Okan Utkueri - Ali Erhan Tamer

Geçmişten geleceğe ilham verici hikayeler

Hedef kitlesi ve içerikleri açısından farkındalık yaratma kaygısı olan TedxReset etkinliği bu yıl “+1” temasıyla düzenlendi. Benim de konuşmacı olarak katıldığım etkinlikte anlatılanlar hem ilham verdi hem de katılımcılara yeni bir perspektif kazandırdı.

Hem yapay zeka hem de blockchain girişimleri olan ve uzun süredir gelişen teknolojiler tarafında projeler geliştiren biri olarak, belki de en keyif aldığım alanlardan biri konuşmacılık. Normal şartlarda bir girişimci için zaman ve kaynak israfı gibi görülebilecek teknoloji anlatıcılığı, benim beslendiğim yegane kaynaklardan biri. İzleyenlere ilham verme kısmı bir yana, kitle ile birlikte geleceği inşa etmek ve çok sevdiğim Elon Musk’ın“Ne bilmediğinin farkında değilsin”sözüne inat en azından bir kişinin daha zihninde ne bilmediği yönünde bir farkındalık yaratmak çok motive edici.

Hiç süphesiz ki sahneler arasında en özeli Tedx organizasyonları. Sadece sahip olduğu isim sebebiyle değil, hedef kitlesi ve genel içerikleri açısından farkındalık yaratma kaygısı olan Tedx’ler arasında TedxReset en özellerinden biri.

Bir konuşmacıysanız ve yaptığınız işe dair vermek istediğiniz bir mesaj var ise, tarihe kayıt düşmek açısından harika bir fırsat olan TedxReset sahnesi, bu yılki “+1”teması altında beni de konuşmacı olarak davet etti ve yapay zekaya dair mesajımı kitle ile paylaşmama fırsat tanıdı.

Kendi namıma sahnede paylaştıklarımı buranın uzun uzun konusu yapmak yerine TedxReset 2019’da sahne alan konuşmacılar ve konuşulanları genel hatlarıyla paylaşmak ve bende iz bırakan mesajları sizlere iletmek isterim.

“+1”teması, TedxReset beyin takımının birkaç yıl boyunca yaptığı tartışmalar sonucunda ortaya çıktı. Bir buçuk günlük etkinlik boyunca konuşmacıların bağlamı olmasına karar verilen bir tema. Mesajı her ne olursa olsun bu tema üzerinden söylemini bağlayacak konuşmacılar arasında çok özel hikayeler dinledik. Dinlemekten özellikle keyif aldığım konuşmalar ve konuşmacıları sizinle paylaşmak isterim.

KANUN NAMINA KONUŞAN ADAM

Ne yalan söyleyeyim, Ahmet Baran ismini bu etkinliğe kadar hiç duymamıştım. Etkinliğin bana kazandırdığı en önemli karakterlerden biri şüphesiz o. Müziğini kanun kullanarak icra eden sıra dışı bir sanatçı. Hem modern hem de geleneksel parçalarda yarattığı ilham verici kanun dokunuşları, bu yolculuğuna nasıl başladığını anlatışı ve kapanışta yaptığı sahne performansı etkinliği izleyen yüzlerce kişi arasında büyük iz bıraktı.

EĞİTİM DÜNYASINDA GENÇ BİR JEDİ:  BERNA ASLAN

Berna zaten tanıdığım ve tanımaktan çok mutlu olduğum kadınlardan biri. Bir özel okulda İngilizce öğretmenliği yapıyor. Buraya kadar hiç de sıra dışı gelmeyebilir size geçmişi. Onu özel yapan ise eğitime getirdiği yaklaşım. Oyunlaştırmayı kullanarak çocuklara, öğrenmenin de çok zevkli olabileceğini ve aslında müfredat dediğimiz şeyin başka bir şekilde bakılırsa harika bir oyun aracı olabileceğini öğreten kadın Berna. Yeni Nesil Öğrenme kavramını çok yakınlarda tanımış biri olarak bence Berna onun en önemli sembollerinden biri. Eğitim dünyasına getirdiği oyuncu yaklaşımı bence geleceğin eğitim sisteminin nasıl olması gerektiği noktasında sıra dışı bir örnek ve ondan dinlememiz gereken çok şey var.

HAYATA SARILAN KADIN: AYŞE TÜKRÜKÇÜ

Sosyal problemler TedxReset’in her zaman önemli temalarından biri. Bu yıl dozajı biraz fazla olsa da çok özel hikayeler dinledik ve şüphesiz ki Ayşe Tükrükçü bunlar arasında en özeliydi. Çok küçük yaşlarda tecavüze uğraması ve sonrasında kocası tarafından geneleve satılması ile başlayan öyküde o, yaşadığı onca zorluğa göğüs germiş ve 2015 yılında Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar programına seçilerek sosyal girişimcilik alanında projeleri ödüllendirilmiş bir kahraman. 2017’de açtığı ve halen işletmeyi sürdürdüğü Hayata Sarıl Lokantası ile evsiz bireyleri hem istihdam ediyor hem de akşamları ücretsiz yemek dağıtıyor.

YEMELERE DOYAMADIK: TAMARIG BALIAN

Bir Ermeni olarak büyüdüyseniz ve tüm çocukluğunuz mutfakta harika mezeler ve tarifler arasından geçtiyse ister istemez genetiğinize bu mesleği yapmanız gerektiği kodlanıyor. Harika çocukluk resimleri ile süslediği sunumda bu genç kadın yarattığı mutfak ve lezzetler ile yaptığı dansı, girişimcilik hikayesini ve sahip olduğu restoran Gangon’da yapmak istediğini anlatırken hem çok eğlendi hem de çok eğlendirdi. Sokak lezzetleri yapmaktan ve onlara sıra dışı dokunuşlar katmaktan zevk alan Tamar’ın mutfağını ve yaptıklarını tanımanız lazım. Kadıköy Yeldeğirmeni’indeki Gangon’a giderseniz selamımı iletin mutlaka, tatlınız benden.

