Gulf Sigorta İnsan Kaynakları yaratıcılıkta sınır tanımıyor

Gulf Sigorta’nın İnsan Kaynakları departmanı, çalışanların motivasyonlarını artırma amacıyla birçok etkinliğe imza atıyor. Gulf Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Başaran, “Motivasyon etkinliklerini planlarken çıkış noktasını her zaman emek ve değer duyguları üzerine kuruyoruz” dedi.

Gulf Sigorta, çalışanlarına yönelik yaptığı etkinliklerle fark yaratmaya devam ediyor. Gulf Sigorta’da çalışanların motivasyonlarını artırma amacıyla birçok etkinliğe imza atılırken, Gulf Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Başaran, “Bizim için önemli olan, bütçe kısıtlarını aşarak el emeğimizle kişiye özel dokunuşlar yaratmak” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZ ÖZEL VE DEĞERLİ

Gerçekleştirdikleri etkinlikler konusunda örnekler veren Başaran, “Her yıl takvimlerimizi kendimiz hazırlıyoruz. Tabii ki isme özel. 2019 yılı takvimimizde her ay için farklı tasarımlar, slogan cümleler seçtik. Takvimlere doğum günlerini de not etmeyi unutmadık. Çünkü tüm çalışma arkadaşlarımız bizim için çok özel ve değerli.

Aynı şekilde, bir depoda atıl duran elektrik kablolarından 200’ün üzerinde Hıdırellez ağacı yarattık. Tüm çalışanlarımızla birlikte dilekler diledik ve bu dileklerimizi emek vererek hayata geçirdik. 14 Şubat Sevgiler Günü’nde ‘Hayatın Püf Noktası Sevgi’ konsepti ile her bir sayfasında el emeği olan isimli defterler yaptık” dedi.

2018 yılı Anneler Günü’nde özel bir etkinliğe imza attıklarını hatırlatan Başaran sözlerini şöyle sürdürdü: “Amatör ruhumuzla ofisimizi atölyeye dönüştürdük ve annelerimizin çocuklarının isimlerinin yer aldığı kitap ayraçları hazırladık. Bu yıl ise anne olan çalışanlarımızın masalarına çocuklarının fotoğraflarıyla süslü çiçekler bıraktık.”

 

BİZ DİNAMİK, FARKLI VE YARATICI BİR İK’YIZ

Gulf Sigorta çalışanları olarak kendi yaptıkları ürünlerin bütünleştirici parçasının ise sosyal sorumluluk projeleri olduğunun altını çizen Yeşim Başaran, “2018 yılında Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’ndan, 2019 yılında ise Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı İşletmesi’nden aldığımız ürünler ile bu vakıflara destek sağladık. Son olarak da bu sene Babalar Günü için yapmış olduğumuz etkinliğimiz bizi ve ilham kaynağımızı en çok anlatan etkinliğimiz oldu. Günler öncesinden babalarımızın ailelerine ulaştık ve çocuklarından bu özel güne özel kutlama videoları çekmelerini istedik. 60’ın üzerinde videoyu film tadında bir araya getirdik. Babalar Günü kutlaması için seçtiğimiz mekan, Türkiye’nin ilk dijital etkinlik ve eğlence merkeziydi. Önce duygulara hitap ettik; ‘Gulf Babaları’ filmimizi izledik. Sonra içimizdeki çocuğa seslendik, dakikalarca oyunlar oynadık. Özetle söylemek gerekirse, Biz DinamİK, Farklı ve Yaratıcı bir İK’yız!” şeklinde konuştu.

ZENGİN BİR ÇALIŞMA ORTAMIMIZ VAR

Gulf Sigorta’da insana yatırıma verilen değerin en temel ve öncelikli şirket stratejisi olduğuna vurgu yapan Başaran, “Bu bağlamda, insan kaynakları fonksiyonu şirketimiz organizasyon yapısında stratejik bir role sahip. İnsan kaynakları politikaları, şirketin büyüme, gelişme ve yatırıma ait yurtdışı ve yurtiçi kararlarında stratejik ve etkin bir rol oynuyor. Şirketimizde çalışanlar kendi kariyerlerine kendileri yön verirken, şirketimizin ana sorumluluğu ise çalışanlarımıza kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak zengin bir çalışma ortamı yaratmak” dedi.  

“Tüm insan kaynakları yönetimi süreçlerimiz, çalışanlarımızın uzun yıllar şirket içerisinde çalışabilmesine imkan sağlayan şartları oluşturma gayesini taşımaktadır” diyen Başaran sözlerini şöyle tamamladı: “Gulf Sigorta’da her çalışan kendi işinin sahibidir ve şirketi piyasada daima ileriye taşıyan itici güçtür. Bu bağlamda da İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle 2014 yılında hayata geçirdiğimiz Çalışan Akademisi programımızla, çalışanlarımızın kişisel ve yönetsel becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimlerimizi hız kesmeden devam ediyoruz. Akademimizin hedefi, daima yenilikçi, kendini tekrar etmeyen, gelişim odaklı bir anlayışla, doğru kişiye doğru eğitimler sunarak, hem çalışanlarımızı hem de şirketimizi en verimli performans noktasına ulaştırmak.”

 

2 Eylül 2019

İlgili Haberler

Yazarlar