Girişim ekosisteminde ‘REKABET’ değil ‘İŞ BİRLİĞİ’

 Girişim ekosisteminde ‘REKABET’ değil ‘İŞ BİRLİĞİ’

Bu sayfalarda, sigortacılık alanındaki teknolojik, inovasyona dayalı, yaratıcı çözümleri ve insurtech girişimlerini ele alıyoruz. Bu kavramlar gündeme geldiğinde, ülkemizdeki insurtech girişim sayısının çok az olduğu ve henüz pazara etki eden bir başarı hikayesinin olmadığı konuşulur hep. Girişimciler tarafından da, sigorta şirketlerinin bu alana ilgisi olmakla birlikte, startup girişimleri desteklemeye açık olmadığı sıklıkla ifade edilir.

15 Ocak tarihinde tanıtımı yapılan İTÜ Çekirdek İnsurtech Programı, işte tüm bu ön kabulleri değiştiren, adeta ezberleri bozan bir etkinlik oldu. 

2020 yılı, bu alanda sektör adına önemli bir dönüm noktası olmaya aday. Bu konuda sektöre öncülük etmek üzere İTÜ ARI Teknokent çatısı altında bir araya gelen 9 paydaş şirket, yeni fikirlerin ve genç girişimcilerin çıkması adına çok önemli bir adım attı. Rekabeti bir kenara koyan ve sektörün geleceği adına güç birliği oluşturan bu şirketler girişim ekosistemine de önemli bir mesaj vermiş oldu. 

Düzenlenen basın toplantısıyla, İTÜ Çekirdek İnsurtech Programı’na çok güçlü ve heyecanlı bir başlangıç yapıldı. 

‘GİRİŞİMLERE SEKTÖRÜ TANITMAMIZ GEREKİYOR’

Toplantıda ilk sözü alan Güneş Sigorta Genel Müdürü ve Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli oldu. Sigorta şirketlerinin hedefinin müşterilerine yeni deneyimler yaşatmak olduğunu belirten Benli, İTÜ Çekirdek, sektörümüze ve girişimlerimize büyük bir değer sağlayacak. Sigorta şirketlerinin hedefleri arasında müşterilere karşı yeni deneyimler yaşatmak var. Hedefin bu olması gerekiyor. İlk adım da en son teknolojileri analiz etmek” dedi. Dijital dönüşümün yeni iş yapış şekilleriyle sektörümüzü test ettiğini belirten Benli, “Girişimciler sektörü yeterince tanımıyor. Bizim girişimlere sektörü çok iyi tanıtmamız gerekiyor. Önümüzdeki dönemde öncü olacak şirketler ve sektörde ön plana çıkacak şirketler dijital dönüşümünü tamamlamış şirketler olacak. Bu çerçevede Güneş Sigorta olarak dijital stratejilerimizi şirket stratejilerimizle uyumlu hale getirdik” dedi. 

‘STARTUP YOKSA EKOSİSTEM YOK’

İTÜ Çekirdek’ten beklentilerinin, bu programın girişim ekosisteminde tanıtılması ve insurtech liderliğinin alınması olduğunu belirten Agito Genel Müdürü Mutlu Uğursal, böylece daha fazla startup ve fikrin kuluçka merkezlerine geleceğini söyledi. Uğursal, “Çünkü fikir yoksa startup yok, startup yoksa ekosistem yok” şeklinde konuştu. 

‘HASAR SÜREÇLERİNDE DE DİJİTAL SÜREÇLER YAYGINLAŞACAK’ 

Aksigorta Strateji ve Transformasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Öge ise dijital kanalların müşteri alışkanlıkları açısından önemini vurguladı. Teknolojinin iş modellerini değiştirdiğini ve müşterinin farklı kanallardan farklı ürünlere ulaşabildiğini söyleyen Öge, “İş modellerimizi güncellememiz ve sektörün geleceğini buna göre belirlememiz gerekiyor. Araştırma için müşteri dijital kanalları kullanıyor. İlerideki dönemde ise hasar süreçlerinde de dijitalin kullanılacağını düşünüyoruz” dedi.

‘REKABET EDEN ŞİRKETLERİN İŞ BİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ’

 

“Okul-sanayi iş birliğini destekliyorum” diyerek sözlerine başlayan Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, platformun rekabet eden şirketler arasında olmasının çok değerli olduğunu söyledi: “Sektörel olarak rekabet edenlerin iş birliği için çok önemli bir platform. Dünyada bile bu tarz girişimler çok az sayıda var. Rekabet edenlerin birbiriyle iş birliği yapabildiği bir altyapı sunması açısından da hem Türkiye hem de bölgemiz için dünya çapında bir hub olacağı inancındayız.” Kişiselleştirilmiş ürünlerin fark yarattığını belirten Obalı, “Bu ürünleri geliştirecek sistemleri bulmak gerekiyor. Kişiler artık sadece ihtiyaçları olan teminatları almak istiyorlar. Bu tarafta bize çeviklik kazandıracak olanlar da startup’lar” şeklinde konuştu. 

