Umut Deniz Elçi

El değmemiş bir sigortacılık: MYANMAR

Asya’daki finansal dönüşüm ve canlanmanın son duraklarından biri de Myanmar. Bölgedeki en düşük sigorta penetrasyonuna, dolayısıyla da büyük potansiyele sahip olan ülkede özel sigorta şirketleri sadece 7 yıldır faaliyet gösteriyor. 

Yüzölçümü olarak Güneybatı Asya’nın ana kıtada yer alan en büyük ülkesi konumundaki Myanmar, 55 milyonluk nüfusu ile sigorta alanında kayda değer bir potansiyele sahip bulunuyor. Potansiyelin gerçekleşmesi ise Myanmar halkının sigorta ve sigortanın faydaları konusunda doğru bir şekilde kamu ya da özel kuruluşların desteği ile eğitilmesinden geçiyor. Ülkedeki teminat boşluğunun mümkün mertebede kapatılabilmesi için görsel ve yazılı basında farkındalığı artıracak yayınlar yer alıyor. Kapalı bir sigorta sektörüne sahip olan ülkede liberal uygulamaların başlamasıyla beraber bu alandaki atılımların da ivme kazanması bekleniyor. 

SİGORTACILIKTA LİBERAL RÜZGÂRLAR

Yurt dışına kapalı olan Myanmar sigorta pazarının gidişatı yakın dönemde değişecek gibi gözüküyor. Ülkenin bankacılık sektörünün yakın zamanda tecrübe ettiği gibi, sigorta sektörünün de liberalleşmesi ve yurt dışına açılması bekleniyor. Bu durum, Myanmar için eşsiz bir fırsat olmanın beraberinde sektörün tüm paydaşları için büyük bir sorumluluk anlamına geliyor. Günümüzde Myanmar’da 24 yabancı sigortacının temsili ofisleri bulunuyor. Lisansların dağıtımının tamamlanmasının ardından filizlenecek rekabetle beraber 2030 yılına gelinceye kadar 2 milyar lira prim üretimi seviyesinin aşılması bekleniyor. 

Bahsedilen açılma sürecinin bir anda gerçekleşmesi çok mümkün gözükmüyor. İlk adımda yabancı şirketlerin yerel sigortacılarla ortak girişimlere imza atması bekleniyor. Bu da uluslararası şirketlerin bilgilerini ve ürünlerini Myanmar pazarına akıtmaları anlamına geliyor. Diğer taraftan, yabancı yatırımcılara tam (%100) şirket satın alma ya da kurma lisansının verilmesi de ihtimal dahilinde. 

FARKLI “ÖZEL” ANLAYIŞI

Yabancı şirketler bir yana, kamu harici yerel sigorta şirketlerinin faaliyete başlamasının üzerinden sadece 7 yıl geçti. Myanmar Sigorta Denetleme Komitesi’nin (IBSB) 12 şirkete 2012 yılında lisans vermesinin ardından 5 şirket 2013 yılında sigorta sektöründe faaliyete başladı.
Günümüzde ise bu 12 şirketin çoğu tam kapasiteyle hizmet veriyor. 3 şirket hayat tarafında faaliyet gösterirken, geriye kalan 9 şirket hayat ve hayat dışı ürünler satıyor. Yine Myanmar sigorta sektöründe “özel” olma durumunun bazı yükümlülükleri var. Özel sigorta şirketlerinin, ödenmiş sermayelerinin %10’unu kamu bankası olan Myanmar Economic Bank’ta faiz kazancı olmadan depolaması, %30’unu ise hazine bonolarına yatırması gerekiyor. “Özel” şirketlerin asıl meselesi ise ürünler ve satış tarafında. Ülkede hizmet veren tüm sigortacılar aynı ürünleri, aynı fiyatlar ve IBSB tarafından belirlenen teminatlar ile pazarlamak zorunda.

SAĞLIK HARCAMALARI CEPTEN

Hükümetin katı kurallarının yanı sıra Myanmar sigortacılarının bir sıkıntısı daha bulunuyor. Sektörün genç olması umutların da taze kalmasını sağlarken, sektörde yeterince verinin birikmemiş olması hem şirket performanslarının değerlendirilmesini hem de doğru fiyatlandırma yapılmasını zorlaştırıyor. Buna karşın; son dönemde açıklanan GSYİH artışındaki ivme, ülkede sigorta ihtiyacının yakın bir dönemde hızlı bir şekilde artacağını ortaya koyuyor. Özellikle sağlık tarafında büyük fırsatlar kendini gösteriyor. Myanmar’da yapılan sağlık harcamalarının %80’e yakın bir kısmı hastaların cebinden ödeniyor. Bu da aileler için büyük bir risk ve finansal baskı anlamına geliyor.  

JAPONLAR YARDIMA GELİYOR

Sigorta sektöründe geç ama iddialı bir atılıma başlayan Myanmar yetkilileri geçtiğimiz yıl yabancı yatırımcıların iştahını son derece artıracak bir karar verdi. Myanmar, sigortacılıkta kaybettiği zamanı telafi etmek için denizaşırı komşusu Japonya’dan yardım istedi. Böylelikle Myanmar, kural ve ürünlerin tasarlanması ve verimli bir sigorta pazarı oluşturulması noktasında Japonlardan bilgi ve personel desteği alacak. Uzun soluklu ortaklık, şirketlerin sermayelerinin denetlenmesinden, oto sigortaları gibi alanlarda fizibilite çalışmarının yapılmasına kadar uzanacak. Japon yetkililer de bu anlaşma sayesinde sağlam bir zemine oturtacakları Myanmar ile yakın işbirliğinde bulunarak ülkenin potansiyelinden faydalanmayı hedefliyor. 

SADECE MYANMAR’DA

Myanmar’da günün her vakti servis edilen çay sadece bir içecek olarak kullanılmıyor. Çay yapraklarından yapılan çay turşusu Myanmar’dan bölgenin sınırlarının dışına taşmış lezzetlerin başında geliyor.

SAYILARLA MYANMAR

Nüfus: 53.4 milyon

GSYİH: 70 milyar dolar

Kişi Başı GSYİH: 1.250 dolar

Sigortacılığın GSYİH’deki payı: %0.01

Umut Deniz Elçi
umut@sigortacigazetesi.com.tr


12 Nisan 2019

İlgili Haberler

Yazarlar