BABADAN OĞULA GEÇEN MESLEK YAYINEVİ OLUNCA: CAN ÖZ

Can yayınlarını bilmeyen yoktur sanırım. Çok ikonik bir logosu olan Can yayınları edebiyat dünyasının en önemli yayınevlerinden biri. Yayınevine ismi verilmiş Can’ın, babası Erdal Öz ile olan öyküsü ve babasının vefatı üzerine çok da gönüllü olmadan başına geçtiği Can Yayınlarını o günden bugüne kadar getirdiği nokta, diğer yandan futbol severlerin çok yakından takip ettiği Socrates dergisini kuruş hikayesi hem sıradan hem de sıra dışı yanları ile özel bir anlatıydı.

KOMÜNİZMDEN FÜTÜRİZME AKAN ABDULA

Future Bright araştırma şirketinin sahibi Akan Abdula’yı girişimcilik dünyasından tanırdım ama sahnesini daha önce izleme fırsatı bulmamıştım. Gelecek anlatıcılığı ve yapay zeka açısından birçok konuşmayı izlemiş biri olarak bu konunun en zorlu alanlarından biri olan hikaye anlatıcılığı kısmını çok iyi kotardı Akan. Komünizm ile yönetilen bir ülkede yetişmiş ve çocukluğu “ona ne yaparsa doğru olacağının söylendiği”bir sistem içinde büyümüş bir gencin komünizm ile olan sınavından, size ne olacağını söyleme vaadi içerisindeki yapay zekaya geçişi hikayeleştirmesi çok iyi içeriklerden biriydi.

GENÇLERDEN UMUTLU OLUN: ECEM ŞAFAK

2002 yılında doğdunuz ve 11 tane kitabı olan bir fizik seversiniz. Yaşıtınız gençlerin hayallerini büyütmesine ön ayak olurken, yapabileceklerinize sınır koymadan düşünmeyi ve düşündürtmeyi de becermişsiniz üstelik. Yetmemiş Hayal Gücü Merkezi diye bir oluşuma katkı vermişsiniz ve sadece kendinizin değil değebildiğiniz onlarca çocuğun da sıra dışı düşünmesini sağlayabilecek ilham verici bir ortam yaratmışsınız. 17 yaşındasınız ve adınız Ecem Şafak.

CEREBRAL PALSY İLE 18 DAKİKA: TUĞBA GÜLTEKİN

Olması gerekenden 40 gün erken doğduğu için Cerebral Palsy olan Tuğba’yı dinlerken hatırladığım tüm sorunlarımı ve dertlerimi düşündüm. Çoğu zaman sadece şikayet ederek çözmekten vazgeçtiğim sorunlar. Tuğba’yı dinleyince 18 dakika bir sahnede konuşmanın ve üstelik konuşurken akıcılığından hiç kaybetmeden bunu yapabilmenin Cerebral Palsy’li bir insan için bizim tahayyül edebileceğimiz herhangi bir zorluktan ne kadar fazla olabileceğini düşündüm ve dert ettiğim şeyleri bir daha gözden geçirdim. “Çocuklarınızın oyuncak bebeklerinin bir kolu koptuğunda onu atmayın, vücudunda eksik bir parça olan bebekler atıldığında çocuklara verdiğiniz mesaj ileride o çocukların özürlü insanlara karşı yaklaşımlarını belirliyor”dediğinde bu kadar etkili bir farkındalık cümlesi duymadım dedim hayatım boyunca. Yaşadığı fiziksel zorlukları bahane yapmadan çalışan, evlenen ve 18 dakika boyunca sahnede bunu anlatan bir kadın Tuğba. Kırık oyuncakları siz de atmayın.

ÖZGÜRLÜĞÜ KAYBETMENİN BEDELİ +1 VERİ

Bütün bu ilham verici konuşmacılar arasında benim mesajım ise algoritmalar dünyasında veri paylaşmanın bedeli üzerineydi. Yapay zeka dediğimiz kavramın, büyük özellikler atfettiğimiz insan zekasından çok farklı olmadığı ve sahip olduğu birtakım avantajları kullanarak aslında sadece bize ait olduğunu düşündüğümüz özgür irademizin büyük bir illüzyondan ibaret olduğunu öğrendiğimiz yapay zeka evrenini konuştuk. Tesadüf, şans ya da kader gibi kavramlara yapay zeka penceresinden baktık. Sizin sezgi dediklerinize bizim ne dediğimizi ve aslında bizi özel kılan ve halen sadece bizi tek kılan gerçek kavramın ne olduğuna bir bakış attık. Davranış ve karar matematiğimizi öğrendiğimizde aslında her şeyin bir matematiğe dayandığı gerçeği ile yüzleştik ve dünyanın tek evrensel dili matematik ile nasıl her şeyi çözebileceğimizi gördük. Güzel miydi? Ben, bana bir şans verilseydi yapay zeka ile ilgili mesajım ne olurdu diye sorulsa anlatacaklarımı söyledim sahnede. Tıpkı izlediğim birçok konuşmadaki diğer her mesaj gibi.

TedxReset sahnesi, önü ve arkası ile dinlediğim hikayelerle kişisel kariyerime düştüğüm en önemli notlardan biri. Ama daha önemlisi katılımcısı olarak dinlediğim onlarca hikaye arasında öğrendiğim ve bilgi hazneme kattığım birçok yeni kavram var ve sırf bu yönü ile bile, teşekkürler TedxReset.

28 Mayıs 2019

İlgili Haberler

Yazarlar