‘INOVASYON ARTIK ZORUNLULUK’

Artık paylaşımlı kullanım ve sürdüğün kadar öde gibi uygulamaların öne çıktığını vurgulayan Allianz Müşteri Yönetimi Direktörü Erkan Işıksal, “İnovasyon artık şirketlere değer kazandırmanın yanında şirketlerin rekabet içinde kalması için bir zorunluluk oldu” dedi. 

‘SEKTÖR KENDİNİ İYİ ANLATMALI’ 

Işıksal’ın ardından söz alan Sigorta Cini Genel Müdürü Erdem Aydınlı, girişimcileri sigorta sektörüne yaklaştırmak gerektiğini söyledi: “Birçok sektörde farklı alanda yeni işler yapan girişimci insanlar var. Bunların fintech alanında da aktif olduğunu ancak sigorta tarafına uzak olduklarını görüyoruz. Dolayısıyla bunun ilk adımı olarak kendimizi yeterince anlatabilirsek, girişimcilerin sigortaya yaklaşmalarını sağlayacağız. Böylece daha iyi, daha yenilikçi çözümler elde edebileceğiz.”  

‘STARTUP’A DESTEK HIZ GETİRİR’

AvivaSa İş Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Fahri Arkan ise, “rekaberlik” kavramının öğrenilmesi halinde diğer sektörlerde olan gelişmelerin sektöre aktarılabileceğini söyledi. Arkan startup’lara verilecek destekle sektöre hız katılacağına inandığını dile getirdi. 

‘STARTUP’LAR DÖNÜŞÜMÜ DAHA DA HIZLI HALE GETİRECEK’ 

Mevzuat ve iş süreçlerinden dolayı dönüşümün kolay olmadığından bahsederek, startup’ların dönüşümü hızlandıracak unsurlar olacağını ileri süren HDI Sigorta Yönetim Bilgi Sistemleri Grup Müdürü Emrah Çalık ise özellikle makine öğrenmesinin operasyonlar için öneminin altını çizdi.

‘MÜŞTERİYLE BAĞI GÜÇLENDİRECEK’ 

Şirketler arasında son konuşmayı yapan Eureko Sigorta Genel Müdürü Uco Vegter oldu. Girişimin sektör için kritik bir önemi olduğunu dile getiren Vegter, “Tüm risklerini koruma altına almayan bir işin büyümesi ya da bir ailenin yaşamına devam etmesi son derece zor” dedi. Sektöre güven oluşturmakta yetersiz kalındığını ifade eden Vegter, “Bu bakış açısını değiştirmemiz gerekiyor. Biz çok sınırlı bir alanda iş yaptık. Müşterilere sunduğumuz hizmetler her zaman müşterilerin istedikleri şeyler olmadı. Startup’lar ise bu alanda sigorta şirketleri ile müşteri arasındaki bağın güçlendirilmesini sağlayabilir” dedi. 

‘GİRİŞİMLERİ SEKTÖRLE BULUŞTURDUK’

Sektörel inovasyonun kaynağı olması açısından İTÜ Çekirdek’in çok önemli bir iş birliğine sahne olduğunu belirten İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz Tunçalp, “Bu programda yeni insurtech çözümleri üretecek girişimleri geliştirmek ve sektörel bir ekosistem oluşturmak adına sigorta sektöründeki dev isimlerini bir araya getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

 

Danışman ve mentor olarak yer aldığım İTÜ Çekirdek iş birliği girişim ekosisteminde önemli bir adım. 

Sigorta sektörü, birey ve kurumların yaşam döngüsünün tüm kritik anlarına dokunan, çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. Dolayısıyla, son dönemde öne çıkan teknolojiler, sigorta sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Aynı zamanda, içinde olduğumuz dijitalleşme sürecinde sektörün üzerinde yoğunlaştığı ve çözüm arayışında olduğu birçok problem noktası var. Sigorta sektörü ve girişimciler için çok önemli fırsatlar sunan bu programın, sektörümüzün geleceği adına atılmış büyük bir adım olduğunu düşünüyorum.

Okan Utkueri - Ali Erhan Tamer

Okan Utkueri - Ali Erhan Tamer

okanutkueri@gmail.com alierhan@oxyai.com

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.