Fransa’dan tamamlayıcı sağlık hamlesi

 Fransa’dan tamamlayıcı sağlık hamlesi

Fransa’da hükümet, fakirlikle mücadele çerçevesinde bir dizi önlem paketini geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. Bu önlemler arasında dar gelirli ailelere sağlanacak tamamlayıcı sağlık sigortası (mutuelle) hizmeti de yer alıyor. Yeni uygulama ise 1 Kasım 2019’da yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Macron’un açıkladığı yeni uygulamaya göre devletin dar gelirli ailelere sunduğu genel sağlık sigortası CMU’yü almak için geliri fazla, ancak fakirlik sınırı altında yaşayan aileler için yeni bir yardım başlatıldı. “Genişletilmiş CMU” olarak lanse edilen yeni yardım ile düşük miktarlara tamamlayıcı sigorta yaptırılması sağlanacak. Bu yardımdan yararlanmak için ise tek bir kişi için yıllık gelirinin 11 bin 776  Euro’yu geçmemesi gerekiyor.

İki çocuklu aile 30 Euro tasarruf sağlayabilecek

Arti33.com’un haberine göre yeni uygulama ile bölgeye ve durumuna göre tek kişi için aylık sigorta bedeli birkaç euro ile 30 euro arasında değişebilecek. Böylece iki çocuklu bir aile için aylık 30 Euroluk bir tasarruf etme imkanının sağlanması öngörülüyor. Daha önce uygulamada olan ve daha az kişinin yararlanabildiği sigorta için çek yardımı ACS uygulaması ise kaldırıldı.

Genişletilmiş CMU uygulamasından yararlanmak için ise CMU gibi başvuru yapılması gerekiyor.

Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.