Halk Sigorta hedeflerini aştı

2018 yılının şirketleri için başarılı bir yıl olduğunu belirten Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan, üretim hedeflerini tutturduklarını, kârlılıkta ise hedeflerini aştıklarını ifade etti.

Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan, 2018 yılına dair değerlendirmelerde bulundu ve 2019 öngörülerini paylaştı. 2018 yılını anlatmak için aslında öncesindeki 2 yılı da görmek gerektiğini kaydeden Karan, “Şirketimiz son 2 yılda nerdeyse 2 kat büyüyerek, 2017 sonunda 1.5 milyar lira prim üretimiyle hayat dışı sigorta sektöründe 10’uncu sıraya yükseldi. Bunun neticesinde Brand Finance’in ‘Turkey 100 – 2018’ raporunda ‘Türkiye’nin En Değerli 100 Şirketi’ arasında 53’üncü sırada yer aldık ve şirketimiz %64 artışla Türkiye’de marka değerini en çok artıran sigorta şirketi oldu. Bu gelişmeleri 60. yılımızda yaşamak bize ayrı bir keyif verdi. Toplam prim üretimindeki bu büyümenin yanında özellikle odaklandığımız yangın branşında 2017 yılını 9’uncu sırada tamamladık. 2018 yılında ise kasım sonu verilerine göre toplam prim üretiminde 8’inci sıraya gelmiş bulunuyoruz. Odaklandığımız branşlardaki büyümemize devam ediyoruz” diye konuştu.

‘KOBİ’LERDE ÖNEMLİ BİR PAZAR PAYINA ULAŞTIK’

Köprü, otoyol, boru hattı gibi ülkemizin en önemli altyapı projelerinin yanı sıra enerji santralleri, demir çelik, turizm, savunma sanayi başta olmak üzere birçok sektörde ülkemizin en önemli tesislerine teminat verdiklerini hatırlatan Karan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ana sermayedarımız olan Halkbank’ın aynı zamanda çok önemli bir dağıtım kanalımız olmasının avantajı ile özellikle KOBİ segmentinde önemli bir pazar payına ulaştık. Müşterilerimizin bütün sigorta ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir ürün gamıyla faaliyet gösteriyoruz. Bu konuda uzman underwriting ekibimizle sigortalılarımızın yanındayız.”

Diğer taraftan, bireysel sigorta ihtiyaçlarında da yaygın dağıtım kanallarıyla ülke çapında faaliyetlerine devam ettiklerinin bilgisini veren Bülent Karan, “2017 yıl sonunda devreye aldığımız Ayrıcalıklı Kasko ürünümüzü 2018 yılında daha etkin hale getirdik. Bu yıl kasko ürünümüzde sektör ortalamasının 3 katı civarında büyüme gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMEMİZ DEVAM EDECEK’

Prim üretimi açısından 2018 yılında hedeflerini gerçekleştirdiklerini, kârlılık hedeflerinin ise üzerine çıktıklarını dile getiren Karan, başarılı bir yılı geride bıraktıklarını ifade etti. 2019 yılının biraz daha zor olacağını söyleyen Karan, sözlerini şu şekilde tamamladı: “2018 yılında kurda yaşanan hareketin hasar maliyetlerine olumsuz etkisini daha yoğun göreceğimizi düşünüyorum. Bu aşamada teknik kârlılık üzerinde olumsuz bir baskı göreceğiz. Bunu tolere etmek için operasyonel maliyetlere odaklanılacak bir yıl olacak. Dağıtım kanalı çeşitliliğimiz nedeniyle bu süreci daha rahat yöneteceğimizi düşünüyorum. Acente kanalımızı biraz daha güçlendirmeyi hedefliyoruz. Elbette büyüme ve kârlılıktaki sürdürülebilir yapımız devam edecek.”

2018 YILINDA HALK SİGORTA’YA ÖNEMLİ GÖREV

Halk Sigorta’nın 2018 yılında önemli bir göreve de layık görüldüğünü aktaran Bülent Karan, konu hakkında şunları söyledi: “Yine 60. yılımızı yaşadığımız 2018 yılında şirketimize önemli bir görev tahsis edildi. Türkiye’nin en büyük KOBİ bankası olan ana hissedarımız Halkbank’ın iştiraki olan şirketimize Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortalarının yönetileceği sistem ORYM’nin (Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi) yöneticiliği görevi verildi.”

2 Ocak 2019

İlgili Haberler

Yazarlar