Eşber Erülgen

Futbol ve diğerleri

GEÇEN ay 2018 Dünya Futbol Şampiyonası’nı naçiz kendi görüşlerimle değerlendirmiştim. Konu futbol olunca öncesinde, sürecinde ve sonrasında yorumlar bitmek bilmiyor. Bugün, şampiyona sonrasında basın ve televizyonlarda değinilen ve bana enteresan gelen bazı notlarımı aktarmak istiyorum. Bunlar benimkiler gibi değil, genellikle uzman (!) sözleri ve yazılarıdır…
• Şampiyon Fransa milli takımı oyuncularının köken araştırması şöyle: Kimpembe KONGO, Umtiti KAMERUN, Pogba GİNE, Mbappe KAMERUN-NİJERYA, Dembele SENEGAL-MALİ, Tolisso TOGO, Kante MALİ, Matuidi ANGOLA, Nzonzi KONGO, Mandanda KONGO, Adil Rami FAS, Nebil Fekir CEZAYİR, Sidibe SENEGAL, Mendy SENEGAL, Giroud FRANSA, Griezman anne ALMAN, baba PORTEKİZLİ.
• Durmayan topa çalışmak daha zor. Hele yılda 3 kere bir araya gelen milli takımların bir taktik reform yapamayacakları aşikâr. Zafere giden en kestirme yol, duran top. Bu turnuvada 73 duran top golü izledik. Bundan sonra turnuvalarda görüntü benzer olacaktır.
• Temelleri 2010’da atılan Belçika milli takımının 9 oyuncusu bu milli takımda oynuyor. Bir büyük proje ürünü deniliyordu, şampiyonluk için geldiği Rusya’dan üçüncülükle döndü.
• Hırvatistan, çok büyük bir havaya giren İngiltere’nin 52 yıllık Dünya Kupası finali özlemine son vererek tarih yazdı. Bu küçük ülkenin başarısındaki en büyük pay “küçük dev adama” ait: Luka Modric.. İç savaşta mülteci gibi sığındıkları otelin otoparkında futbolla hayata tutunup, savaşın mayınlı tarlalarından yeşil sahalara uzanan bir hayat öyküsüne sahip Modric hak ettiği değeri buldu.
Buraya kadar yaptığım alıntılardan sonra, geçen ayın köşesine sığmayan birkaç kırıntımı ilâve edip konuyu kapatacağım.
• Spikerlerin radyoda naklen yayın yapıldığı gibi gırtlaklarını yırtarak maç anlatmaları çok rahatsız edici bir şeydi. Esasen televizyonda görülen bir şeyi adım adım seslendirmeye gerek olmasa gerek. Sözü kesmemek adına tüm futbolcuların neredeyse biyografisini, boyunu kilosunu ve hatta soy ağacını anlatmanın da lüzumsuz olduğu kanısındayım.
• VAR Sistemi, geçen sezon İtalya Birinci Ligi’nde hakem aldatma sayısını bir önceki sezona oranla %43 azaltmış. Skandallar bitecek, adalet gelecek diyorlar. Mutlaka büyük fayda sağlayacaktır ancak, duraklama maçın havasını kaçırıyor, bunu kabul etmek lâzım. Galatasaray – Akhisar, Süper Kupa maçının ilk bölümü fazla VAR kontrolleri nedeniyle 50 dakika oynandı.

FUTBOL DIŞINDA NELER VAR?

Türkiye’nin deniz kıyıları uzunluğu 8.333 km. olup Anadolu kıyısı 6.480 km., Trakya kıyısı 786 km. ve Adalar kıyısı 1.067 km.dir. (Arama motorlarında farklı rakamlara rastlanabiliyor!)
Türkiye’nin göllerinin yüz ölçümü 9.500 km2 dir.
Türkiye’nin nehirlerinin toplam uzunluğu kaç km’dir? Bulamadım.
Bu kadar çok su ile teması olan ülkemizde su sporları hangi düzeydedir, araştırmadım. Fazla uğraşmaya gerek yok şu iki olay bir fikir veriyor. 33. Avrupa Sutopu Şampiyonasında alınan sonuçlar:

Erkekler:
Türkiye – Yunanistan 1 – 27
Türkiye – Hırvatistan 2 – 23
Türkiye – Hollanda 5 – 22
Türkiye – Gürcistan 10 – 15 (Klasman)

Kadınlar:
Türkiye-Rusya 4-35
Türkiye-Macaristan 5-32
Türkiye-İspanya 2-32
Türkiye-Almanya 9-12
Türkiye-Sırbistan 6- 9
Türkiye-Hırvatistan 6-11 (Klasman)
Sutopu Federasyonu Başkanı “10 maçta 218 gol yedik, milli takımlar gençlerden oluşuyor” demiş (!)
İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda çeşitli branşlarda yarışmaya katılan 9 kadın, 8 erkek sporcumuz elemeleri geçmeyi başaramamış. Yüzme Federasyonu Başkanı’nın bu konuda bir beyanatına rastlamadım.

1 Eylül 2018

İlgili Haberler

Yazarlar