Fidye yazılımlar sigortacıların müzakere becerilerini sınıyor

Son dönemlerde sıklıkla meydana gelen fidye yazılım saldırıları resmi kuruluşları tehdit ediyor. Sigorta sektörünü de yakından ilgilendiren fidye yazılım saldırılarında sigortacıların üstüne düşen görevler söz konusu.

ABD’nin Teksas, Florida, Maryland ve Georgia eyaletlerinde kamu yöneticilerine yönelik yapılan fidye yazılım saldırıları sonucunda sadece fidye ödemesi değil aynı zamanda sigortanın rolü de gündeme gelen konular arasında. Travelers Francis şirketinin kurucusu Tim Francis’e göre, siber sigorta branşında bir fidye yazılım saldırısıyla karşılaşılması durumunda sigorta şirketlerinin kamu kuruluşlarına sağlayabileceği uzmanlık ve ortaya çıkan görüşmelerde gösterdikleri müzakere becerileri çok önemli. Güvenlik uzmanı Allan Liska’nın araştırmasına göre, 2018’deki tüm fidye yazılım saldırılarında küçük bir artış olsa da, asıl tehlike devlete ve yerel yönetimlere karşı bulunuyor ve bu eğilim 2019 yılında da devam ediyor.

Son dönemlerde belediyelere yönelik fidye yazılım saldırıları ve maliyetleri giderek artan bir endişe kaynağı. FBI kuruluşlarının ise hiçbir zaman fidye ödememesi gerektiğini ve çoğunlukla bu fidye yazılımı saldırılarının yerel ve eyalet hükümetlerinin bu politikaya uyduğunu belirtiliyor. Çeşitli bölgelerde ödemeler çok yüksek rakamlara ulaşıyor zaman zaman bitcoin ile yapılan ödemeler sektör adına da tehdit oluşturuyor.

5 Eylül 2019

İlgili Haberler

Yazarlar