ı tahrip eden ve hala devam eden Dorian kasırgası, sigortacılar için en az 25 milyar dolarlık hasara neden olacak. Bu rakam 2017’den bu yana sektörde görülen en yüksek zarar edilen felaket sayılacak.

Analistlerin bir diğer uyarısı ise Dorian kasırgasının önümüzdeki birkaç gün içinde Florida’nın doğu kıyılarına kadar ulaşması halinde 40 milyar dolarlık hasara sebep olabilecek olması. Ulusal Hava Durumu Servisi’ne göre, Dorian kasırgası 1935 İşçi Bayramı kasırgasından bu yana Atlantik’te yaşanan en kuvvetli kasırga olma özelliği taşıyor.

Yaşanan en büyük hasarları bir veritabanı olarak sıralayan Münih Re’ye göre, Maria kasırgası iki yıl önce 25 milyar dolardan fazla sigortalı hasara neden olan son doğal afetti. Sigorta sektörü, Maria kasırgasından bu yana çok az sayıda büyük felaket yaşadı.

4 Eylül 2019

İlgili Haberler

Yazarlar